Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan regne ut innavlsgrad?


LindaM

Recommended Posts

Skrevet

Har skjønt det som at man kan regne det ut på dogweb på en eller annen måte.. men hva med vi som har hund fra Sverige f.eks. som må ha omregistrert hunden? Hvordan gjør man dette da :|?

Skrevet

Mente; Om min tispe skulle blitt parret, hvordan kan jeg regne ut innavlsgrad'en på kullet? :|

edit: omformulerte det litt :)

Skrevet
Mente; Om min tispe skulle blitt parret, hvordan kan jeg regne ut innavlsgrad'en på kullet? :|

edit: omformulerte det litt :)

Hvis hunden du skal bruke er registrert i NKK, kan du lage en fiktiv stamtavle i DogWeb, og få innavlsprosenten.

Men vær obs på at den neppe vil være riktig, fordi din hund er fra Sverige og hele stammen hennes ikke ligger inne. NKK legger inn tre generasjoner, så det som "skjuler seg" av innavl bak der vil jo ikke komme fram på DogWeb (med mindre noen av hundene lå inne fra før, tilfeldig). Tallet vil altså kunne framstå som lavere enn det er.

Eksempel: Kanskje oldemor på mors side er søster til oldefar på fars side. Siden deres foreldre ikke oppgis ved omregistrering, vet ikke DogWeb at de er søsken, og de vil ikke bli tatt med i utregningen.

Det finnes også program en kan kjøpe (mulig det finnes gratisversjoner også) som regner ut innavlsgrad, da må du manuelt punche inn dyrene. Det er god etikette i innavlsgrad å opplyse om hvor mange generasjoner det er regnet ut for. Tre, åtte, 16? For eksempel.

Ja, og for noen raser finnes det internasjonale nettforum hvor en kan registrere sine dyr, og regne ut innavl i egne seksjoner der. Men en må jo fremdeles punche inn de dyrene som ikke allerede finnes registrert, og det finnes ikke for alle raser.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...