Gå til innhold
Hundesonen.no

Earth hour 2009


borderen

Recommended Posts

Ble med å støtt opp under aksjonen Earth Hour 2009. Få gjerne med hele din kommune, skole o.l til å slukke lyset lørdag 28. mars klokka 20-30 til 21.30!

earth-hour.jpg

Kilde til info: wwf.no :

Bli med på verdens største klimakampanje

Slukk lyset i en time lørdag 28. mars klokken 20.30 og bli med på en global klimamarkering uten sidestykke i historien!

Den siste lørdagen i mars 2009 blir en merkedag i arbeidet mot klimaendringer. Byer, bedrifter, organisasjoner og enkeltmennesker over hele verden skal slukke lyset i én time – Earth Hour – for å vise sitt engasjement for klimaet. Målet er en milliard deltakere verden over. Bli med du også – hver lysbryter teller!

En symbolsk handling for klimaet

Klimaendringene er en trussel mot mennesker og miljø over hele kloden. Earth Hour handler om å gi en global utfordring et globalt svar. Ved å slå av lyset i kun en time, blir du med på tidenes største og mest spektakulære klimakampanje - en kampanje som skal inspirere regjeringer, byer, bedrifter og enkeltpersoner til innsats mot den globale oppvarmingen. Når verdens politikere møtes i København i desember 2009, er det for å inngå en global klimaavtale. Under Earth Hour skal vi vise at politikerne har folket i ryggen, og at vi vil ha en ansvarlig klimapolitikk!

Earth Hour gjennomføres av WWF – med et mylder av samarbeidspartnere verden over. I år er WWF-Norge med for første gang i samarbeid med flere norske byer, kommuner, organisasjoner og bedrifter.

http://www.earthhour.org/home/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar

Bare lyset, ikke pc/tv osv.? :whistle:

Ellers høres det jo fint ut uansett, kanskje finner mange ut at det kan være riktig så koselig uten elektriske duppederter rundt seg hele tiden (om de har mulighet til å gjøre det akkurat da, that is...)

Ellers så er det jo ingen som hindrer noen i å slå av lys og andre ting resten av året når det måtte passe seg :>

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare lyset, ikke pc/tv osv.? :lol:

Ellers høres det jo fint ut uansett, kanskje finner mange ut at det kan være riktig så koselig uten elektriske duppederter rundt seg hele tiden (om de har mulighet til å gjøre det akkurat da, that is...)

Ellers så er det jo ingen som hindrer noen i å slå av lys og andre ting resten av året når det måtte passe seg :>

Først og fremst lyset skal av akkurat denne timen. Det skal først og fremst være symbolsk. Skal vi spare masse strøm, så det gjøres bevisst hele året, ikke bare denne timen. Men jeg tror jeg kommer til å slukke alt, bare for å få følelsen. Også er det nok så koselig med masse stearinlys også da :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal ikke være med - bor jo et sted med ekstremt mye strømstans så jeg har hatt ca 6 døgn med earth hours det siste året..

Skjønner ikke helt hva det opplegget skal være godt for, folk "lider" 1 time i mørkret men har på allverdens andre strømgreier.. det er liksom bare en gimmick, et jippo..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal ikke være med - bor jo et sted med ekstremt mye strømstans så jeg har hatt ca 6 døgn med earth hours det siste året..

Skjønner ikke helt hva det opplegget skal være godt for, folk "lider" 1 time i mørkret men har på allverdens andre strømgreier.. det er liksom bare en gimmick, et jippo..

Klart det er jippo. Men, for enkelte sløve sjeler (som meg, som ikke betaler strømregningen selv) så har det faktisk hatt sin virkning allerede - siden jeg har blitt mer oppmerksom på å skru av lyset i rom jeg ikke er i. Syns det er et fint jippo jeg. :lol:

Får vel legge til at det ikke er noe jeg har "lært" nå - det er bare at jeg har fått en fin liten påminnelse om at man bør huske sånt liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må bare si det tydelig: Poenget er ikke at vi skal spare masse strøm eller lide ved at lyset skal av en time. Vi skal sende historiens sterkeste signal til hele verdens miljøpolitikere og vise at vi engasjerer oss og er med på kampen mot global oppvarming! Det er for å få fart på miljøpolitikken! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må bare si det tydelig: Poenget er ikke at vi skal spare masse strøm eller lide ved at lyset skal av en time. Vi skal sende historiens sterkeste signal til hele verdens miljøpolitikere og vise at vi engasjerer oss og er med på kampen mot global oppvarming! Det er for å få fart på miljøpolitikken! :)

:) Jeg er med!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart man må være med på dette!

Tenkt så "teit" å si etterpå: "nei, jeg gadd ikke å slå av noen lys i en time - men jeg er bryr meg om miljøet, krig og fred og sånn da...".

Har tenkt å ta med hundene ut en tur og kikke på blokkene i nærheten, jeg - se om det er noen der som har fått det med seg.

Susanne

(Som dog er evig pessimist - tror virkelig ikke det hjelper det spøtt om så hele jorden hadde skrudd av lyset...)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...