Gå til innhold
Hundesonen.no

Svenskreg. Amstaff


Margrete

Recommended Posts

Skrevet

Min mann har en toskete kompis som ikke har sjekket om han kan ta med hunden sin til Norge. Det er en valp på 15 uker. Min mann lurer på om han har lov til det. Jeg mener nei, men husker ikke helt ordlyden. Er det ikke noe med at det ikke er lov å innføre, avle, omplassere amstaff?

Skrevet

De eneste amstaffene det er lov å ha i Norge er de som ble innført eller født før forbudet trådde i kraft. Han risikerer mao at valpen blir avlivet så snart myndighetene får nyss i hunden.

Skrevet

Det er bare å se på saken om Mailo

Det er en svenskreg amstaff som nå sitter i forvaring i påvente av avliving fordi de svenske eierne ikke visste den var ulovlig i Norge. Så nei, kompisen til mannen din må nok oppgi valpen sin om han vil bo i Norge..

Skrevet

Dette er helt klart ulovlig, få fyren til å sende hunden sin ut igjen..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...