Gå til innhold
Hundesonen.no

Hei


Diana

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er ei mamma på 48 år som har en mann , 4 barn og et barnebarn. Vi har to pusekatter, en hann på 1 år og ei jente 1 år i mai.

Jeg meldte meg inn her for vi har planlagt å skaffe oss hund. Vi vet ikke hva slags, er intressert i omplasseringshund.

Vi anskaffer oss hund for å komme opp av sofaen og så er det koslig med dyr.

Vi har pratet om anskaffelse lenge, så nå er det bare å finne den rette.

Så jeg trenger råd og tips.

Hadde collie, terrie, puddel da jeg vokste opp, men vi bodde på gård og hundene var jo løse. Nå bor vi i enebolig og liten hage. :icon_confused:

Skrevet

har dere noen ide til hva slags aktivitetsnivå den skal trenge? evt noen hundesporter i tanke? Velkommen til forresten :icon_confused:

Skrevet

Takk for hilsen

Nei vi har ikke bestemt oss ennå. Vi har tenkt å bruke FOD i Oslo. Da blir vi jo intervjuet å kan få hjelp til å finne en som passer til familien. Vi tenkte at i første omgang må det holde med vanlige spasserturer to/tre ganger for dag til vi får opp kondissen og blir vi veldig aktive så vil hunden følge med oss. Syns det er dumt å få en hund som må ha veldig mye mosjon for da vil vi slite.

Har ikke lyst på en mini hund, det må være litt størrelse på den. (Slik at mor ikke risikere å rote den bort, er et rotehue) :icon_confused::P

Den må og kunne ha med seg i bil og takle andre hunder og katter. HAr hunder i familien.

Vi tenkte å velge FOD for der tror jeg vi vil få oppfølging og skulle det mot alle odds vise seg at hunden og pusene ikke klare hverandre, så har vi mulig til å levere tilbake. Men vi kommer til å bruke mye energi for å få det til å funke. For den dagen det kommer hund inn i huset,så er det for så lenge hunden lever.

Vi brukte mnd før vi anskaffet oss katt og. Her blir det helhjerta

Skrevet

Velkommen hit! :icon_confused:

Hvis jeg var dere ville jeg trålet hundeleksikon for å finne en rase dere liker både når det gjelder utseende og væremåte. Når dere har noen kandidater får dere sikkert masse tips og innspill herfra, her finnes brukere som har eller har hatt masse forskjellige raser tilsammen. Når dere har funnet rasen over alle raser, sjekker dere oppdrettere, gjerne både i Norge og Sverige. Sjekk først og fremst om oppdretterne har et godt rykte når det gjelder sunne hunder, fysisk og psykisk. Dette ville vært min måte å gjøre det på. En hund skal man gjerne dele hverdagen med i fjorten år framover, her er grundig forarbeid viktig.

Å skaffe hund gjennom omplassering har selvfølgelig også noen fordeler. For det første får disse hundene en ny sjanse, og for det andre vet man litt mer om en voksen eller halvvoksen hund enn om en åtte uker gammel valp.

Det med kattene synes jeg ikke du skal bekymre deg så mye om, det vil helst gå bra.

Lykke til uansett!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...