Gå til innhold
Hundesonen.no

Mattilsynet blir nettbasert


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Kom over denne informasjonen, og tenkte å dele med dere:

Nye skjematjenester for import av dyr og avlsprodukter

Import av dyr og avlsprodukter

I begynnelsen av april kommer Mattilsynet med en ny nettbasert skjematjeneste. Mattilsynets skjematjenester innebærer at du som dyreeier kan registrere deg som importør og melde import av dyr via Mattilsynets skjematjenester.

Tilgang til Mattilsynets Skjematjenester - pålogging

I tråd med statlige føringer har Mattilsynet valgt å la Altinn håndtere påloggingen til våre skjematjenester. Altinn gir en sikker identifisering av brukerne ved påloggingen. Dette er den samme metoden for pålogging som Statens Landbruksforvaltning benytter for sine elektroniske tjenester. Skatteetaten benytter også samme metode for pålogging.

På Mattilsynet hjemmeside vil du etter hvert finne mer informasjon om løsningen. Her vil du også finne brukerveiledninger for pålogging via Altinn. Følg med på http://www.mattilsynet.no/skjema.

Dette er noe av det du kan gjøre i Mattilsynets skjematjenester:

· Registrere deg som importør

· Melde import av dyr og avlsprodukter

I de tilfeller import av dyr krever dispensasjon fra regelverket, må slik søknad sendes før importen skal skje. Skjema for dette finnes på Mattilsynets hjemmesider og kan lastes ned derfra. Når importen faktisk skjer, kan dette meldes elektronisk på Mattilsynets skjematjenester.

Når du bruker Mattilsynets skjematjenester, får du som dyreeier god oversikt over informasjonen som er registrert på ditt dyrehold hos Mattilsynet. Du får alltid kvittering på opplysningene du fyller ut i skjemaene. I tillegg vil selvbetjeningsløsningene vil forenkle saksbehandlingen for Mattilsynets distriktskontorer.

Hvis du har spørsmål, ta kontakt med ditt lokale distriktskontor på telefon 06040.

Skrevet

Høres bra ut det! Foreløpig har jeg hatt behov for noe kontakt med Mattilsynet, men jeg ser for meg at en del prosesser blir forenklet om det er nettbasert :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...