Gå til innhold
Hundesonen.no

Ung med hund?


tm100001

Recommended Posts

Jeg har fått så lyst på egen hund nå, men det ser ikke ut til å bli noe av på en stund. Landbruksskolen jeg skal gå på etter grunnskolen, om 3 år, lar ikke studentene ha hund på internatet. De skal kanskje vurdere det, men det er ikke sikkert. Pappa har også en hund som ikke liker valper, den er riktignok gammel, så det er vel ikke så lenge igjen til den er borte...

Jeg har masse tid på ettermiddagene, etter lekser, som jeg kunne hatt en hobby å brukt tiden til. Jeg kunne kanskje bodd på hybel ved landbruksskolen, men det er jo dyrt.

Det har jo også kommet nye regler om dyrevelferd, som trer i kraft 1.1.2010. Der er det noe om at før man er 16 år kan man ikke ha hovedansvaret for ett dyr. Hva betyr det?

Hvilke erfaringer har du med hund som student?

:)

Edit: Endret på regelen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er veldig mange tråder her allerede om hvordan det er å ha hund som student. Orker ikke å utdype enda en gang he he, men kort sagt, det går kjempegreit. Jeg er nok endel eldre enn deg, men likevel. Men på en måte er jeg litt glad for at jeg fikk noen "hundefrie" år etter jeg flyttet hjemmedfra. Det var hele tiden et stort savn, men jeg var jo mer fri.

Føler egentlig ikke at friheten er særlig innskrenket nå heller da, der jeg går blir hunden med, og jeg har foreldre som gjerne passer når jeg skal bort og sånn.

Som student er man som regel mye mer fleksibel enn når man jobber vanlig, og det er jo kjempepositivt, særlig når det er snakk om valp/ung hund.

Så livet som hundeeier og student er supert :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg er 16 å har hatt lyst på hund i alle år, men har ikke fått pga. mamma har vært syk i 6 år osv. men endelig for 3 måneder siden kom hunden min i hus. og det er det beste som har skjedd meg<3

selvfølgelig følger det med mye ansvar men så lenge interessen er det så går nok det bra^^

jeg har allerede fått litt problemer pga. skolen jeg skal på til neste år tar bare inn fire elever fra hele oppland (men rådgiveren sier jeg har god sjanse) og da blir det eventuelt å bo på internat hvor det til nå ikke har vært lov med hund. men har sendt mail til de å de skreiv at de skulle diskutere om man kunne ha med hund:)

går det ikke så får jeg finne andre muligheter.

han skal ikke omplasseres igjen og ikke bli igjen hos mine foreldre:) (BARE MIN HUND<33)

har også sett på en skole i sverige hvor det er ren hundelinje med dressur,agility, fordypning i raser osv som hadde vært midt i blinken men de har jeg ikke fått svar fra ennå så da er det bare å krysse fingrene

.

vet ikke om det var noe svar men det var ialle fall noe:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fremover til jeg går ut fra landbruksskolen (m.m. de finner ut at det blir lov å ha hund på internatet) blir jeg å holde på med den hunden jeg allerede har. Jeg eier jo en hund fra før, men det er en dele hund. Det er en Vorstehhund tispe, og mamma må mosjonere henne mye. Da får hun tur og mat, og da er dagen liksom gått... Jeg får ikke så mye tid til mitt opplegg da, men jeg skal få mer ansvar for henne når jeg kommer til mammahuset igjen. Det er litt kjedelig, for mamma bestemmer jo ganske mye over henne da. Jeg får ikke gå spor med henne, ikke gå tur med sele, fóre henne selv eller ha drakamp med henne. Jaja, det går seg nok til etterhvert da. Jeg får jo klikkertrent henne litt, og jeg får jo flere erfaringer. Så det er jo egentlig en fin ordning, siden hun blir igejn hos mamma når jeg flytter ut. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var 19 da jeg fikk min første hund. Bodde på internat da, men løste det med at hunden stod ute hos kjæresten min. Ikke helt optimalt og jeg ville ikke gjort det igjen. Det eneste negative jeg synes med å ha hund når man er student er at man har dårlig råd, så fremst man ikke jobber samtidig. Det blir dårligere mat på en selv, mindre penger (nesten ikke noe) til klær og annet man trenger. Pengene går til hundene og husleie og thats it... Jeg vil IKKE tilbake til en slik tilværelse igjen. Når den ene hunden vår fikk ryggskade og måtte ta akupunktur jevnlig aner jeg ikke hvordan vi fikk det til å gå rundt. Det gikk og der og da kjentes det selvsagt verdt det. Jeg husker jeg snakket med andre studenter som også hadde hund og vi var enige om at det absolutt var verdt det og at vi ikke ville leve et annet liv enn det vi gjorde, men nå i ettertid ser jeg at det ble unødvendig trangt økonomisk og jeg er glad jeg ikke har det sånn nå. Men ville jeg levd uten hund de årene? Nei, tror ikke det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...