Gå til innhold
Hundesonen.no

Tannfelling


Recommended Posts

Skrevet

Småtten holder på med tannfelling for tida, akkurat nå er det fortennene oppe og nede som skrangler. Men nede er det to stykker som er "doble" de nye tennene har komt opp lenger bak, og ikkje dyttet ut valpetennene. Den ene er løs, men virker som den andre sitter fastere. Antar den som er løs kanskje faller ut i løpet av en dag eller to, men hvor lenge kan det gå før en gjør noe med det? Hvor kjapp bør en være i å oppsøke veterinær for evnt trekking?

Valpen er ivrig på tyggeben, og liker drakamp, så prøver litt med drakamp for tiden for å "hjelpe" tennene løs.

Skrevet

Heisann, uten at jeg har noe særlig erfaring m dette, så vil jeg bare fortelle deg at det ligger en eldre tråd her inne som hjalp meg litt når jeg var midt i dette selv for et par uker siden.

http://hundesonen.no/forum/index.php?showt...amp;hl=sokrates

Lucas måtte trekke begge hjørnetennene sine i øvre kjeven, og dette skjedde litt i hui og hast. Her hadde den nye hjørnatanna kommet før melketanna hadde falt ut, og hadde vi venta en dag til så hadde gutten fått skjeve hjørnetenner. Av bilde nede så ser man at den nye tanna peker framover og har helt feil stilling, i tillegg til at den ligger utenpå tanna nede.

037.jpg

Vi har dyttet oss i hjel den siste uka, og nå ser det ut som om vi var heldige, for tanna er fortsatt en bitteliten smule skjev men det ser ut som den kommer til å rette seg fint, og at den tanna nede kommer til å presse tann oppe på plass. Vi krysser fingra for at alt går bra :(

Det var litt OT siden det ikke var hjørnetenna du lurte på, men det var dette jeg hadde å bidra med :wub:

Skrevet
Takker for link :wub: Ser det nok an noen dager til før eg gjør noe.

Så lenge det ikke helt klart ser galt ut (en ny tann presses i "gal" retning av en gammel), og/eller hunden har vondt, så har det vel ingen hast skulle jeg tro. For veldig mange voffer går jo dette i orden av seg selv.

Da Sol fikk 12 ukers vaksinen sin, anbefalte dyrlegen at vi kom på en 6 mnd kontroll - bl.a. for å se på tannfellingen.

Skrevet

Han har ikkje vondt. Virker ikkje sånn i vertfall, han tygger fortsatt på alt han finner... Ailo er bare fire mnd, så litt lenge å vente to mnd for sjekk synes eg. Men ser det an litt, håper litt drakamp i dagene som kommer løser problemet.

Skrevet

Vi måtte trekke 7(!) av gulla sine når hun var 7mnd..

Da var det litt sånn i siste liten at de ble trukket..

Men hennes satt jo bomm fast hele gjengen da..

Så jeg ville ventet til han var rundt 6mnd, og hvis de ikke er ute, eller på vei ut da, ville jeg tatt en tur til vet.

Skrevet

Jeg vet ikke hvordan forhold du har til oppdretter, men jeg for min del fikk kjempe god hjelp av oppdretter når Lucas måtte trekke tenner. Jeg sendte bilder til henne på mail og fikk henne til å vurdere tennene hans og fikk beskjed om at de øyeblikkelig måtte trekkes. Og jeg tror hun bare var glad for å kunne hjelpe oss. Det kunne være en idé hvis du er bekymret.

Skrevet

Det ble nok til trekking ja. De satt sånn at de ikkje hadde komt ut av seg selv. Da er det bare å vente på at resten skal ramle ut. Tror eg kan dra ett lettelsens sukk når alt er ferdig. Men da begynner han vel med noe nytt :getlost:

Skrevet

Oki, så det ble trekking ja. Greit det så slipper han å få feil tannstilling senere. Har dere tenkt å stille ut?

Hjørnetenna var for vår del det problematiske, de måtte skjæres ut. Blææh! Håper dere slipper :getlost:

Skrevet

Ingen umiddelbare planer om utstilling, nei. Skulle jo hatt ei blåsløyfe om ikkje annet da (Ailo skal brukes i agility). Men det er jo uansett greitt at tennene sitter der de skal.

Huff, håper hjørnetennene kommer ut av seg selv ja... Veterinæren var litt pessimistisk til det, siden han fikk problemer med framtennene. Men er vel ikkje annet å gjøre enn å følge med fremover. Ailo blir god på tannvisning om ikkje annet

:getlost:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi betalte 2200 for trekk av to hjørnetenner. Dette ble gjort på den eneste klinikken som kunne ta os imot på dagen, her var det ikke tid til å vente til neste dag. Men jeg ringte rundt på forskjellige klinikker for å høre pris, og en sa mellom 1500-1600, en sa 1800 og en sa mellom 1600-2000.

Har du forsikring som dekker det så slipper du billig unna :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...