Gå til innhold
Hundesonen.no

2 nye snart-hunde-eiere


psv021

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Etter mange års tenking og prating, har vi endelig bestemt oss for å utvide familien med en liten valp! Vi har tidligere ikke hatt mulighet (etter vår egen vurdering da...) til å ha hund, på grunn av bosted. Nå har vi i snart et år bodd i relativt landlige omgivelser i Sædalen i Bergen og her tror vi blir et bra sted å bo for en glad og aktiv hund!

Rasen vi landet på for en tid tilbake er Welsh Springer Spaniel. Vi har vært innom flere andre raser, men ble umiddelbart frelst da vi var på fjelltur med en Welsh for en tid tilbake. Makan til glad og tillitsfull hund skal man lete lenge etter!

Så de siste månedene (og i stor grad også de siste 3 årene) har gått med til å lese alt vi kommer over, spørre alle hundeeiere vi treffer på, og tråle nettet for all info vi kan finne. Dette forumet har jo mye bra å by på i den sammenheng, og vi kommer definitivt til å bruke forumet til det et forum skal brukes til: lese og skrive. Men det er i mange tilfeller langt fra teori til praksis, så dette blir spennende!

Vår valp ble født 15. mai i år, hos Kalandsgården i Hordaland. Vi har hatt mye hyggelig kommunikasjon med Elisabeth, og fått svar på mange spørsmål. Vi har også fått mange gode svar på spørsmål, og råd og tips, hos Denise (Kennel Dhens, Hordaland). Vi får en hannhund, og det er vi veldig fornøyd med. Ennå har vi ikke møtt moren (Borghild), men vi har hatt et hyggelig møte med faren (Ace) - en virkelig flott hund!

Vi gleder oss veldig til å utvide familien! Ellers er det nok av hyggelige hunder i nabolaget, til og med en annen Welsh har vi sett langs veiene her av og til. Heldigvis ble kullet født slik at det var lett å tilpasse ferien til de første ukene, slik at vi får brukt mye tid på sosialisering og til å bli godt kjent. Etter hvert må valpen lære å være alene hjemme på dagtid, og det er jo en utfordring vi kommer til å begynne på så tidlig som mulig. Vi håper det går bra!

Konkrete planer har vi ikke; men det hadde vært artig å se om vi etter hvert kan forsøke oss på agility og/eller lydighet, og kanskje utstilling? Han kommer i alle fall til å bli invitert med på rypejakt om høsten - så da får vi også se om han i tillegg til å være turkamerat også kan delta litt på jakt i tillegg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Redd noen da stjeler dem om jeg setter opp mere vindu enn 5 cm.
    • Trenger du å ha med hund til legen? Jeg ville jo heller latt den være hjemme. Men så lenge det ikke er direkte sollys på bilen går det helt fint. Om det er direkte sollys ville jeg prøvd å finne skygge eller satt opp vinduer litt og evt. bagasjerom med luftlåsing.
    • Skal til legen men det er 10 grader på det varmeste her. Tror du det går bra da?
    • Forumet har dalt i takt med Facebook, og veldig lite nyrekruttering. I tillegg litt uenighet om hva som er greit og ikke på forumet, og noen som mistrivdes og meldte seg ut. I tillegg har de "gamle" brukerene blitt eldre, opptatt av andre ting, eller bare ikke føler behov for nettsamfunnet lengre. For yngre som leter er det lettere å finne grupper på Facebook.  Jeg vet en håndfull titter innom nå og da, men det er jo litt slik at aktivitet skaper aktivitet, så når få poster blir det også mindre respons. Det har vært diskutert å legge ned forumet, men det blir en stund til ihvertfall.
    • Det kommer an på hund/pels, bil og værforhold. Og ikke minst varighet. Om det ikke er sol er det lite problem om det er 20 grader. Om det er sol bør man være obs fra det er 18+ grader i luften tenker jeg, det kan fort bli varmt i bilen med direkte sollys. Kan bilen stå i skygge? (pass på at skygge ikke flytter seg) Vi har hatt hundene i bil midtsommers, men da med reflekterende duk over bilen, vifte på inne i bilen og bagasjerom og vinduer på gløtt. Sjekk inn minimum en gang i timen. Men stort sett ville vi sjelden hatt hundene med i bilen om vi skulle noe så lenge uten å faktisk ha dem med. Det har såklart vært ventetid på kurs og sånt, men da har vi stort sett hatt hele bilen stående åpen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...