Gå til innhold
Hundesonen.no

Stille styrken på blitsen


Mari

Recommended Posts

Skrevet

Åssen gjør jeg dette? Har ikke brukermanualen på en plass jeg kan erindre, og en gjennomtitting på menyene på kameraet ga ingen aha-opplevelser det heller.

Jeg bruker jo aldri blits fordi jeg synes bildene blir så stygge med den der popup greia. Men det går kanskje an å stille på?

hm. me wonders.

Skrevet

Jeg gjør det innpå den vanlige menyen, kan stille den en god del opp og ned. Men hvis jeg skal bruke blitzen må jeg bruke en hjemmelaget reflektor som skyver blitz-lyset i veggen eller i taket - ellers får bare mine hunder røde øyne.. >_<

Skrevet

[dumbass]Hvilken meny? Jeg blar der inne og finner det ikke. [/dumbass]

Hva lager du reflektoren av?

Skrevet

Hvis jeg trykker "Menu" (har eos 350D) så går jeg bort på menyvalg nummer to. Og under der står det "Blits komp.". Den kan jeg stille fra -2 til +2. Vet ikke om du ser noe lignende?

Skrevet

Hvit papp har jeg brukt til nå men det finnes sikkert bedre ting å bruke enn det også. :)

Jeg trykker på meny-knappen på kameraet mitt (til venstre for skjermen på mitt kamera), blar igjennom menyen til jeg kommer til en meny som består av AEB, blits komp. (det er denne du er ute etter), Hvitbalanse, WB komp, Egendefinert WB, Fargerom, Paramteter.. Litt vanskelig å forklare, vet jo ikke om du har samme menyene som jeg har :)

Men blits-komp tingen er den som stiller blitzen. Jeg har en sånn linje med prikker hos meg hvor jeg kan flytte en strek under prikkene opp og ned på skalaen liksom.. HEHE, vanskelig å forklare :D

EDIT: Der kom Julie meg i forkjøpet med en forklaring på norsk, det var bra *ler*

Skrevet

Øøøh, jeg får ikke opp noen slik meny jeg... I don't get it. :)

vet jeg at det er et eller annet jeg går glipp av, for jeg finner ikke funksjoner som jeg har plundret med før. Sooo confused! Gawd.

Skrevet

Ok. jeg fant ut av det. Jeg er en dumbass. :) Så ikke at kameraet stod på auto jeg, og da forsvant jo en haug av menyene inne på menyen min. *klaske panne* Sånn går det når man ikke følger med! :)

Og i tillegg: Ene knappen oppe ved avløseren styrer både ISO og styrken på blitsen. Sehr praktiche.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...