Gå til innhold
Hundesonen.no

Amigo har vært på finsk blodsporkonkurranse


jaktlykke

Recommended Posts

Skrevet

vi kjørte fra Sveio til Finland - en tur som er på tilsammen 240 mil :lol: bare for å gå en finsk blodsporkonkurranse... (det viser vel bare at vi hundefolk ER litt tussete??)

Målet mitt var selvsagt å få det finske viltsporchampionatet.

De finske sporene er HELT annerledes enn de norske; man får overhodet IKKE samarbeide med hunden. Ja, dersom man faktisk berører hunden så stryker man... og skulle man være så uheldig at reven har stukket av med kløven som er i enden så STRYKER man!

Man skal bare holde i enden på lina og holde kjeft og dilte etter uansett hva dyret finner på. For man har ikke lov å kommunisere via lina - her er ordet teamwork totalt ukjent.

Sporet i seg selv er også veldig annerledes. Det er 1,2 km langt, lagt med 3 dl blod - en svamp dynkes og slepes og så bruker man halvparten av blodet i oppsparket i starten. Dvs. da blir det igjen 1,5 dl som skal fordeles på 4 sårleier, selve sporet og sporslutten. Altså nesten ingenting.

Først er det også skudd som hunden må tåle.

Vel for å gjøre en lang historie i de finske skogene kort: Vi tok det finske championatet og kom blant de 9 beste av 36 startende hunder. I vinnerklassen som Amigo gikk ble han nr. 5 av 20.

I og med at han fikk championatet så ble han også nordisk viltsporchampion. Og den tittelen er han helt alene om blant alle verdens stabijer :wub:

Så nå er matmor lykkelig og fryktelig stolt over gutten som heretter kan kalle seg N UCH NORD N S FIN VCH Næssgården`s Always Action Ahead :( :(

Skrevet

Kjempebra er det, gratulerer igjen! Som eg sa til deg (for nte gang) eg er veeeldig sterk i troen når det gjelder Amigo :wub:

Skrevet

Trenger ikke engang å gå inn på dine resultattråder for å vite hvordan dere har gjort det :icon_confused: Jeg bøyer meg i støvet!

Skrevet

Gratulerer. veldig tøfft gjordt å dra så langt for å gjennomføre en sånn prøve. kjempe morsomt at dere klarte det :):):twisted::):icon_confused:;):P

Skrevet

Tusen takk alle sammen, jeg er så stolt av gutten min at jeg har lyst til å gråte en skvett!

For at man virkelig skal få inntrykk av hva vi egentlig har gjort der borte i de finske skogene så ta en titt i Amigo sin blogg; reisebrev fra Finland. Da skjønner man at det ikke akkurat var "a walk in the park..."

Vi havnet i Haugesunds Avis i dag også :icon_confused:

Skrevet

Det var så kjempe morsomt når den sms'en tikket inn altså! Dere er så RÅGODE! Unner deg (og Amigo) dette så kjempe mye! :icon_confused:

ps; var det på viking line de hadde så fin behandling av bikkjene?? :twisted:

Skrevet
Det var så kjempe morsomt når den sms'en tikket inn altså! Dere er så RÅGODE! Unner deg (og Amigo) dette så kjempe mye! :twisted:

ps; var det på viking line de hadde så fin behandling av bikkjene?? :)

Takk Kathrine - du er en av de første som får sms siden du har vært delaktig i Amigo helt siden du stilte ham for meg dengangen i Bergen - han er litt din også vettu :icon_confused:

Vi reiste med Silja Line - men tror nok også Viking Line har samme opplegg. Det var veldig tilrettelagt for hunder - noe til etterfølgelse for Norge!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...