Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukshundkåring


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

Man tjener ikke noe på det tror jeg, annet enn at man får en nkks brukshundkåring liksom. Jeg tror man tidligere kunne ha brukshundkåringen på noen raser for å stille i brukshundklasse, men jeg vet ikke om det gjelder lengre. Tror også at noen raseklubber hadde det som avlskrav. Det er noen enkle lydighetsøvelser og et spørsøk på 200 meter med egen gjenstand i enden. I mine øyne virker det som en slags forprøve før man starter D-bruks.

Skrevet
Man tjener ikke noe på det tror jeg, annet enn at man får en nkks brukshundkåring liksom. Jeg tror man tidligere kunne ha brukshundkåringen på noen raser for å stille i brukshundklasse, men jeg vet ikke om det gjelder lengre. Tror også at noen raseklubber hadde det som avlskrav. Det er noen enkle lydighetsøvelser og et spørsøk på 200 meter med egen gjenstand i enden. I mine øyne virker det som en slags forprøve før man starter D-bruks.

Hmm, ok. Man kan ikke starte i bruks med bare en brukshundkåring heller da, man må ha en godkjent mentaltest?

Kan man starte i bruks hvis man har en hund som er skuddredd (via mentaltest) men har gått igjennom en brukshundkåring?

Skrevet
Hmm, ok. Man kan ikke starte i bruks med bare en brukshundkåring heller da, man må ha en godkjent mentaltest?

Kan man starte i bruks hvis man har en hund som er skuddredd (via mentaltest) men har gått igjennom en brukshundkåring?

Nei, du må fortsatt ha mentaltesten for å starte i bruks. Men jeg kjenner til flere som ikke våger å gå rett på D-bruks, så de tar brukshundkåringen først for å få et lite innblikk i hvordan det foregår. Litt som en bronsemerkeprøve før LP1 kanskje.

Skrevet
Hmm, ok. Man kan ikke starte i bruks med bare en brukshundkåring heller da, man må ha en godkjent mentaltest?

Kan man starte i bruks hvis man har en hund som er skuddredd (via mentaltest) men har gått igjennom en brukshundkåring?

For å starte i bruks trenger man bare å ha "kjent mentalstatus". Så du kan fint starte i bruks selv om hunden din har 5 på skudd på MH'n. Den regelen er forholdsvis ny og kom fordi Sverige har det slik. Det var kun Norge som hadde det sånn at man måtte ha bestått skudd for å kunne konkurrere, men det er et par år siden eller så.

Brukshundkåring er ikke verdt noe, men mange tar den, som labbis sier, som en bronsemerkeprøve før de evt starter bruks. Noen tar det fordi de er tittel-/diplomjegere:) Ikke noe "stort" på merittlista i alle fall :)

Skrevet

Å så bra!! :) Da kan jeg slappe litt av kjenner jeg, da dør jo ingen selv om My skulle vise seg å være skuddberørt. Det har jeg tenkt mye på, trodde jeg mistet "brukshunden min" hvis hun reagerte på skudd. Jeg har sett en skuddredd hund en gang på sportrening som ikke turte å gå spor i den retningen hvor hun hørte skudd fra. Skuddene kunne såvidt høres, men hunden stoppet opp og ville ikke videre. Jeg vet at jeg ikke har en sånn hund, men jeg vet ikke hvordan hun reagerer på en omgang med 9mm skudd som fyres av 20m unna. Vi har ikke trent ved skytebanen siden hun var valp, men hun taklet nyttårsaften helt supert - så jeg er fornøyd med henne sånn sett.

Greit å endelig vite hva en brukshundkåring egentlig er også. Da vet vi det! Kunne faktisk tenkt meg til å vært med på noe sånt jeg da, høres jo ut som en fin liten "treningsprøve" for å se hvordan man takler det selv som hundefører, og ikke minst hvordan hunden takler det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...