Gå til innhold
Hundesonen.no

Forebyggende mot leddsmerter


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tenkte jeg skulle høre litt her om råd. En jeg kjenner plages veldig med leddene. Hun har gått på cellegift og nå bruker hun kortison osv. Legene finner ikke ut hva det er, men det er mulig det er leddgikt. Hun er ikke 40 år engang. :P Hun er hoven i fingrene og har vondt i knærne, de andre leddene også egentlig. Om morgenen er det ekstra ille, men hun bruker å løsne utover dagen. Noen dager må hun bare være hjemme siden hun ikke klarer noe annet.

Jeg har anbefalt back on track til henne, for å se om det kanskje kan hjelpe. Har dere andre råd eller tips? :P

Skrevet

Jeg antar at hun har vært hos revmatolog i og med at hun har gått på methotrexate (cellegift)? Det er ikke noe almennpraktiserende leger pleier å skrive ut. Det kan være flere revmatiske sykdommer som gir leddsmerter, det er heller ikke uvanlig at man bruker flere år på finne riktig revmatologisk diagnose.

Andre tips.. Vel, holde seg i nogenlunde form. Hvile nok. Holde seg varm. Gode sko. Om det ikke hjelper, mer kortison.. Om hun må ha smertestillende i tillegg, så er ibux og votarol betennelsesdempende i tillegg.

Skrevet

har artritt selv og det er ikke godt ..Har perioder hvor jeg er fin.

Men reumatolog burde hun få time hos for å sjekke ut sykdomsbilde.Man kan ikke diagnosere kun på blodprøver.Men hele bildet,smerter,stivhet,blodprøver,røntgen osv. Voltarol liker jeg ikke,pga div bivirkninger.Men smak og behag selvfølgelig.

En link : http://forum.sle.no/ Lese litt om de forskjellige diagnosene og møte folk med lignendes sykdommer.

Jeg bruker Mobic mot mine ledd +glukosamin (skrivemåte). Holde seg varm og myk er et must! Dessuten finnes det hjelpemidler ,jeg har brødkniver,bokseåpnerer osv. Er stiv i dag derfor litt skriveleifer.

Skrevet
Tror dere det blir dumt hvis jeg viser henne denne tråden? :ahappy:

Kommer an på hva du tror hun vil synes om at du har lagt ut navnet hennes og plagene hennes her? På den andre siden er du ung, og hun vil nok skjønne du gjorde det fordi du bryr deg, dessuten burde du ikke ha lagt dette ut (eller generelt skrive noe om andre) dersom du ikke synes det er okei om de du skriver om leser det (for det kan de gjøre selv om du ikke vet det - nettet er åpent for alle). Du kan jo alternativt bare skrive ned de tingene som er foreslått og fortelle henne det. :wub:

Skrevet

Hmm... Gjorde det bare fordi jeg ville hjelpe, men det var kanskje bare dumt. Hun forteller så åpent om det selv, så jeg tenkte at det ikke gjorde noe. :) Skal fortelle henne tipsene da... :D

Skrevet

Jeg har fjernet navn og alder pluss litt annet på personen tråden omhandler, så nå er den generell nok til å få stå :) Var nok uansett ganske anonym, men nå er vi på den sikre siden.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...