Gå til innhold
Hundesonen.no

Tørre vs. myke tredeputer


Recommended Posts

Skrevet

Jeg smører med ugjevne mellomrom hundens poter (med feit uparfymert krem, eller annet smørefett som vasilin) - planen er å forebygge sprekker som lett dannes på tørre tredeputer (ikke dype sprekker som gir hunden ubehag, men "vanlige" sprekker).

Men... så kom jeg til å tenke på noe. Etter smøring blir jo potehuden mykere - kan det føre til mer slitasje? Mao - det er ikke så lurt å smøre, selv om de er tørre?

Skrevet

Jeg skjønner hva du mener, men jeg tror nok heller at potene blir mer fleksible og elastiske, og dermed i stand til å tåle med bruk, hvis du skjønner hva jeg mener? :)

Skrevet

Enig med Huldra. Forøvrig er det vel ikke usannsynlig at potene kan gjøres "avhengig" av krem om man først begynner med det? Omtrent som lypsyl på oss mennesker? Wild guess, men jeg synes det høres logisk ut.

Skrevet

Du må hvertfall ikke bruke vaselin eller annen krem med vann i på vinteren, da vannet fryser når hunden kommer ut i kulda. Hvis hunden ikke har problemer med tredeputene, ville jeg ikke brukt noe jeg. Jeg innbiller meg at de tåler mer hvis de blir litt harde og rue, så lenge de ikke er såre.

Skrevet

Tørre poter bør absolutt smøres, sprekker og sår kommer mye lettere på tørre poter og det er ikke noe særlig med en hund som ikke kan brukes fullt ut pga såre bein. Sprekkfrie, passelig myke og veltrente poter er tingen;)

Min erfaring er at forebyggene potesalve (f.eks streptolin som man får på felleskjøpet) har samme effekt som en god leppomade: den smører og heler og når ting har blitt helet trenger man den ikke mer. I motsetning til f.eks lypsyl som gjør leppene neda værre:P (min erfaring)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...