Gå til innhold
Hundesonen.no

Krav på lønn?


HelleH

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har da en sånn fin jobb som pizzabaker og renholder. Er derfor på alene hver dag. Jobber på morran. Jobber hver eneste helg og helligdager (har som regel fri tirsdag og onsdag). Stedet har åpent så og si 365 dager i året=/

Har jobbet der siden oktober.

Før jeg begynte på jobbe der, jobbet jeg som ekspeditør i butikk (fikk lønn av kommunen).

Men etter jeg begynte i ny jobb fortsatte kommunen og betale lønningen min, fikk kun lønn fra arbeidstaker for helge jobbing.

(får kun lønn av arbeidstaker nå)!

Men det jeg lurer på er: Har jeg krav på noe ekstra betalt på helligdager?

Jeg jobbet 1-2juledag, 1nyttårsdag, i påsken, 1mai, 17mai og 21mai, men har ikke fått noe ekstra betaling.

Jeg skriver opp timer sånn som de andre, så igjennom timelistene til alle her om dagen :D og så det at de får 100% på helligdager.

Jeg ble overrasket over at sjefen min ikke har nevnt noe om det til meg eller gjort noe med det!

Er dette riktig av han? Har jeg krav på noe mer?

Hva ville du hatt gjort? og hvordan ville du gått frem?

Vet ikke helt hva jeg skal gjøre, jeg

Skrevet

Ja, det har du rett på. Du er forresten arbeidstaker. Den du jobber for er arbeidsgiver. Du kan gå til din saksbehandler i kommunen eller fagforbundet ditt. Er du ikke med i noe fagforbund, ringer du LO og spør hvilket som er det riktige for deg. Arbeidstilsynet kan også hjelpe deg. Uansett om du ikke er medlem av noe forbund har du krav på tillegg ved helg- og kveldsjobbing, men det er trygt å få støtte av forbundet ved fremming av krav. Arbeidsmiljøloven gjelder for alle som betaler skatt (noe annet er jo forbudt) og du finner den her.

Skrevet

Mente arbeidsgiver :D hehe

Takk for svar=) Fin link!

Men vet ikke helt hvor jeg har hørt det, men når jeg gikk på vgs gikk jeg hotell og næringsmiddelfag, noen snakket om at hvis man velger det yrket så må man også vite at man ikke får noe ekstra for å jobbe i helgene!?

Skrevet

Tror nok ikke hotell og næringsmiddelindustrien er unntatt fra arbeidsmiljøloven, men du bør finne det du trenger av opplysninger i LovData.

Skrevet

Aner ikke om det stemmer eller ikke, men fikk ikke noe helge ekstra når jeg jobbet som sommervikar på Quality Hotel. Og ikke i jobben jeg har nå. Hehe..

Igjen, tusen takk=)

Blir nok noen telefoner i morgen.

Skrevet
Her er loven som gjelder, men arbeidsstedet kan ha egne avtaler, men dette står det om i loven, i så fall må du sjekke ut det. Se kanskje spesielt § 10-8 og § 10-10.
Skrevet

Jeg er neimen ikke sikker her jeg altså. Min første innskytelse var at selvfølgelig har du krav på tillegg, men langt bak i hodet mitt er det noe som sier at om helg og kveld er del av ordinær arbeidstid så er det ikke sikkert du har krav på tillegg for dette... Håper det er så langt bak i hodet mitt at det dreier seg om noe som også er langt bak i tid (eller at hodet mitt tar feil)! :D

Du skal jo ha en kontrakt da, og der skal sånne ting stå. Det er ulovlig å ikke gi sine arbeidere en kontrakt. Pussig om de andre på jobben din får tillegg og ikke du da...

Sjekk det ut, bør vel være en sak som det er greit å spørre arbeidsgiver om også! :D

Skrevet

For mange herrens år siden arbeidet jeg et sted hvor de også anvendte studenter til deltid. Disse jobbet under et visst antall timer i uken og da ble det sagt at dersom de ikke oversteg et visst antall timer- så hadde de heller ikke krav på tillegg ala kveldstillegg o.l. MEN, om dette er tilfellet er jeg usikker på. Det jeg vet er at man uansett har krav på overtid dersom en jobber over 7.5 timer en dag osv osv. og dette burde også gjelde helligdagstillegg da disse har mindre art av et "gode" enn vanlig kveldstillegg.

Jeg ville ha kontaktet fagforeningen som regulerer ditt område og hørt med dem FØR du hører med arbeidsgiver. Fordi, om du er rimelig uheldig- så kan det være at du har med en sleiping å gjøre og da er det alltid best å vite i forkant hva du har krav på :D

Lykke til frøken!

Skrevet
For mange herrens år siden arbeidet jeg et sted hvor de også anvendte studenter til deltid. Disse jobbet under et visst antall timer i uken og da ble det sagt at dersom de ikke oversteg et visst antall timer- så hadde de heller ikke krav på tillegg ala kveldstillegg o.l. MEN, om dette er tilfellet er jeg usikker på. Det jeg vet er at man uansett har krav på overtid dersom en jobber over 7.5 timer en dag osv osv. og dette burde også gjelde helligdagstillegg da disse har mindre art av et "gode" enn vanlig kveldstillegg.

Jeg ville ha kontaktet fagforeningen som regulerer ditt område og hørt med dem FØR du hører med arbeidsgiver. Fordi, om du er rimelig uheldig- så kan det være at du har med en sleiping å gjøre og da er det alltid best å vite i forkant hva du har krav på :D

Lykke til frøken!

Stemmer det! Der hvor jeg jobber er det sånn. Husker ikke antall timer pr/uke i hodet akkurat nå, men vi får i alle fall ikke verken kvelds eller lørdagstillegg hvis vi ikke jobber nok. Der jeg jobber er sjefen såpass grei at han lar oss jobbe så mye vi vil/kan, uten å tenke på om vi da får krav på dette tillegget. Andre steder er sjefen veldig nøye på å ha såpass mange ansatte at de aldri kommer over det timeantallet at de har krav på tillegg. Men TS jobber jo 100% (eller i alle fall tilnærmet det), så dette timeantallet burde ikke være noe problem.

Skrevet

Usikker ang helg som vanlig arbeidstid ja som Carma sier, men helligdager etc har du GARANTERT krav på 100% overtid.

Mener bestemt man har krav på tillegg i timelønnen i helg og, man har jo krav på tillegg etter visse tider på døgnet ellers i uken og...Jobber man til 20.00 på kvelden, så har man tillegg en viss tid. (Varierer en del fra sted til sted)...Overtid får man kun om man allerede har jobbet 100% arbeidsdag.

Skrevet

Tusen tusen takk for mange vettige svar=)

Har ikke fått tak i noen i dag=/ Men prøver igjen i morgen. Gir meg ikke så lett..

Har jeg krav på noe, skal jeg ha det,

Skrevet

Ringte litt rundt i dag også. Fikk faktisk tak i noen mennesker.

Fant ut at jeg har krav på det jeg trodde=) Noe som er veldig bra.

Nytter ikke få tak i sjefen så jeg sendte han en melding. Har ikke fått noe svar av han enda. Idiot!

Tusen takk for hjelpen folkens=)

Skrevet
Ringte litt rundt i dag også. Fikk faktisk tak i noen mennesker.

Fant ut at jeg har krav på det jeg trodde=) Noe som er veldig bra.

Nytter ikke få tak i sjefen så jeg sendte han en melding. Har ikke fått noe svar av han enda. Idiot!

Tusen takk for hjelpen folkens=)

En annen ting, hørte du med dem om du har krav på tilbakebetaling for en viss periode også? Det kan være fint å ha fremme på bordet også når du først er i gang.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...