Gå til innhold
Hundesonen.no

Løping i snøen


TrudeM

Recommended Posts

*Kiro har PL grad 2 på 2 bein og er ca. 1,5 år.

*Ozzy er en valp på 8 mnd. (var ikke det utgangspm da? 7mnd valp i løssnø?)

*Sofus er 100% rask og runder 2 år 03.03.09.

Der har du en valp, frisk hund og syk hund.

Og hvordan vet du at de ikke begrenser seg pga av snøen er kald? Det virket jo mest sånn i ditt forrige innlegg. Og vet du om Kiro begrenser seg før eller etter at han har fått vondt? Evt hvordan vet du det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og hvordan vet du at de ikke begrenser seg pga av snøen er kald? Det virket jo mest sånn i ditt forrige innlegg. Og vet du om Kiro begrenser seg før eller etter at han har fått vondt? Evt hvordan vet du det?

Sofus begrenser seg i dyp løssnø(som igjen var spørsmålet) fordi det blir for mye snø rundt han og det blir jo såklart kaldt! Hallo, sier jo seg selv det.

Skrev aldri at Kiro begrenset seg jeg. Jeg skrev:

"Så kan du hilse på Kiro, samme rase dette å, men klin gærn og syntes så høy snø var superkult og måtte bremses ned for å ikke gå helt koko :) "

Men han begrenser seg straks han får vondt, da kryper han seg inn til "tante eller mamma" og ser med ett lidende blikk. kjenner du hunden ser du at bikkja har det vondt vøtt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sofus begrenser seg i dyp løssnø(som igjen var spørsmålet) fordi det blir for mye snø rundt han og det blir jo såklart kaldt! Hallo, sier jo seg selv det.

Skrev aldri at Kiro begrenset seg jeg. Jeg skrev:

"Så kan du hilse på Kiro, samme rase dette å, men klin gærn og syntes så høy snø var superkult og måtte bremses ned for å ikke gå helt koko :) "

Men han begrenser seg straks han får vondt, da kryper han seg inn til "tante eller mamma" og ser med ett lidende blikk. kjenner du hunden ser du at bikkja har det vondt vøtt.

Joda, på noen hunder ser man når de har vondt. Men saken er at jeg ville helst at hunden aldri skulle herjet så mye at den fikk vondt i det hele tatt - spesielt hvis den hadde plager i utgangspunktet. See my point? Så hvis hunden med PL løper så mye at han får vondt, har han i min verden løpt for mye. Og han stopper ikke FØR han får vondt, han stopper ETTERPÅ. Vesentlig forskjell.

Når det gjelder springeren min, så ser jeg slett ikke alltid når hun har vondt. Da hun var 6mnd kuttet hun poten sin (en framfot) på skaresnø/is. Vi merket ikke dette før vi kom inn, og jeg lurte på om hun hadde fått løpetid. Grunnen til at vi så det, var blodflekker på gulvet. Hun haltet ikke, hun viste absolutt ingen tegn på smerte. Men kuttet var så dypt/langt at det måtte sys med flere sting. Jeg kunne rense såret og etter syingen kunne jeg skifte bandasje og stelle såret uten at hun brydde seg, hun la også normal vekt på foten når hun gikk, og hun oppførte seg helt som normalt - løp og hoppet og herjet om hun hadde lyst til det. Hun trakk ikke til seg foten når jeg stelte såret, hun klynket ikke, hun haltet ikke, hun viste INGEN tegn på smerte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og DET er jeg enig i! Derfor gir jeg rimadyl til kronisk syke hunder for at de skal ha det koselig den tiden de lever :) Men det er jo en annen diskusjon *flir*

Det gjør jeg også...heller gøy med feks andre hunder eller litt lengre turer og en Rimadyl hvis jeg ser hun trenger det, enn å nekte hun alt gøy her i livet (Chicka har middels HD i den ene hoften)

Men som du sier det er en helt annen diskusjon og jeg vet at mange er veldig uenige med oss i akkurat dette :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...