Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Jeg forer ca halvt om havlt med tørrfor og nr 25, tørrfor til frokost ca 40 % av dagsrasjon og ca 60 % av nr 25 til kvelds. Tolker det slik i innlegget ditt at man ikke bør gi nr 25 på fast basis/daglig, gjelder dette også dersom man ikke forer fullt med V&H som i mitt tilfelle?

Det er neppe farlig å gi V&H nr 25 daglig, men jeg personlig velger å ikke gjøre det pga innholdet av 25% oppdrettsfisk. Jeg er blant dem som tror at oppdrettsfisk er noe man bør spise i begrensede mengder, fordi de fôres med medisinert fiskefôr. Det har jo vært skriverier i avisene om hvorvidt oppdrettsfisk er trygt, og jeg husker jeg leste at etpar oppdrettsfisk-middager i uka var helt trygt.

Jeg gir hundene mine V&H Sprint og V&H Valpefôr innimellom, og begge inneholder oppdrettsfisk (såvidt jeg husker i farta). Men jeg personlig vil altså ikke gi oppdrettsfisk hver dag. Etpar ganger i uka bør derimot ikke være det minste problem.

Skrevet

Aha!

Jommen det var slettes ingen dum tanke, min første (og noe blonde )tanke var mer i retning av " fisk! så bra, den har det jo masse nyttig innhold" :lol:

Forhandeler var tom or nr 25 så nå måtte vi nøye oss med kylling og her er de ingen som klager :lol:

Skrevet
Nei, det gjør de ikke. De eter vomskinnet, men ikke mageinnholdet. Innholdet i magesekken er blandet med magesyre, så å ete det ville være omtrent som å ete gress blandet med ren eddik.

Apropo... Vomma er ikke det samme som vår mage! I vomma brytes karbohydrater som er ufordøyelige for dyr ned av mikrober. Mikrober trives ikke der det er for surt, derfor holder vomma en pH på ca 6-7 altså kun svakt surt - blir det mye surere er det rett og slett farlig for eieren av vomma! Nedbryting av maten ved enzymer (magesyre) skjer ikke før i løypa som tilsvarer vår magesekk.

  • 1 month later...
Skrevet
Ulven er hundens opphav - men når vi ser hvor videns langt i fra ulv de aller fleste raser er i dag så er det vel ikke helt utenkelig å tro at også fordøyelsessystemet har forandret seg pittelittegrann - altså, den biten med hvordan man tar opp de forskjellige næringsstoffene osv.?

Det er jo utopi å tro at fordøyelsessystemet er akkurat det samme som det var for flere hundre år siden - mens alt annet har forandret seg til det absurde i mange tilfeller.

Amen til dette. Vi kan ikke trøste oss med at ulvene spiser sånn og sånn, for ærlig talt så er det ikke mange rasene som har så fryktelig til felles med ulvene lenger. Det sier jeg som fórer med rått selv, men det er konstant under vurdering. Hvis Dina var drektig vet jeg ikke om jeg turde annet enn å følge veterinærens råd...

  • 3 weeks later...
Skrevet
Jeg tilsetter ikke karbo bevisst i maten, men hundene mine syns f.eks kokt brokkoli og blomkål kan være riktig så godt.

Er ikke brokkoli giftig for hunder, mener å ha lest det et sted ?

Jeg bruker vom og hundemat i flere forskjellige varianter, ren kylling, ren vom, ren okse og blanding med eller uten fisk. Variasjon er godt. Men jeg gir det vanligvis ikke ublandet. Happy dog har et rent flakfor av mais og forskjellige grønnsaker - Leichte flocken - som er beregnet på å blande med kjøtt. Jeg blander som oftest kjøttet med dette og det fungerer veldig bra med mine hunder. Vanligvis tilsetter jeg selolje fra vom og hundemat også. Jeg bruker også tørrfor i perioder, eller enkeltdager jeg ikke får blandet mat.

Har aldri hatt problemer med pjuske valper eller noe slikt.

Vi skal ikke forvente at tørrforprodusenter snakker godt om vom og hundemat produkter. De er jo konkurrenter. Veterinærer som er betalt av tørrforindustrien for å holde foredrag om foring kan vi regne med at er betalt for å fremføre et bestemt budskap, nemlig at tørrfor er best.

  • 2 years later...
Guest Yellow
Skrevet

"Hundens tørrfôr inneholder typisk 30-60 % karbohydrater gjerne i form av stivelse. Forskning har vist at hos hunder som er drektige eller die givende øker behovet for glukose. Hunden trenger glukosen for å understøtte fostervæske og dannelse av laktose i melken. Hvis hunden ikke får riktig nivå glukose i maten kan det føre til: Redusert levealder for valpene, sløvhet, redusert morsegenskap for mor, fostermissdannelser, embryoresoption og redusert melkeproduksjon."

Dette har en kursleder fortalt.

Vet at det ikke stemmer at heller ikke drektige tisper har behov for karbo, men er jo bare trist at noen påstår det er helt livsnødvendig med opptil 60% karbo i kosten til en hund.

Skrevet

"Hundens tørrfôr inneholder typisk 30-60 % karbohydrater gjerne i form av stivelse. Forskning har vist at hos hunder som er drektige eller die givende øker behovet for glukose. Hunden trenger glukosen for å understøtte fostervæske og dannelse av laktose i melken. Hvis hunden ikke får riktig nivå glukose i maten kan det føre til: Redusert levealder for valpene, sløvhet, redusert morsegenskap for mor, fostermissdannelser, embryoresoption og redusert melkeproduksjon."

Dette har en kursleder fortalt.

Vet at det ikke stemmer at heller ikke drektige tisper har behov for karbo, men er jo bare trist at noen påstår det er helt livsnødvendig med opptil 60% karbo i kosten til en hund.

Men hunder som fôres rått danner jo selv glukose av fett, så om en (drektig) hund ikke får nok glukose, så er det jo fordi den får for lite/feil mat. Fettet i kosten dannes til fettsyrer og ketoser (monosakkarider- sukkertype) som lagres i lever og muskler, og som hunden frigjør ved behov. Så om hunden mangler glukose, får den rett og slett for lite fett!

Akkurat samme prosessen gjelder folk folk som går på lavkarbo, kroppen danner selv den glukosen den trenger fra fett i kosten/kroppsfettet (derfor går man ned i vekt).

Guest Yellow
Skrevet

Men hunder som fôres rått danner jo selv glukose av fett, så om en (drektig) hund ikke får nok glukose, så er det jo fordi den får for lite/feil mat. Fettet i kosten dannes til fettsyrer og ketoser (monosakkarider- sukkertype) som lagres i lever og muskler, og som hunden frigjør ved behov. Så om hunden mangler glukose, får den rett og slett for lite fett!

Akkurat samme prosessen gjelder folk folk som går på lavkarbo, kroppen danner selv den glukosen den trenger fra fett i kosten/kroppsfettet (derfor går man ned i vekt).

Takk, viderefører dette, jeg!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...