Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøpe blitz eller lyssterk fastlinse?


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

Er helt splittet!

Hva ville du gjort - kjøpt ekstern blitz eller en fastlinse (Canon EF 50mm f/1.8 II) ?

Vil en slik fastlinse bli såppass lyssterk at den kan brukes i haller f.eks?

Hva med blitzer, er det noe man kan bruke i haller for å få bedre bilder? Den største grunnen til at jeg har lyst på blitz er vel Marits innebilder av kattene sine :lol: Jeg tar jo en del bilder inne, men det blir jo bare mindre og mindre siden jeg irriterer meg så mye over blitzøyne og stygt lys.

Skrevet

Jeg hadde gått for blitzen. Du har kitobjektivet og det nye objektivet, sant? Det dekker de fleste bruksområder. 50mm'ern er kul til portretter og du får fine bilder av den, men blitzen er mer "allround" eller hva jeg skal si.

Mitt valg hvertfall :lol:

Skrevet

Åh det var godt å høre, jeg har nemlig mest lyst på blitz kjenner jeg :)

Føler jo at de objektivene jeg har duger fint for mitt bruk så lenge jeg har nok tilgang på lys, og det vil jo blitzen hjelpe meg med. Så lenge jeg bruker forhåndsvis lav ISO på de objektivene så gir de fine bilder til den prisen de ble kjøpt for, så jeg tror nok jeg går for blitz..

Er jeg heldig får jeg en brukt til tusenlappen, men hvis den er solgt, har noen tips til ekstern blitz til canon? Jeg MÅ ha en sånn som kan skrus opp i taket osv.

Skrevet

Blitz! Til din bruk (nå regner jeg med du er iallefall *litt* som meg ;) ) med hund, natur og den type actionbilder vil nok ikke 50mm være så nyttig. Da ville jeg heller kjøpt vidvinkel 12-24 :whistle:

Har personlig valgt vekk 50 mm'ern for ... noe annet. I framtiden. Engang ;)

Skrevet

Har fått prøve Marit sin blitz noen ganger og det er ikke tvil i min sjel om hva jeg ønsker meg i bursdagsgave! Det blir så mange kule effekter med den blitzen og innebilder blir en drøm :) Akvariefisker blir til og med "enkle" å ta bilder av. Så blitz er helt klart mitt valg!

  • 10 months later...
Skrevet

Har fått meg canon 50mm f1.4 USM nå, og er superfornøyd! Blitz skal jeg også ha, men det blir ikke før om en god stund. Prioriterer å kjøpe en god zoomlinse neste gang. :D

Skrevet

Jeg har hatt samme dilemma. Var en god stund innstilt på blits, men nå endte jeg opp med en brå snu rundt og gikk for lyssterkt objektiv. Jeg kjøpte et dyrere da, Canon 85 mm f/1.8. Jeg er forløpig ganske fornøyd. Har ikke fått testet det så mye da med tanke på at det blir FOR mørkt for lett nå disse dager. Men akkurat nå har jeg foto som prosjekt til fordypning, så da skal den prøves ut :whistle:

Skrevet

Jeg har hatt samme dilemma. Var en god stund innstilt på blits, men nå endte jeg opp med en brå snu rundt og gikk for lyssterkt objektiv. Jeg kjøpte et dyrere da, Canon 85 mm f/1.8. Jeg er forløpig ganske fornøyd. Har ikke fått testet det så mye da med tanke på at det blir FOR mørkt for lett nå disse dager. Men akkurat nå har jeg foto som prosjekt til fordypning, så da skal den prøves ut :whistle:

Jeg har lyst på det objektivet du har! *misunnelig* Merker at jeg skulle ønske jeg hadde lengre brennvidde når jeg bruker 50mm'ern ute. Det blir litt for lite føler jeg. Hva betalte du for det objektivet ditt?? Vurderer å selge 50mm'ern og kjøpe 85mm faktisk.

Skrevet

:whistle: Hihi

Var akkurat det jeg merket folk her inne på hundesonen som hadde 50 mm også mente, derfor endte jeg opp med 85 mm istede :wub: Jeg betalte 3.500 tror jeg det var. På japanphoto sin nettside kostet den 3.390 kr, men med frakt ble det 3.500 kr.

Skrevet

Evt gå for begge deler - jeg fikk 50mm f1,8 på ebay for snaue 500 kroner :whistle:

What?! Jeg ga ca 3500 for en f1,4

Men jeg er også veldig fornøyd med dette. På en annen side er det uanvant å ikke ha zoom. Ofte føler jeg at jeg er endten for nærme, eller for langt unna. Men selv inne i mørke haller får jeg sylskarpe klare bilde (merker en del forskjell av mellom 1,8 og 1,4)

Skrevet

What?! Jeg ga ca 3500 for en f1,4

Men jeg er også veldig fornøyd med dette. På en annen side er det uanvant å ikke ha zoom. Ofte føler jeg at jeg er endten for nærme, eller for langt unna. Men selv inne i mørke haller får jeg sylskarpe klare bilde (merker en del forskjell av mellom 1,8 og 1,4)

50 mm f/1,4 til canon er dyrere og bedre enn 50 mm f/1,8 til canon. f/1.8 til Canon er helt plastikk aktig, mens den f/1.4 er en bedre linse. Vet ikke hvordan jeg skal forklare det, men se på bildet.

BILDE

Skrevet

50 mm f/1,4 til canon er dyrere og bedre enn 50 mm f/1,8 til canon. f/1.8 til Canon er helt plastikk aktig, mens den f/1.4 er en bedre linse. Vet ikke hvordan jeg skal forklare det, men se på bildet.

BILDE

Japp :yawn: Kvaliteten kan ikke sammenlignes mtp på hvordan de objektivene er konstruert. Optisk er f1.4 mye bedre laget enn 50mm f1.8 rett og slett. :yes:

Skrevet

Har fått meg canon 50mm f1.4 USM nå, og er superfornøyd! Blitz skal jeg også ha, men det blir ikke før om en god stund. Prioriterer å kjøpe en god zoomlinse neste gang. :yawn:

haha, og det tok deg nesten et år fra du spurte til det skjedde noe :yes:

Men jeg er også veldig fornøyd med dette. På en annen side er det uanvant å ikke ha zoom. Ofte føler jeg at jeg er endten for nærme, eller for langt unna. Men selv inne i mørke haller får jeg sylskarpe klare bilde (merker en del forskjell av mellom 1,8 og 1,4)

Ja, jeg sliter også veldig med at det ikke er en eneste mm i zoom på dette... Og derfor ligger min 50mm (eller er det 30?? NÅ ble jeg usikker nå.. er vel 50 vel.. kanskje) som regel i fotosekken.. Ubrukt. Må ta meg sammen tror jeg. Til neste utstilling er jeg ikke i tvil på hva jeg skal bruke iallefall!

Skrevet

Jeg syns faktisk det er herlig å slippe å tenke på zoomen :thumbs: Man bare knipser i vei uten å zoome ut og inn. Jeg har min på kamera omtrendt hele tiden.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...