Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund nr to- rase ift til den første?


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg absolutt ikke begynt å planlegge hund nr to aktivt.. Men i løpet av to år skal jeg ha en til, også fordi Puma er så glad i å være med andre hunder, men også fordi jeg synes det er bedre og morsommere å ha to hunder enn en..

Spørsmålet blir.. Jeg har fryktelig lyst på belger, men jeg har en arbeidsnarkoman fra før. Vil dette bli for mye? Er det kanskje bedre å nå satse på en cavalier eller papillon som jeg også har kjempelyst på, som ikke krever FULLT så mye, men som allikevel er aktive nok til å være med å trene mye, gå lange turer osv?

Hva mener dere?

Skrevet

Jeg ville valgt en papillon :P hæhæhæ.. Jeg skal også ha papillon neste gang, det blir valpen til LiLi :lol: Neida, jeg vet sannelig ikke jeg. Men jeg ville helt klart valgt noe annet enn belger når du allerede har en BC.. Tror det blir veldig krevende og ha to sånne raser. Greit at du kan trimme dem mye sammen, men de krever jo også mye hver for seg.

Skrevet

Det kommer vel litt ann på hvilket aktivitetsnivå du selv ligger på.... Og hvor god tid du har til å stimulere to "arbeidsnarkomaner".

Skrevet

Min neste hund (om et par år her og)blir nok en belger.Laekenois eller Malinois.Jeg har jo allerede en arbeidsnarkoman jeg og,men jeg tror ikke det blir noe problem så lenge de har såpass like behov. :lol: .

Jeg har en drøm om en husky etterhvert men de er så ulike belgeren i behovene at der tror jeg det blir vanskeligere å kunne tilfredstille begge.

Skrevet

Ja, og du er helt objektiv, ikke sant??

Ja. :lol:

Cavalieren syns jeg faktisk er en veldig fin rase som kan brukes til alt. Og den tåler lange turer sammen med en BC, men samtidig så lider den ikke om den får en dag fri f.ex. :P

Og dette er ikke noe jeg sier bare fordi at jeg har rasen selv da. :P

Det er virkelig en hærlig rase, herlig gemytt og temperament. :P

Skrevet

Hva med labrador? Du kan skru den på ute og skru den av inne, et arbeidsjern uten like i det ene øyeblikket, og varmeflaske i det andre øyeblikket. En skikkelig allround hund.

Og ikke kom med den derre "åå labador er så kjeedelig assa, alle har det" for da må Benedicte, Ingvild og jeg vise deg hvor "kjedelige"de er :lol:

Nå har jeg absolutt ikke begynt å planlegge hund nr to aktivt.. Men i løpet av to år skal jeg ha en til, også fordi Puma er så glad i å være med andre hunder, men også fordi jeg synes det er bedre og morsommere å ha to hunder enn en..

Spørsmålet blir.. Jeg har fryktelig lyst på belger, men jeg har en arbeidsnarkoman fra før. Vil dette bli for mye? Er det kanskje bedre å nå satse på en cavalier eller papillon som jeg også har kjempelyst på, som ikke krever FULLT så mye, men som allikevel er aktive nok til å være med å trene mye, gå lange turer osv?

Hva mener dere?

Skrevet

Hehe, jeg er glad i labrador, men hvis jeg skulle hatt en ville jeg nok hatt en jaktlabbis, og drevet med jakt og det er ikke det jeg vil satse på fremover.. :lol: Det står mellom terv og Cavalier/papillon.. Dessuten komemr det litt ann på min livssituasjon, dvs. har jeg lappen? Jeg SKAL ha alle rasene, men vil si det er lettere å dra med en BC og en papillon på toget enn to digre dyr som stresser på hver sin måte :P

Men vi får se. Det er jo ikke en realitet før om 1-2 år enda, så jeg må jo vurdere hele veien fortløpende

Skrevet

Jeg ville valgt en Belger.. :P

Men nå har jeg ikke akkurat en arbeidsnarkoman fra før da.

Så neste hunden min skal være Hollender, trenger ett treningsnarkoman, som jeg kan bruke. :lol:

Skrevet

Jeg vet ikke helt faktisk, jeg har jo to krevende hunder, en border blanding og en grønsky også venter jeg en aussie valp. Men det passer mitt bruk.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...