Gå til innhold
Hundesonen.no

Linker til uttalelser angående avl på kosehunder


Inustaff

Recommended Posts

Skrevet

Holder på å skriver en tirade om dette temaet til en person som driver oppdrett av kosehunder.

Jeg trenger backup med andres uttalelser,slik at jeg ikke virker som en særing som bare skal være negativ.

Husker ikke hvor trådene ligger,så vær grei og hjelp meg..SÅ jeg kan linke til maaange ting.

Jeg prøver å poengtere at det kun er uvitende mennesker som kjøper hund fra foreldre som er uten stamtavle,ikke testa for noe av arvelige sykdommer osv.

Skrevet

Linker til tråder om blandingsavl,eller avl på hunder uten helsesjekker osv.

Ei venninne fra gammelt av driver visst med dette fant jeg ut,og har 3 hunder i avl som ikke er sjekka for noe,og 2 har ikke stamtavle.Jeg ville henvise til linker om hva verden mener,i tillegg til at jeg selv skriver noe om det.

Hun har visst ikke peiling på hvilke sykdommer som forekommer på rasen sin en gang,og synes ikke det er vits i noe fordi det er familiehunder.

Ble veldig engasjert ovenfor henne..men finner ikke en eneste tråd der det står om hvorfor man ikke skal gjøre sånt.

For det er jo tatt opp mange ganger,men hvor her på forumet vet jeg ikke?

Skrevet

Denne har jeg ikke lest igjennom, men den handler i alle fall om blandingshunder og blandingshundavl.

Og her er en tråd du har startet en gang i tiden.

Her er det noen som vil pare tispa si med en annen rase.

Grunner for å avle.

Om avlskrav for rasehunder.

Nok en tråd du har startet.

En tråd om å ha valper på tispa, bare fordi.

Kritikk av dårlige oppdrettere.

Det er bare å bla seg gjennom debattkjelleren, og Avl&Oppdrett, så finner du MASSE! Det er det jeg har gjort her, er ikke alltid denne søkefunksjonen finner alt jeg leter etter. Husk å velg at forumet skal vise alle tråder/sider som noen gang er skrevet/laget. Det gjør du helt nederst i forumet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...