Gå til innhold
Hundesonen.no

Har tatt sjefsrollen over de minste..


Iago

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg gått og tenkt på det lenge, så nå lager jeg like gjerne et emne.

Jeg har en lillebror på 4 år og en lillesøster på 7 år. Det virker som Irma er

"høyere i rang" en de, og det burde det jo ikke være. Når de sitter og ser

på tv f.eks, kan hun finne på å hoppe opp i sofaen, noe hun ikke får lov til.

Hun må alltid sitte pent og ha kontakt for å bli løtet opp. Da har jo de skjønt

at de skal løfte ned Irma, men med en gang de bare tar på henne, eller nærmer

seg henne så snur hun seg og glefser. De blir jo redde og hopper unna, og dermed;

Irma har fått stolen! Og hvis de først klarer å sette henne ned og være bestemt,

så ser hun opp på dem og knurrer. Også er det jokking da, lillebroren min gikk

på alle fire og drev med tog og togbane kom Irma og hoppet på rompa hans, sånn

jokking. Da var jeg rask med å si "Nei" og ta henne unna, men det går ikke inn?

Gjør jeg det feil? Hun jokker alltid på leggen til lillesøstra mi også, med en gang

ingen følger med.

Disse problemene har vi aldri hatt, så vi aner egentlig ikke helt hva vi skal gjøre.

Tusen takk på forhånd :)

Skrevet

Jeg er dødstrøtt, men det første som falte meg inn er at dere som er eldre i familien må ta kontroll i de situasjonene som kan oppstå med Irma og barna, og styre henne veldig. Ungene, spesielt den minste, er kanskje enda litt for små til å kunne styre en hund selv - det må dere gjøre for dem til de blir gamle nok til å forstå akkurat hva de må gjøre.

Nå glefser jo hunden til og med, - kanskje det hadde vært en idè å gjøre sofaen til off limits for hunder en stund fremover (til ungene blir mer "myndige" i forhold til hunden?)

Er sikkert noen kloke hoder som har mer presise tips, er spent på hva som står her imorgen. :)

Skrevet

Takk for svar. Nå skjer det nesten aldri lengre! Og når vi ikke har mulighet til å følge med, så lukker vi dørene så hun ikke kommer inn til dem. Sofaen har ikke blitt off limits enda, hun respekterer ikke at hun ikke får lov til å komme opp i sofaen og hopper opp igjen, gang på gang på gang. Men vi sier nei når hun hopper opp og setter henne ned igjen. Hver gang.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan er en kromfohrlander og kooiker og hovawart? 
    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...