Gå til innhold
Hundesonen.no

Laekenois og Malinois, Tervuren og Groendael eiere!


Hva sier dere?  

38 stemmer

  1. 1.

    • Ja, sier kun Belgisk Fårehund.
      6
    • Nei, sier det som det er en, groen, terv, lake eller malle.
      9
    • Sier at det er en XXX, og at det er en Belgisk Fårehund.
      23


Recommended Posts

Skrevet

Nå eier ikke jeg en, men veldig mange spør hvilken rase Drama er (kanskje 5 stykker bare i dag). Mange tror det er en schäfer blant annet. Jeg sier "det er en malinois, en belgisk fårehund".

Skrevet
Sier det er en Belgisk Fårehund Tervuren... Det er det de heter. Belgisk fårehund og hvilke sort det er.

Tror du må legge det til som et alt. på pollen! :|

Send meg en PM om hva punkt 4 skal være så legger jeg det til :|

Skrevet

De gangene jeg har en malle svirrende rundt beina og folk spør meg hvilken rase det er, så sier jeg bare belgisk fårehund, korthåret variant. Sier jeg det er en malle, så ler folk, og mumler noe om akvariefisk, mens sier jeg det er en malinois, så må jeg sikkert gjenta det fem-seks ganger før folk oppfatter hva jeg sier.

Skrevet
De gangene jeg har en malle svirrende rundt beina og folk spør meg hvilken rase det er, så sier jeg bare belgisk fårehund, korthåret variant. Sier jeg det er en malle, så ler folk, og mumler noe om akvariefisk, mens sier jeg det er en malinois, så må jeg sikkert gjenta det fem-seks ganger før folk oppfatter hva jeg sier.

Opplyste flinkeste menneskene sine det :|

Skrevet

Sier vanligvis Tervueren først, men når folk står der som et spørsmålstegn slenger jeg på Belgisk Fårehund, og daaa skjønner de det plutselig. :P

Skrevet

Kommer litt an på, er det bare en tilfeldig forbipasserende på gata (uten hund) så sier jeg belgisk fårehund.

Men er det i en eller annen hundesammenheng jeg får spørsmålet sier jeg malinois, korthåret belgisk fårehund.

Skrevet

Til mannen i gata som vanligvis enten spør om det er schäfer eller schäferblanding sier jeg "nei, det er en belgisk fårehund". Virker vedkommende mer interessert og jeg ikke er altfor fornærma, kan jeg finne på å si at: "rasen kommer i 4 varianter og at det her er en tervueren".

Skrevet
Det er jo nr 3 :ahappy: bare omvendt :whistle:

Den riktige betegnelsen for Belgeren er viktig å ha med!

Belgisk Fårehund, Tervueren

Belgisk Fårehund, Groenendael

Belgisk Fårehund, Malinois

Belgisk Fårehund, Laekenois

Ref. NKK.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...