Gå til innhold
Hundesonen.no

Nyreligiøsitet


HHC

Recommended Posts

Skrevet

Sitter her med en refleksjonsoppgave i religion og etikk foran meg. Med kommende 60årslag for far og utstilling på lørdag - samt europatur på mandag så er det litt mye for tiden. Derfor lurte jeg på om noen soniser kunne delt noen tanker/forslag til hva jeg kunne skrive rundt denne oppgaven;

"Hva legger du i begrepet ’nyreligiøsitet’? Hva kan forklare framveksten av denne type religiøsitet i Norge?"

Jeg takker og bukker for ALLE svar :ahappy:

Skrevet

Vi holdt på i noe som føltes som to evigheter med New Age, så her tenkte jeg å komme med veldig hjelpende råd, men da jeg fant fram religionsinnleveringa (ja, vi hadde bare innleveringer fordi alle elevene da leverte alt fra to uker før til fire uker etter fristen, så religionslæreren slapp å rette alt på en gang, slik hun måtte ha gjort hvis vi hadde prøver :hug: ) fra den perioden, handlet den om akupunktur og alternativbevegelsen. Neida, så.

Men på den andre delen av oppgaven kan du ta med elementer som at kirka blir av mange sett på som konservativ og lite nyskapende, samtidig som man kanskje får litt følelsen av at det er organisasjonen "kirka" og ikke det kristne som står i sentrum. Fordi vi har statskirke og så mange er medlem av kirka, er det veldig mange inaktive medlemmer som bryr seg veldig lite om det religiøse, samtidig som kirka stadig vekk må uttale seg i saker om homofili, ekteskap også videre, noe som kanskje "forstyrrer" fokuset på det religiøse?

I tillegg er det vel en del som føler "samtidas kjas og mas" (det er lov å bruke litt mindre klisjéfylte ord altså :lol: ) og ønsker å trekke seg litt tilbake til det spirituelle og religiøse for å skape indre ro og blablabla. Mange kan dessuten føle at det å ha noe å tro på er en god "trøst" i en verden med stadig flere kyniske konflikter.

Derfor er det kanskje naturlig at mange søker mot nye religioner og spirituelle retninger. Med stadig økende innvandring fra 1970-tallet av, har vi også fått større innblikk i andre kulturer og religioner, og det blir derfor lettere å bli påvirket av disse.

Kanskje er folk også opptatte av å leve et mer harmonisk, økologisk, bærekraftig og naturlig liv i en tid med klimakriser og stadig mer press og stress, og søker derfor mot livsstilen som ofte forbindes med New Age.

Uhm, ja. Når det gjelder hva du legger i begrepet nyreligiøsitet, må du jo selvfølgelig finne ut av det på egen hånd, men et tips kan kanskje være å reflektere litt rundt om det betyr at religion på nytt blir relevant, nærmest en gjenfødelse av f.eks. kristendommen. Allikevel er det vel nokså gitt at nyreligiøsitet handler om de nye religiøse bevegelsene som oppstod fra 1970-tallet ca. Men min erfaring er at religionslærere liker det når man kommer med nye ideer og refleksjoner, selv om ikke alle henger like mye på grep alltid. :ahappy: Og siden det er så tidlig i skoleåret, skader det ikke å være litt "ekstrem" og prøve ut hva religionslæreren ønsker i en besvarelse. Syns vedkommende at du bare skriver svada, vet du i alle fall hva h*n ønsker neste gang. :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...