Gå til innhold
Hundesonen.no

"Vanlig" fòr VS Large Breed


Argon

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet hvertfall at for 3-4år siden så hadde de ingen resultater/rapport/forskning å vise til med tanke på om det er noen hensikt å gi en voksen hund av stor rase Large breed fòr eller "vanlig" fòr til voksen hund.

De hadde kun gode rasultater på valper av stor rase som fikk Large breed valpefòr.

Lurer på om noen vet om dette er endret? Jeg ser at flere av de store fòrprodusentene har begynt å ha mer fokus på om det er Large breed eller "vanlig" voksen fòr. F.eks Hills har endret noe nå og en må da velge om du har liten, medium eller stor rase.

Og i tillegg til at da mine og andre store hunderaser spiser mere så er det hele 100kr prisforskjell på en 15kg sekk med fòr til medium og large hund! Selv om måltidet til bikkjene her ikke består bare av tørrfòr så blir det jo en del 100-lapper ekstra bare for et fòr som "liksom" skal være bedre. Og da når hundene mine er på kanten mellom medium og Large også så blir jeg litt i tvil om jeg i det heletatt gidder å surre sånn med å kjøpe Large breed.

Skrevet

Ikke for å stjele tråden, men lurer på litt av det samme.

Jeg har en hund på 4,5 kg, men forer med medium voksen for fordi hun liker bedre å mer størrelse på bitene. Har det noe å si?

Skrevet

Royal Canin har mini, medium, maxi og giant-serie uten prisforskjeller på de største sekkene. En av hovedforskjellene på de ulike er hvordan fôrene i den respektive serien er delt opp med tanke på alder på hund. Og dette har selvsagt noeå gjøre med at store raser vokser tregere enn små raser og at innholdet i fôret til sentvoksende valper er annerledes enn sammensetningen av innholdet i fôret til rasktvoksende småhunder. Spesielt med tanke på proteiner.

Mini:

Valpefôr (puppy) opp til 10 mnd, voksenfôr (adult) opp til 8 år og seniorfôr (mature) deretter.

Medium:

Puppy (2-12 mnd.), adult (12 mnd. - 7 år), mature (fra 7 år)

Maxi:

Babydog (2-5 mnd), junior (5-15 mnd), adult (15 mnd til 5 år), mature (fra 5 år)

Giant:

Babydog (2-5 mnd. svært høy proteinfordøyelighet), puppy (5-8 mnd), junior (8 - 18/24 mnd), adult (fra 18/24 mnd)

Sånn har i alle fall RC delt opp sitt. Slik det er delt opp og årsaken til det sier seg kanskje greit selv?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...