Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge ro etter sterilisering?


Recommended Posts

Skrevet

Tispa mi ble sterilisert på mandag. Vi fikk beskjed om fullstendig ro i 14 dager. Nå har jeg holdt henne i ro siden mandag, kun små tisseturer i bånd og jenta begynner å bli understimulert og frustrert her. Jeg husker jeg fikk samme beskjeden med forrige tispa jeg steriliserte, men mener jeg begynte å leve som normalt etter 7-10 dager allikevel? Er ikke 14 dager med fullstendig ro veldig lenge? :wub:

Har forresten en helt annen opplevelse av sterilisering denne gangen. Hun var jo helt til stede og gikk selv til bilen da vi hentet henne etter inngrepet. Litt piping og dårlig form det første døgnet, men så kom hun seg raskt. Allerede på onsdag synes jeg hun virka som seg selv liksom. Men hun har vært utrolig flink til å bevege seg rolig og kontrollert selv.

Opplevelsen fra sist: hentet hund som fortsatt var bedøvd. Hun var helt livløs frem til kl 0400 neste morgen og tisset på seg ila natten. Kl 0400 våknet hun fullstendig i panikk, skrek og hylte. Løp rett i veggen. Neste morgen kom hun til seg selv men fortsatte å hyle og pipe noe sinnsykt de første 2 dagene. Bevegde seg ukontrollert, hoppa og spratt som en kenguru og nekta å bevege seg. Når hun skulle ut og tisse spurta hun det hun greide for å bli fort ferdig med de distansene hun skulle gå. Først etter 4 dager begynte ting å roe seg. Da hadde jeg vært på kontroll hos dyrlegen pga de var redd det var noe galt, men ble diagnostisert som drama queen :wub: Nå er hun jo litt rar hun portisen min da, men å få hjem en hund i narkose synes jeg var lettere traumatisk egentlig...

Skrevet

Følg veterinærens anbefaling. Hvis de mener at hunden bør være rolig i 14 dager, så er det best. Vil jo at de skal bli frisk raskest mulig, så hvis man begynner for tidlig med å være aktiv kan det bli komplikasjoner. Det er kjipt ja, men det bare må skje. Du ser jo an hunden din også om hvor raskt den kommer seg. Men alikevel vær litt forsiktig.

Jeg har en hund som er nå på snart sin 4 måned uten spesielt med aktivitet pga skade. Kun små rusleturer i rolig tempo. Ingen lek eller hjering. Og den andre hunden min må ha gips i 4 uker. Hundene kjeder seg, men sånn er det bare. :wub:

Så 14 dager er jo ikke all verden, sånn egentlig :wub:

Skrevet

Klart! Dersom det virkelig er behov for ro i 14 dager så er det ikke noe å lure på! Men jeg har hørt om noen som skryter av at de ble BIR 4 dager etter sterilisering og sånn, så derfor jeg lurer på om det er nødvendig, og hvor mye ro det er snakk om. (skjønner jo at de ikke skal hoppe og herje!!)

Skrevet

Ja det nok ulikt fra hund til hund. Og hvor bra operasjonen har gått og såret gror. At noen er på utstilling noen dager etter operasjon, høres litt drøyt ut da. Det beste er å rådføre seg med veterinæren, og høre hva de anbefaler av aktivitet.

Skrevet

Bare slenger inn ett spørsmål her jeg. Skal sterilisere tispa mi om noen uker. Hun blir sterilisert på en fredag, og jeg skal på jobb igjen på tirsdagen. Samboeren min er hjemme når jeg jobber, men hun roer seg ikke helt, og har det med å lete etter meg med gjevne mellomrom. Burde jeg ta meg fri fra jobb den uka, eller burde det gå bra? Hvilken form er hunden i etter fire dager? Har bare sterilisert katt før, og de kommer jo seg med en gang omtrent.

Skrevet

når jeg steriliserte Sunny for noen uker siden, så fikk vi beskjed om at hun skulle holdes i ro i sju dager. Det var omtrent den tiden det tok før stingene forsvant. Hun gikk på rimadyl i ti dager, og antibiotikakuren varte i fjorten dager.

Skrevet

etter 4 dager er hunden normalt sett i god form. Min hund har kommet seg kjemperaskt, og allerede dag 3 virket hun pigg. Såret ser pent ut og allerede veldig grodd. Husker fra forrige sterilisering at etter en uke virket hunden nærmest uberørt av det som hadde skjedd, og jeg synes det var vanskelig å holde henne i fullstendig ro i 7 dager til.

Skrevet

Det kan godt være stingene forsvinder efter 7 dage af sig selv, men det er bare overflade heling, husk at hunden har været skåret op, og der skal dybde heling til, som tager 10-14 dage alt efter hvor urolig hunden er, eller om såret bliver irriteret, man har jo helst ikke lyst på komplikationer, som ka opstå af at såret ikke får ro nok til at hele.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...