Gå til innhold
Hundesonen.no

Hei


Diana

Recommended Posts

Hei!

Jeg er ei mamma på 48 år som har en mann , 4 barn og et barnebarn. Vi har to pusekatter, en hann på 1 år og ei jente 1 år i mai.

Jeg meldte meg inn her for vi har planlagt å skaffe oss hund. Vi vet ikke hva slags, er intressert i omplasseringshund.

Vi anskaffer oss hund for å komme opp av sofaen og så er det koslig med dyr.

Vi har pratet om anskaffelse lenge, så nå er det bare å finne den rette.

Så jeg trenger råd og tips.

Hadde collie, terrie, puddel da jeg vokste opp, men vi bodde på gård og hundene var jo løse. Nå bor vi i enebolig og liten hage. :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for hilsen

Nei vi har ikke bestemt oss ennå. Vi har tenkt å bruke FOD i Oslo. Da blir vi jo intervjuet å kan få hjelp til å finne en som passer til familien. Vi tenkte at i første omgang må det holde med vanlige spasserturer to/tre ganger for dag til vi får opp kondissen og blir vi veldig aktive så vil hunden følge med oss. Syns det er dumt å få en hund som må ha veldig mye mosjon for da vil vi slite.

Har ikke lyst på en mini hund, det må være litt størrelse på den. (Slik at mor ikke risikere å rote den bort, er et rotehue) :icon_confused::P

Den må og kunne ha med seg i bil og takle andre hunder og katter. HAr hunder i familien.

Vi tenkte å velge FOD for der tror jeg vi vil få oppfølging og skulle det mot alle odds vise seg at hunden og pusene ikke klare hverandre, så har vi mulig til å levere tilbake. Men vi kommer til å bruke mye energi for å få det til å funke. For den dagen det kommer hund inn i huset,så er det for så lenge hunden lever.

Vi brukte mnd før vi anskaffet oss katt og. Her blir det helhjerta

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen hit! :icon_confused:

Hvis jeg var dere ville jeg trålet hundeleksikon for å finne en rase dere liker både når det gjelder utseende og væremåte. Når dere har noen kandidater får dere sikkert masse tips og innspill herfra, her finnes brukere som har eller har hatt masse forskjellige raser tilsammen. Når dere har funnet rasen over alle raser, sjekker dere oppdrettere, gjerne både i Norge og Sverige. Sjekk først og fremst om oppdretterne har et godt rykte når det gjelder sunne hunder, fysisk og psykisk. Dette ville vært min måte å gjøre det på. En hund skal man gjerne dele hverdagen med i fjorten år framover, her er grundig forarbeid viktig.

Å skaffe hund gjennom omplassering har selvfølgelig også noen fordeler. For det første får disse hundene en ny sjanse, og for det andre vet man litt mer om en voksen eller halvvoksen hund enn om en åtte uker gammel valp.

Det med kattene synes jeg ikke du skal bekymre deg så mye om, det vil helst gå bra.

Lykke til uansett!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...