Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele


Recommended Posts

Jeg laget en tråd i bildeforumet med bilder av Embla. Der spurte jeg om selen satt godt på henne, men jeg fant ut at det blir litt for uryddig å spørre der. Derfor lager jeg en ny tråd. Sitter selen til Embla godt nok på henne?

Her er ett bilde, og dere kan se fler bilder på bildeforumet:

9vb8y9.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som noen andre har nevnt; det ser ut som den ligger bra, men at halsen kanskje er litt stor. Det er ikke godt å si av noen bilder bare. :D Men hvis hun ikke har problemer når hun trekker, og siden den ligger såpass bra som den gjør, ville jeg ikke giddet å investere en halv tusenlapp i en ny sele. Jeg vet det kanskje virker litt poppis å kjøpe sele fra seleverkstedet nå, men det ser slett ikke ut som om du trenger det. :)

Det du ville merket det på hvis halsen var veldig dårlig, var at hun fikk problemer når hun trakk med at hun manglet luft; at hun peste mer enn hun ville gjort, eller at hun blir veldig rød i øynene (litt rødlig er greit), at hun kanskje hostet og harket, og til og med kastet opp, og i verste fall besvimte.

Når du legger på selen, kan du få hunden til å stå i ro, og noen til å trekke i selen der du fester snoren. Så finner du det punktet på halsen/brystet hvor halsdelen går over til brystdel (ser ut som en Y). I krysset der de reimene møtes, kjenner du hvor selen ligger på hunden. Den skal ligge helt øverst på brystbeinet, rett under halsgropa. Hvis den ligger ca der er det bra. Det er bedre at selen ligger litt nedenfor halsgropa på brystbeinet enn opp i halsgropa, og merkelig nok vil en mindre sele hjelpe på dette (fordi trekkpunktet er så lavt av når hunden trekker vil det dra selen fra under hunden, om du skjønner hva jeg babler om..).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...