Gå til innhold
Hundesonen.no

Passeringskurs


malinholmgren

Recommended Posts

Skrevet

Vet ikke om kurs, men kan jo si hva jeg gjør.

Fikk tips på det kuret vi gikk at jeg bare skulle belønne etter å ha sagt navnet og fått kontakt.

Når jeg ikke lenger fikk respons skulle jeg slutte å belønne og bare gå.

Det fungerte knirkefritt på kurs, men ikke i hverdagen.

Jeg følger samme prinsippet, men slutter ikke belønne selv om han ikke ser på meg - så lenge han fremdeles er rolig.

Jeg maser(Grim, se her, bra, flink gutt osv. Lar han rett og slett ikke fokusere på den andre eller tenke på for mye anna enn snop) på han, og gjør han veldig klar over at jeg har drøssevis med go'biter. Begynner han å anntyde til bølling, får han en bestemt koreksjon.

Gir han seg fortsetter jeg som før, hvis ikke avbryter jeg.

Det fungerer hvertfall bra for oss. :whistle:

Skrevet

ei som heter anne lill i kongsberg holder passeringskurs.. har ikke gått på det selv men skal mlde meg på nestegang hun skal holde det.

Skrevet
ei som heter anne lill i kongsberg holder passeringskurs.. har ikke gått på det selv men skal mlde meg på nestegang hun skal holde det.

Må bare tilføye :Anne Lill Kvam.

Genial dame. Er også instruktør ved Troll hundeskole.

Bare snakket med henne på telefon, da vetrinæren ikke greide å finne ut hvorfor lille valpen var så stresset. Ut fra telefon samtale sier hun at det hørtes ut som kolikk. Jammen så stemte gitt. :rolleyes2:

Skrevet

Vi sliter også med passering, så vi meldte oss på et passeringskurs. der brukte vi "kinderegg øvelsen" og gjett om vi har sett fremgang! På et år har vi gått fra 100 meter fra annen hund uten å uragere til 1-2 meter uten å uragere. Metoden går ut på at du skal klikke hver gang hunden din ser på en annen hund. merk: med engang hunden din beveger hodet i retningen av den andre hunden. Da ser den på deg og får godbit. Dette gjentar du ca 30 ganger før du går noen meter nærmere. Så gjør du det samme her 30 ganger, og går enda noen meter nærmere. Det du nå kan gjøre er: hunden din titter på den andre hunden og er nå vant til å få klikk + godbit. Men du klikker ikke når hunden din ser på den andre! da vil hunden din tenke: hmm.. hvorfor får jeg ikke godbit nå da mamma? var jo flink og så på den andre hunden jo! så hunden din snur seg og ser på deg. DA skal du klikke og gi godbit. Etter et par repetisjoner har hunden tatt pointet, så hver gang den ser på den andre hunden, snur den seg fort til deg igjen og du klikker og gir godbit. Dette må du så klart trene på før du går ut og prøver på gata, for da er det som oftest vanskelig og holde god nok avstand. Og hunden må kunne metoden før du går ut i praksis også. Det er veldig viktig at du klikker tidsnok og har en god nok avstand til at du vet hunden din ikke vil utragere.

Nå har jo jeg beskrevet en metode hvor man bruker klikkertrening, og det går sikkert an å bruke ordet "bra" el. isteden, men det blir ikke like presist, noe som er viktig i denne metoden.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...