Gå til innhold
Hundesonen.no

Mitt første akvarium


Raksha

Recommended Posts

Skrevet

Yep - nå hadde jeg plutselig både plass og penger, så jeg gikk hen og kjøpte meg et pittelite kar på hele 540liter. Skal det være, så skal det være.

Foreløpig bor det kun 50kg sand (eller er det grus?), to røtter og en pitteliten plante med to blader på. Marianne er min oppnevnte guru og veileder og har tatt jobben med å skaffe meg planter, siden det er bittelitt enklere å fikse det i oslo enn her nede i gokk.

Dette får bli "før"bildet. Forhåpentligvis så kommer det nye bilder om et par tre dager med masse planter i. :lol:

3607891409_a292f6000a.jpg

Ikke helt sikker på hva som skal bo i det etterhvert - men har forelska meg fryktelig i sølvhaien, så det og praktbotia kanskje?

  • Svar 73
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Takker og bukker! Gleder meg vanvittig til det blir liv i det. Tålmodighet er skrekkelig oppskrytt - vil ha det opp og gå i går jeg. *flire* Men neida, jeg er flink jente og venter.

Skrevet

Guru faktisk :D Men plantene blir sendt idag, så tipper det blir bra!

Ringer deg etterpå og nerder litt på hvilke planter som skal på rota og sånn :lol: Tror det kommer til å bli veldig fint altså!

Og ja du har grus :) Samme som jeg har i karene på kjøkkenet det :D Men altså, du må vel ha noen større røtter etterhvert vel...? *Prøve å ikke blande meg for mye, men nææææh, det gåkke* :D

Skrevet

Så spennende :D Drømmer om et stort kar selv, til nå har det største vært bare 120l. Kunne tenke meg et på 2-300l, og om det noen gang kommer i hus, skal jeg prøve meg på en skokk med dvergkulefisk og en liten bande otocinclus :lol: I et så stort kar som ditt tror jeg ikke jeg hadde greid å motstå diskusene, har alltid hatt lyst på et digert diskuskar :) Blir spennende å se hvem som flytter inn hos deg etterhvert.

Skrevet

Takk :lol:

Hihi klart du må bry deg, Marianne. Og ja, vil ha større røtter - men er ikke det fryktelig dyrt da?

Skrevet
Takk :yawn:

Hihi klart du må bry deg, Marianne. Og ja, vil ha større røtter - men er ikke det fryktelig dyrt da?

www.akvaforum.no :) Der kan du gjøre endel varp!

Skrevet
Si ifra om du vil ha noen blågurami...

Tror ikke blågurami er det beste sammen med sølvhai. :yawn:

www.akvaforum.no ;) Der kan du gjøre endel varp!

Hihi oki. Jeg skal følge med. :)

Skrevet
Tror ikke blågurami er det beste sammen med sølvhai. :rolleyes2:

Hehe, nei det har jeg ikke prøvd, ble så mye annet i vårt akvarie at det ikke ble sølvhai...

Gleder meg til å se bilder når du får fisk :icon_cry:

Anbefaler deg å bruke et par kroner ekstra og kjøpe i det minste medium praktbotia, de bruker jo evigheter på å bli store (men detta veit du vel).

Skrevet

Hmh - det kan være greit å ha med i beregningen, men jeg fikk anbefalt å ikke kjøpe så store praktbotiaer siden jeg vil ha ancistruser også - og blir det for stor forskjell på dem så går det ut over ancistrusene. Masse å tenke på. :rolleyes2:

*sjekke pakkesporing for ørtende gang*

Skrevet

Jøss, kar til 12000? Det hørtes fryktelig fancy ut ja! :lol:

Nå har jeg fått planter og sandsnegler i karet. :whistle: Snille Marianne var på shopping for meg, og donerte noen snegler til meg. Så vente til de siste forvirra desorienterte sneglene finner ut at de ikke skal gå mot lyset (fremdele tre fire stk som insisterer på å lete etter lyset) og graver seg ned som fornuftige sandsnegler skal gjøre, så skal jeg fikse nytt bilde. :lol:

Skrevet

Takk. :)

3620351532_437fa22e81.jpg

Sånn ser det ut nå. Ser jeg må vaske det på utsiden, hva er best å bruke der? Fremdeles noen sandsnegler som ikke helt har skjønt poenget - eller er det vannet det er no galt med?

Skrevet
Jøss, kar til 12000? Det hørtes fryktelig fancy ut ja! :)

Nå har jeg fått planter og sandsnegler i karet. :D Snille Marianne var på shopping for meg, og donerte noen snegler til meg. Så vente til de siste forvirra desorienterte sneglene finner ut at de ikke skal gå mot lyset (fremdele tre fire stk som insisterer på å lete etter lyset) og graver seg ned som fornuftige sandsnegler skal gjøre, så skal jeg fikse nytt bilde. :D

:D

Takk. :P

3620351532_437fa22e81.jpg

Sånn ser det ut nå. Ser jeg må vaske det på utsiden, hva er best å bruke der? Fremdeles noen sandsnegler som ikke helt har skjønt poenget - eller er det vannet det er no galt med?

Fine karet!

Om det er noe galt med vannet må du jo ha tester for å sjekke, men det kjøper vi til uka :) Og vaske på utsiden av karet er jif universal og papir finfint, bare sørg for å ikke få noe såpe nedi vannet :)

Skrevet
:)

Fine karet!

Om det er noe galt med vannet må du jo ha tester for å sjekke, men det kjøper vi til uka :D Og vaske på utsiden av karet er jif universal og papir finfint, bare sørg for å ikke få noe såpe nedi vannet :D

Jeg er så forelska idet. :D Jif universal it is, og yep - kjøpe tester og sånt til uka. Det blir bra. :) Gleder meg til det er stabilt og fint og jeg kan kjøpe ancistruser som kan få bo oppi. :)

Skrevet
Jeg er så forelska idet. :icon_cry: Jif universal it is, og yep - kjøpe tester og sånt til uka. Det blir bra. :o Gleder meg til det er stabilt og fint og jeg kan kjøpe ancistruser som kan få bo oppi. :lol:

Jeg og :o

Skrevet

Jeg tror jeg kan titulerer meg selv som sneglemorder. :icon_cry: De sneglene som nå befinner seg over sanda (heldigvis bare noen få) er det ikke liv i lenger. De andre ser jeg ikke snurten av, så håper de lever? :lol:

Skrevet

Bare la de ligge, kan være de lever for det :ahappy: Snegler kan fint slappe av noen dager for så å krabbe videre igjen, rare dyrene :whistle:

Hvis skallene er tomme så er det jo et godt tegn på at du kan kaste skallet, men hvis ikke, bare la de ligge. Hold de opp mot lyset, da ser du det godt om de er mørke inni eller ikke, de kan ha bare en mørk flekk og.

Skrevet

Hehe oki. Er et par tomme som ligger i sanda - og noen urørlige på røttene, som jeg er ganske sikker på at det er inhold i. Avanserte greier dette. :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...