Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling og våteksem?


Elinhe

Recommended Posts

Skrevet

Vet ikke helt om denne bør ligge her eller under sykdommer, men prøver meg her også.

Ei venninne av meg har en Mopsegutt på 2 år som stilles ut med jevne mellomrom. Hun har meldt han på til Drammen 6. juni. Denne Mopsen har nå fått våteksem i nakken. Hvor strenge er dommerne på slikt? Bør hun la vær å dra på utstillingen pga. dette? Han har 2 felt i nakken som er uten pels, men du må se nøye etter for å se det. Det ligger nemlig under den ene hudfolden så du må dra folden litt til side for å se det. Men man kjenner det jo godt, og det synes bakfra.

Bør hun stille, eller kan hun bli diskvalifisert på grunn av våteksemen?

Takk for svar... Trenger litt inputs her siden jeg aldri har hatt problemet selv..

Skrevet

Våteksem er ingen diskvalifiserende feil, og i utgangspunktet skal ikke dommer ta det med i betraktning - altså skal det ikke trekke ned i premiegrad. Det er mange som har stilt hund med våteksem, barbert hud eller andre tegn på tidligere sykdom/plage - så lenge det ikke er smittsomt, selvfølgelig. Og så lenge det er såpass lite at det ikke skjemmer helhetsinntrykket, og dommer kan få gått over hunden på normalt vis uten å komme borti det. Har det tørket, er det lite problematisk i mine øyne.

Det jeg ville vært mest opptatt av er dagsformen og allmenntilstanden til hunden. Hvordan vil den reagere ved en gjennomgang, vil den kunne skvette når dommer tar tak i bakhodet for å se på øyne og uttrykk? Da vil dommer kunne se seg nødt til å trekke ned en premiegrad eller to pga gemyttet, fordi h*n jo ikke kan si om det var kun pga våteksem eller om hunden er skvetten.

Vil lenka/halsbåndet kunne gnage og irritere?

Skrevet

Jeg har stilt mine hunder med våteksem ,men har da hatt med veterinær attest på hva det er fordi dommeren ofte krever dette.

Glemte den en gang da jeg stilte gutten min å da fikk jeg en kommentar slengt etter meg. Dommeren sa: Hva er dette? Jeg sa : Våteksem/hotspot. Dommeren: Hvordan skal jeg vite det uten attest..

Og fikk en rød sløyfe og en blå. :whistle:

Men de har ikke lov til å trekke ned pga dette, men skaff en vett attest så er det go knall. (ikke barber hunden på området) bruk potetemel for å tørke ut våteksemen i stedet. Så lenge det ikke er betent.. :rolleyes2:

Å ikke la hunden klø på det.. Lykke til på utstilling :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...