Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan trene spor?


kayza

Recommended Posts

Skrevet

Hunden vår er veldig glad i å lete etter godbiter og bruke nesa si, vi lurer på hvordan vi kan *bruke* dette litt mer i trening, hvordan trener man foreksempel på, hvis vi begge er i skogen med hunden, og den ene gjemmer seg, hvordan går man fram for å trene hunden til å lete etter personen ?

Og gjerne andre tips til hvordan man kan lære inn forskjellige måter å trene nesa på :icon_confused:

Skrevet

jeg leker gjemsel med hunden min. hvor jeg får han til å sitte bak noe så han ikke ser hvor jeg går. så gjemmer jeg meg med en gobit i hånda å sier "kom å finn meg" da løper han å eter etter meg. jeg begynte å gjøre dette inne hvor jeg gjemte meg bak dører å sånt og hjalp han om han ikke fant meg. så nå kan jeg gjemme meg under dyna ligge helt stille uten glippe, å da løper han inn på ett rom står helt stille å hører etter meg. før han bruker nesa fra rom til rom:)

så tipset mitt her er at du starter enkelt:) f. eks. om du gjør det ute at du bare står bak en busk og roper på han.

ang. andre ting så er jeg også spent på svar^^

  • 2 months later...
Skrevet
Hunden vår er veldig glad i å lete etter godbiter og bruke nesa si, vi lurer på hvordan vi kan *bruke* dette litt mer i trening, hvordan trener man foreksempel på, hvis vi begge er i skogen med hunden, og den ene gjemmer seg, hvordan går man fram for å trene hunden til å lete etter personen ?

Og gjerne andre tips til hvordan man kan lære inn forskjellige måter å trene nesa på :)

Hei

Fin trening å la søke etter godbiter. Når dere er i skogen kan f eks en av dere holde hunden i bånd mens den andre går innover i skogen. Når den som går har kommet ett lite stykke, kan du jo ta vekk hunden. Etter noen minutter går du tilbake til der hvor den andre gikk ut og lar hunden starte søket. Husk at du starter der som personen gikk ut! Hunden vil sikkert være litt over ivrig i starten,men hvis du bruker en langline(ca 15 m) så kan du holde ett jevnt tempo. Det er også viktig at den som har gjemt seg har med belønning og ikke går for langt i starten, ca 80-100m er bra. Pass også på at du har vinden i ryggen og ikke motvind. En annen fin trenings måte er hvis man har en sti og vindenden blåser fra f eks høyere side. Da kan en person gå ett godt stykke innover stien, ut iskogen på høyere side ca 50m, gå litt tilbake langs med stien også gjemme seg. Etter en stund går hundefører på stien, hvis hunden markerer/løfter på nesa, så kan bare følge på utover. Markerer ikke hunden på vindsøket så kan det jo hende den finner sporutgangen. Husk at figurant alltid har med belønning. Finner ikke hunden noe,så prøv igjen. Ingen skade skjedd med denne metoden, for vi har jo ikke "lovt" hunden noe. Lykke til!http://hundesonen.no/forum/style_emoticons/default/ahappy.png

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...