Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilbur - stort eller lite?


Recommended Posts

Skrevet

Altså, jeg har det minste Pluto buret (nr1) til Sølve. Det brukes kun som bilbur og vi har aldri kjørt mer enn 3 timer og da heller ikke uten pause. Sølve ligger alltid i bilburet og enten sover han eller så synger han med av glede over å reise på tur :) Om jeg gjør ærend og Sølve er i bilen bruker jeg max 30 min i butikken, og ofte er han med inn om det er mulig, med andre ord han tilbringer ikke mye tid i buret med mindre jeg skal ut å kjøre.

Saken er at gutten er ferdig utvokst og jeg spekulerer i å kjøpe et større bur, 1 størrelse større tenker jeg.

Men nå har jeg hørt at når det gjelder bilbur er jo mindre jo bedre - dvs mindre plass å bli slengt rundt i ved kollisjon osv osv.

I det nåværende buret har Sølve god plass når han ligger og tar jeg ut sengen så kan han sitte fullt oppreist, han kan ikke stå fullt oppreist i dette buret, ergo det er i minste laget synes jeg.

Hva tenker dere rundt bilbur? Skal det være størst mulig eller lite nok?

Som sagt ligger alltid Sølve og sover eller synger, han har god'sengen sin i buret og gjerne noe å tygge på, for han sin del tro jeg han er fornøyd slik det er. Men det var det med sikkerhet da..

Skrevet

Grunnregel å følge her i hus:

Hunden skal kunne ligge ordentlig og sitte ordentlig, får han til det ordentlig i buret kan du jo bare beholde det. Det ihnt å ha senga i buret da vel og merke :)

Skrevet

Takk for innspill :icon_confused:

I dag har jeg vært rundt å sett på bur og flere steder fremhever de plastbur fremfor stålbur. Det jeg har nå er i stål og har god erfaring med med det, har aldri hatt plastbur.

Noen som vet hva som er tryggest i en kollisjon? Jeg mener å ha hørt at stålbur/gitterbur kan bøyes innover og spidde en hund, mens plasten knuser og er mindre farlig...?

Skrevet

Hvor er den testen da, den tyske der? Er en test på forumet av bilbur, der kommer det fram at helsveisede bur er best, etter det plastikkbur. Bur meg sprinkler vil spidde hunden :icon_confused:

Skrevet

Kravet mitt er at hunden skal kunne ligge behagelig i forskjellige posisjoner, snu seg uten problemer og kunne sitte oppreist uten å bøye seg ned.

Men nå er hunden min ofte med mens jeg er på jobb, så det blir endel tid i bilen.

Ja, sånne sammenleggbare gitterbur har litt større mulighet for å splintres.

Men hvis sammenstøtet først er så kraftig, tror jeg faktisk klemfaren er en større bekymring.

Og en annen ting, litt avhengig av bilen din; hvis buret er altfor solid kan det utgjøre en fare for eventuelle baksetepassasjerer.

Bilen er lagd for å komprimeres, så det syns jeg buret bør være også.

Skrevet

Det er viktig at buret ikke er for stort, slik at hunden ikke kastes rundt i en evt. ulykke. Jeg har hørt en hovedregel om at hunden ikke skal kunne stå ordentlig oppreist eller sitte opp ordentlig. (Såklart skal den kunne reise seg og snu seg).

Skrevet
Det er viktig at buret ikke er for stort, slik at hunden ikke kastes rundt i en evt. ulykke. Jeg har hørt en hovedregel om at hunden ikke skal kunne stå ordentlig oppreist eller sitte opp ordentlig. (Såklart skal den kunne reise seg og snu seg).

Mulig hovedregelen sier så, men det er uaktuelt her... Orry sitter stort sett hele veien vi kjører, uavhengig av hvor langt vi reiser. Han kan ligge noen minutter av gangen, men han slapper ikke godt nok av i bil til å ligge rolig. Derfor er det en forutsetning at han har stor nok plass til å sitte ordentlig, det er neppe sunt å sitte sammenkrøket over lengre tid.

Generelt synes jeg faktisk at hundene skal ha bevegelsesfrihet i buret, det vil si plass til å sitte, stå og ligge uten ubehag.

Skrevet

Hunden skal kunne reise seg, snu rundt og bytte liggestilling. Må være stort nok til at den kan strekke seg ut og ligge behagelig. Men den skal ikke ha ballsal-plass, heller.... Fint at det er litt trangt :-) den er jo ikke festet med sele inne i buret, og blir jo da slengt rundt ved en kollisjon eller bråbrems.

Skrevet

Hunden her har et flybur i bilen. Og han kan ikke sitte helt oppreist heller ikke stå helt oppreist. Men han har ganske stor plass til og ligge på. Han kan legge seg i flere stilinger. Pluss at buret er ganske langt, så han kan også strekke seg ut.

Han ligger hele tiden under en biltur, og han ser veldig konfortabel ut i buret sitt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...