Gå til innhold
Hundesonen.no

120 liter selskapsakvarium


helle

Recommended Posts

Her er noen bilder av mitt 120 liters selskapsakvarie :P

IMG_8048-stor.jpg

Neontetra:

neontetra2.jpg

neontetra.jpg

Sebrafisk:

sebrafisk.jpg

En leopardfisk, som er en annen variant av sebrafisk, sammen med min tynne sebrafisk.

Aner ikke hvorfor den er tynn, de andre er tykke. Den har vært sånn et år, mangler også et øye stakkar.

sebrafisk2.jpg

Siamesisk algeeter:

siameser.jpg

Praktbotia:

praktbotia.jpg

Black Ghost:

blackghost.jpg

Fjellbekksmerling:

smerling2.jpg

Ellers så bor det i akvarie:

30 Neontetra

10 Sebrafisk

5 Siamesiske algeetere

6 Praktbotia

3 Kuhlii-ål

3 Golden otocinclus

1 Black Ghost

1 Fjellbekksmerling

Jeg håper å få kjøpt et 540 liter til sommeren, og da flytter siameserne, praktbotiaene, og black ghost ut. Disse er jo egentlig alt for store til å ha i et 120 liter, og i det siste har de vokst ganske mye. De ser ut til å trives da, ingen slossing, erting eller jaging, og de er sterke og fine i fargen.

Lurer også på når jeg bør rense pumpen? Akvarie har vært oppe et år, og jeg har aldri renset pumpen.. Jeg har dette filteret, Tetra Ex. 1200 utvendigfilter, så det er god filtrering i karet da tror jeg i alle fall :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk :)

Ja, den er en morsom fisk. Skal helst ha 720 liter eller mer da, og blir 50 cm lang. Jeg fikk den av typen :P Var 4 cm da jeg fikk den, nå er den 12 cm, så nå begynner det å bli trangt. Gleder meg til jeg har spart nok penger til å sette opp et 540 liter eller noe i den duren, det er i alle fall langt bedre for den enn 120 literen den er i nå.

Den spiser fra hånden min om jeg har noe godt til den, skikkelig kul fisk :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hei dette var et kjempe flott kar :-)

Pumpa lar du bare gå til du ser at vanngjennom strømningen blir dårligere en av mine pumper har vel gått langt over et år og jeg gruer meg til rengjøring for det er en skikkelig dritt jobb. Når man åpner pumpa det lukter forferdelig , da bleier jeg også å bytte noen av filtersvampene men bytt ikke allle pga bakteriene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk :) Koselig at dere syns akvarie er fint :P

Oki, hvor får jeg kjøpt nytt filtermateriale? Er det sånn de har i de fleste dyrebutikker? Det er kanskje bitte litt dårligere gjennomstrømmning, men egentlig ikke noe spesielt. Pumpen er jo for akvarier på 200-500 liter, så det er kanskje derfor det foreløpig går uten problemer selv om jeg ikke har renset på et år?

Skal jeg ta ut ALL filtermassen å skylle, eller bare noe av det? Syns å huske at det var ganske mange forskjellige lag i pumpen, med forskjellige ting. Noen svamper og noen kuler og litt annet. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempe fint! :)

Filtermateriale får du kjøpt på dyreforetninger, men tror nok det holder å bare skylle og skvise de i en bøtte med akvarievann. Om du trenger å ta alt, ser du jo på filteret. Ulempen med å ta alle med en gang er at du fjerner de gode bakteriene, og det kan ha innvirkning på vannkvaliteter osv. Så det er lurt å ta noen nå og så vente en uke eller to før du tar noen fler. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis filtermatrialene ser fine ut og ikke tette så kan du bruke dem en gang til det ser du med en gang.

Husk å skylle svampene i akvarivann men jeg regner med at du har makaroni sånne rør også i pumpa dem skyller jeg i springen for dem har ikke så mye med bakteriene å gjøre dem er der bare for å spre vannet inne i pumpa.

i mine pumper har jeg to forskjellige filtersvamper to grove og en fin den fine bytter jeg hver gang jeg åpner pumpene og det er ca en gang i året. Sånne svamper får du bestilt på weeb zoo og det er store filter matter som du klipper til selv.

Det er mye billigere over lengre tid å kjøpe filtermatter enn å kjøpe ferdig til ditt filter i butikken.

Det samme har jeg gjort med de grove svampene.

Så det ene året bytter jeg den fine og neste år bytter jeg den grove.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...