Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling og våteksem?


Elinhe

Recommended Posts

Skrevet

Vet ikke helt om denne bør ligge her eller under sykdommer, men prøver meg her også.

Ei venninne av meg har en Mopsegutt på 2 år som stilles ut med jevne mellomrom. Hun har meldt han på til Drammen 6. juni. Denne Mopsen har nå fått våteksem i nakken. Hvor strenge er dommerne på slikt? Bør hun la vær å dra på utstillingen pga. dette? Han har 2 felt i nakken som er uten pels, men du må se nøye etter for å se det. Det ligger nemlig under den ene hudfolden så du må dra folden litt til side for å se det. Men man kjenner det jo godt, og det synes bakfra.

Bør hun stille, eller kan hun bli diskvalifisert på grunn av våteksemen?

Takk for svar... Trenger litt inputs her siden jeg aldri har hatt problemet selv..

Skrevet

Våteksem er ingen diskvalifiserende feil, og i utgangspunktet skal ikke dommer ta det med i betraktning - altså skal det ikke trekke ned i premiegrad. Det er mange som har stilt hund med våteksem, barbert hud eller andre tegn på tidligere sykdom/plage - så lenge det ikke er smittsomt, selvfølgelig. Og så lenge det er såpass lite at det ikke skjemmer helhetsinntrykket, og dommer kan få gått over hunden på normalt vis uten å komme borti det. Har det tørket, er det lite problematisk i mine øyne.

Det jeg ville vært mest opptatt av er dagsformen og allmenntilstanden til hunden. Hvordan vil den reagere ved en gjennomgang, vil den kunne skvette når dommer tar tak i bakhodet for å se på øyne og uttrykk? Da vil dommer kunne se seg nødt til å trekke ned en premiegrad eller to pga gemyttet, fordi h*n jo ikke kan si om det var kun pga våteksem eller om hunden er skvetten.

Vil lenka/halsbåndet kunne gnage og irritere?

Skrevet

Jeg har stilt mine hunder med våteksem ,men har da hatt med veterinær attest på hva det er fordi dommeren ofte krever dette.

Glemte den en gang da jeg stilte gutten min å da fikk jeg en kommentar slengt etter meg. Dommeren sa: Hva er dette? Jeg sa : Våteksem/hotspot. Dommeren: Hvordan skal jeg vite det uten attest..

Og fikk en rød sløyfe og en blå. :whistle:

Men de har ikke lov til å trekke ned pga dette, men skaff en vett attest så er det go knall. (ikke barber hunden på området) bruk potetemel for å tørke ut våteksemen i stedet. Så lenge det ikke er betent.. :rolleyes2:

Å ikke la hunden klø på det.. Lykke til på utstilling :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...