Gå til innhold
Hundesonen.no

Stevne i dag


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Var på stevne i dag, og det ville bli det siste før NKK Hamar, så jeg var veeeldig spent! Vi var bare 5 stykker i klasse 2, men vi gikk sist. Det regnet litt innimellom, men når klasse 2 skulle gå sluttet det 8)

Poengsum fra dagen:

Fellesdekk = 10 - hun lå egentlig bare helt perfekt

Fri ved foten= 8,5 - jeg sa fot når hun så vekk, så jeg måtte gi dobbeltkommando på starten :P

Dekk under marsj = 8 - selve momentet gikk kjempebra, men så skjedde det igjen at jeg sa fot når hun så en annen vei=

Innkalling fra sitt med stå = 6,5 - den øvelsen gikk dååårlig :oops: Veldig bra fart, men jeg brukte dobbeltkommando og hun gikk 3 skritt før hun stoppet :P

Stå under marsj = 8 - her husker jeg ikke hva som gikk galt, annet enn at hun igjen satt igjen på bakken når jeg begynte å gå :P

Apportering = 8,5 - haha, det var vel min feil mest :oops: Jeg kastet apporten altfor langt og feil, slik at den havnet uti grøfta på andre siden :oops: Cita gjorde den perfekt, så kan ikke tro at det var hun som var problemet :oops: :wink:

Fritt hopp over hinder m/sitt = 9,5 - var nokså fornøyd med den :P

Fremadsending med stå og på plass = 10 - fornøyd der også :wink:

Kontroll over hunden på avstand = 9,5 - fornøyd der også tror jeg :wink:

Helhetsinntrykk = 10 Super kontakt og en hund som elsket å jobbe, sa dommeren :P Og så lenge jeg fikk 10'eren vår på helhet var jeg fornøyd 8) hehe

Vi fikk 174 av 200 poeng og vant vår klasse. Fikk en klikker og en pose med hundebein, og den NYE varianten av klikkertrening for din hund! :P (jeg har bare hatt den gamle i nokså lang stund no, så det var p¨å tide! hehe)

Får håpe vi scoorer høyere på Hamar, for jeg vet at hun går bedre inne enn ute, så da roer nok nervene mine seg :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...