Gå til innhold
Hundesonen.no

Linker til uttalelser angående avl på kosehunder


Inustaff

Recommended Posts

Skrevet

Holder på å skriver en tirade om dette temaet til en person som driver oppdrett av kosehunder.

Jeg trenger backup med andres uttalelser,slik at jeg ikke virker som en særing som bare skal være negativ.

Husker ikke hvor trådene ligger,så vær grei og hjelp meg..SÅ jeg kan linke til maaange ting.

Jeg prøver å poengtere at det kun er uvitende mennesker som kjøper hund fra foreldre som er uten stamtavle,ikke testa for noe av arvelige sykdommer osv.

Skrevet

Linker til tråder om blandingsavl,eller avl på hunder uten helsesjekker osv.

Ei venninne fra gammelt av driver visst med dette fant jeg ut,og har 3 hunder i avl som ikke er sjekka for noe,og 2 har ikke stamtavle.Jeg ville henvise til linker om hva verden mener,i tillegg til at jeg selv skriver noe om det.

Hun har visst ikke peiling på hvilke sykdommer som forekommer på rasen sin en gang,og synes ikke det er vits i noe fordi det er familiehunder.

Ble veldig engasjert ovenfor henne..men finner ikke en eneste tråd der det står om hvorfor man ikke skal gjøre sånt.

For det er jo tatt opp mange ganger,men hvor her på forumet vet jeg ikke?

Skrevet

Denne har jeg ikke lest igjennom, men den handler i alle fall om blandingshunder og blandingshundavl.

Og her er en tråd du har startet en gang i tiden.

Her er det noen som vil pare tispa si med en annen rase.

Grunner for å avle.

Om avlskrav for rasehunder.

Nok en tråd du har startet.

En tråd om å ha valper på tispa, bare fordi.

Kritikk av dårlige oppdrettere.

Det er bare å bla seg gjennom debattkjelleren, og Avl&Oppdrett, så finner du MASSE! Det er det jeg har gjort her, er ikke alltid denne søkefunksjonen finner alt jeg leter etter. Husk å velg at forumet skal vise alle tråder/sider som noen gang er skrevet/laget. Det gjør du helt nederst i forumet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...