Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp med rasevalg


linniogamy

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og kjæresten planlegger så smått å skaffe oss en hund. Men vi aner ikke hvordan rase vi vil ha.

Jeg har hatt hund hele livet og vil ha en hund jeg kan trene med. Hovedsaklig Lydighet, agility og freestyle.

Han har aldri hatt hund før og kan "ingenting" men vil også være aktiv med hunden når den kommer.

Hunden vil få minimum 2 timer tur hver dag.

Jeg liker hunder med litt pels mens han liker glatthåret hunder, så der er vi åpene for det meste. Men vi er begge enige att vi ikke vil ha en hund som trenger mye pelsstell.

Max. størelse på rundt 50 cm.

Noen forslag? :lol:

Skrevet

Pinscher? Nova Scotia Duck Tolling Retriever? Finsk Lapphund? Collie? Shetland Sheepdog? :lol:

Skrevet
Pinscher? Nova Scotia Duck Tolling Retriever? Finsk Lapphund? Collie? Shetland Sheepdog? :)

Pinscher kan jeg ingenting om, så skal kjekke litt rundt om den. Toller har jeg hatt før, og det blir ikke ny med det første.

Finsk Lapphund er en rase som vi begge liker veldig godt. Collie og sheltie er jeg ikke så begeistret for :lol:

Skrevet

Tror flere hunder passer til dere.

Men hvor langt har dere tenkt og gå med tanke på lydighet/agility? Bare for morro skyld, konkurranse eller elite?

Hva med Kelpie?

Skrevet
Tror flere hunder passer til dere.

Men hvor langt har dere tenkt og gå med tanke på lydighet/agility? Bare for morro skyld, konkurranse eller elite?

Hva med Kelpie?

Jeg trener mot konkuranse, men om vi kommer oss i ringen vet jeg ikke. Jeg flytter til tyskland i august og burde vel lære meg tysk før jeg våger meg ut i ringen :lol: Men som sagt kommer jeg til å trene mot konkuranse.

Skrevet
Hvis du vurderer pinscher er dette en interessant artikkel: http://www.sspk.se/hundsport.php

Her kan du også finne god info: http://www.pinschersektionen.se/

Begge sidene er på svensk, men det går vel bra :lol:

Vurderer sterkt å skaffe meg en pinscher selv. Flotte hunder synes jeg :)

Det blir garantert Pinscher i hus på meg en vakker dag, (men det blir ikke før på flere år enda,da), synes rasen er helt fantastisk :) Den gangen jeg skal ha Pinscher så må det bli fra Sverige dog, synes Pinscherene er generelt penere (kraftigere) i Sverige enn hva dem er i Norge.

Skrevet

Folka på raseforumet til pinscherklubben (www.pinscher.no/forum) er veldig imøtekommende med info. Det er også ganske mye info der fra før, fra folk som har spurt om rasen.

Nå er det ganske stor blanding på tvers av grensene mellom Sverige og Norge mener jeg, så jeg vet ikke hvor stor forskjellen er... :lol: Men pene er de.

Eneste grunnen til at østerikst pinscher står litt høyere oppe hos meg er pelsen... men det er ikke utelukket at nr. 2 ender med å bli en pinscher her også.

Skrevet

Dersom planen er å flytte til tyskland vil jeg anbefale deg å sjekke ut hvilke restriksjoner i raser osv det er i det området du skal bo.

Deler av tyskland har hundelover som er langt mer omfattende enn våre lover, de har også en del steder langt flere raseforbud..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...