Gå til innhold
Hundesonen.no

Linker til uttalelser angående avl på kosehunder


Inustaff

Recommended Posts

Skrevet

Holder på å skriver en tirade om dette temaet til en person som driver oppdrett av kosehunder.

Jeg trenger backup med andres uttalelser,slik at jeg ikke virker som en særing som bare skal være negativ.

Husker ikke hvor trådene ligger,så vær grei og hjelp meg..SÅ jeg kan linke til maaange ting.

Jeg prøver å poengtere at det kun er uvitende mennesker som kjøper hund fra foreldre som er uten stamtavle,ikke testa for noe av arvelige sykdommer osv.

Skrevet

Linker til tråder om blandingsavl,eller avl på hunder uten helsesjekker osv.

Ei venninne fra gammelt av driver visst med dette fant jeg ut,og har 3 hunder i avl som ikke er sjekka for noe,og 2 har ikke stamtavle.Jeg ville henvise til linker om hva verden mener,i tillegg til at jeg selv skriver noe om det.

Hun har visst ikke peiling på hvilke sykdommer som forekommer på rasen sin en gang,og synes ikke det er vits i noe fordi det er familiehunder.

Ble veldig engasjert ovenfor henne..men finner ikke en eneste tråd der det står om hvorfor man ikke skal gjøre sånt.

For det er jo tatt opp mange ganger,men hvor her på forumet vet jeg ikke?

Skrevet

Denne har jeg ikke lest igjennom, men den handler i alle fall om blandingshunder og blandingshundavl.

Og her er en tråd du har startet en gang i tiden.

Her er det noen som vil pare tispa si med en annen rase.

Grunner for å avle.

Om avlskrav for rasehunder.

Nok en tråd du har startet.

En tråd om å ha valper på tispa, bare fordi.

Kritikk av dårlige oppdrettere.

Det er bare å bla seg gjennom debattkjelleren, og Avl&Oppdrett, så finner du MASSE! Det er det jeg har gjort her, er ikke alltid denne søkefunksjonen finner alt jeg leter etter. Husk å velg at forumet skal vise alle tråder/sider som noen gang er skrevet/laget. Det gjør du helt nederst i forumet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...