Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder og trapper


eple

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lest at hunder ikke bør gå så mye i trapper, og at dette gjelder spesielt valper. Vi har trapper i gangen opp til leiligheten vår og jeg hadde tenkt å bære valpen opp og ned når den var liten. Er det sånn at voksne hunder heller ikke bør gå i trapper, eller kan jeg slutte å bære hunden på et tidspunkt? Hvor gamle er de når de kan gå i trapper (stor rase)?

Skrevet

Luna får gå i trapper så mye hun vil. Det er helt feil det du har hørdt. La valpen få gå i trappene du, den lærer det av seg selv. Jeg har hørdt om folk som bærer valpene sine opp trapper noe som er helt teit! Så du kan trygt la valpen din gå i trapper! Luna er bare tre og en halv måned gammel og hun løper opp og ned trappen uten problem. :)

Skrevet

Ja, se der fant du noe på et trappesøk :)

Jeg ser mange ikke bærer valper/unghunder i trapper. Jeg tror kanskje jeg kommer til å gjøre det selv, fordi vi har tre lange trapper opp, som er relativt bratte. Det blir jo mye trappegåing for en liten hund.. Men det var godt å høre at voksne hunder kan gå i trapper da i hvertfall :) Det er jo så mange rare spørsmål som plutselig popper opp med en gang man vurderer å få hund/valp.

Skrevet

Noe er rett i det du sier også Eva1. Mine har gått i trapper helt siden de var små. Men fikk høre det at det gikk fint ann så lenge de ikke vokste for "fort". Men rottisen min er livredd lange trapper nå. Nekter og gå.. Samme er det med utetrapper av metall. Sånne med hull i. Men tretrapper med 3,4 steg går ann.

Skrevet

Viktig å kontrollere farten iallefall, opp gjør det vel ikke så stor skade uansett, men er vel viktig å passe på nedover med tanke på albueleddene.

Jeg bar min til han ble for tung, dvs. fire-fem måneders alderen. Men nå gikk ikke han særlig mye trapper uansett da, så var ikke noe problem. Ville nok bært valpen så lenge jeg orket jeg da... iallefall nedover :)

Skrevet

Jeg bærte min hund når han var valp, fordi han ikke turte å gå i trappene. Etter hvert når han ble større, så lærte han å gå i trapper, men jeg måtte lokke han med godbit og ros i begynnelsen. Nå springer han opp og ned trapper som ingenting (Tapper går trapper, hihi :) ). Men hadde han turt som liten, så hadde jeg ikke bært han, han hadde fått gått selv.

Onkels store elghundhann på over fire år, tør ennå ikke gå i trapper. Bare oppover, men ikke nedover.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...