Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vel, nå vil jeg vel kanskje ikke kalle det aggresivitet. Ihvertfall ikke i de episodene som jeg kommer på. For de kommer ikke inn gneldrende og med tenna på tørk. Men når jeg ble bitt så var det nok en kombinasjon av ukjent situasjon og lite mot. Det var snakk om en voksen godt oppdratt hannhund som ble usikker i en gitt situasjon. Jeg hadde aldri forventet at situasjonen skulle utløse at hunden prøvde å bite.

Jeg har også opplevd golden hannhund som har knurret til meg fordi jeg (pent) ba hunden om å kutte ut å plage to av tispene som var i samme rom. 

  • Svar 56
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Her er min lille Prins <3  Navn: Flickering Flames First Crush (Midas) Kjønn: Hann Født: 07.05.16 Farge: gylden/rød. Vi håper på å få han godkjent i NRH på sikt  

Da må jeg presentere min goldengutt også Navn: Vassruggens Grim Äger (Grim) Født: 06.03.16 Kjønn: hann Farge: mørk golden Vi er godt i gang med NRH- og LP-trening. Dette er vår første retrie

Elwira er flott Syns Billy er kjempe flott golden retriever

Posted Images

Skrevet

Ikke golden, men golden/flatblanding, er vel eneste hunden av stor rase jeg har opplevd som skikkelig guffen. Gjorde uprovosert "angrep", og prøvde å bite. Verdens snilleste hund i følge eieren, da :innocent:

Skrevet
På 6. desember 2016 at 3:16 PM, Kangerlussuaq skrev:

Og i tillegg: hogge etter MENNESKER? Det er det jeg undrer meg over. At retrieverhanner av alle "arter", både golden, labrador, flatcoated og de andre, kan være hormonelle mot andre hunder/hannhunder. Ja. Men mennesker?

 

På 6. desember 2016 at 3:34 PM, Caroline skrev:

Har også opplevd dette faktisk, både med flat og golden (og noen tollere), men ikke bare hannhunder, dog kan jeg ikke huske noen labrador som har gjort det... Står på stellebordet og logrer og plutselig bare hogger til uten forvarsel. Det har ikke vært noe spesielt som skulle fremprovosert det heller, som noe som plutselig lugger etc. Nå er ikke retrieverne alene om dette, men de er overrepresentative i forhold til andre raser når jeg tenker på hva jeg har hatt til bad og klipp. Jeg vet ikke om det har en sammenheng med at mange retrievere ofte er hos førstegangs hundeeiere som er for inkonsekvente når det kommer til håndtering? Bare en tanke. 

På klinikken jeg har hatt sommerjobb på noen år var det også godt kjent at goldener biter, uten forvarsel, ved driv håndtering.

senest for et par uker siden ble en kollega av meg bitt ganske kraftig i hånda av en flat hannhund, ble sendt på legevakta og har mista følelsen i deler av tommelen. Uten forvarsel, i en rolig og vant situasjon for hunden.. Har også blitt glefsa etter selv, av flater og tollere, hovedsakelig hannhunder.

Skrevet
På 6. desember 2016 at 3:35 PM, MarieR skrev:

At golden scorer høyt på bitt-statistikk (for det gjør den vel her til lands også) må ses i sammenheng med registreringsantall. Klart det vil se ut som golden biter mer enn en rase med langt færre registrerte hunder. 

Ikke sant. Og gjerne må man gjøre det samme med veterinærer som sier de opplever at golden biter oftere, de har jo gjerne flere golden innom enn en del andre raser. Med det sagt begynner det å bli utrolig mye crappt gemytt på golden.. 

På 15. november 2016 at 4:30 PM, AstridN skrev:

Da må jeg presentere min goldengutt også :)

Navn: Vassruggens Grim Äger (Grim)
Født: 06.03.16
Kjønn: hann
Farge: mørk golden

Vi er godt i gang med NRH- og LP-trening. Dette er vår første retriever - fra før har vi en springer spaniel. Grim ser ut til å være akkurat den hunden vi ønsket oss! Trygg og glad og ukomplisert.

Nå ble jeg bare sånn bittelitt ekstremt misunnelig :P Elsker Flint! Hva synes du om han så langt? Snuser litt veldig på et kull etter Flint nå, men vi får se.. :P 

På 6. desember 2016 at 0:13 AM, Polfarer skrev:

Da har de du har snakket med vært heldige med sine pasienter :P

Eller så har de du snakka med vært uheldige :P 

  • Like 1
Skrevet
2 timer siden, soelvd skrev:

Nå ble jeg bare sånn bittelitt ekstremt misunnelig :P Elsker Flint! Hva synes du om han så langt? Snuser litt veldig på et kull etter Flint nå, men vi får se..   :P

Det har du grunn til å bli  :P Er sinnssykt fornøyd med ham! En håndfull har han vært,  men nå begynner valpetaktene å forsvinne og han er en skikkelig godgutt, herlig å trene og leke med og alt <3 

Lurer på om det var du som snakket varmt om Flint til Marie før jeg skulle til Sverige og ta en titt på Grim? Veldig glad jeg slo til! :)

Skrevet
1 time siden, AstridN skrev:

Det har du grunn til å bli  :P Er sinnssykt fornøyd med ham! En håndfull har han vært,  men nå begynner valpetaktene å forsvinne og han er en skikkelig godgutt, herlig å trene og leke med og alt <3 

Lurer på om det var du som snakket varmt om Flint til Marie før jeg skulle til Sverige og ta en titt på Grim? Veldig glad jeg slo til! :)

Åååå, er det deg! Hehe, ja. Der er jeg skyldig ;) Herlig å høre at han faller i smak, får følge med på dere! :D

  • Like 1
Skrevet
7 timer siden, soelvd skrev:

Eller så har de du snakka med vært uheldige :P 

Litt begge deler kanskje :)

Jeg har ikke gått og spurt veldig mange spesifikt om golden. Det er for det meste forskjellige lærere og professorer som har nevnt golden i forskjellige settinger (her snakker vi godt over en håndfull gjennom flere år). Vi blir hele tiden minnet på at vi ikke kan stole på en eier som sier "den er bare snill", og at ofte så er det lett å se ett mønster i rasen. Der i blant er goldenen så godt som alltid nevnt, både på godt og vondt...

Men jeg har også snakket med både veterinærer i Norge, Sverige og Polen om hvilke type hunder de opplever størst problemer med (fordi jeg har stusset litt på at noen raser som jeg ser på som veldig milde fine hunder stadig nevnes som de med størst utfordtringer).

Det er ikke bare golden av typiske familiehunder som står på den lista altså :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...