Gå til innhold
Hundesonen.no

hva er det med å dømme folk?


Shilamon

Recommended Posts

  • Svar 61
  • Created
  • Siste svar

Jeg skjønner virkelig ikke hva folk sutrer over jeg altså... Jeg har vært på forumet en stund, og det er foreløpig kun et par innlegg jeg har hevet øyebrynet av. Og jeg ser ikke på meg selv som spesielt tykkhudet heller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm?

Siden navnet og tråden min har blitt trukket inn her så quoter jeg Huldra, var sånn også jeg forstod innlegget til Symra, så ingen tror at jeg så på det som frekt, hadde dårlig tone osv...

:icon_confused:

Trodde du "kommenterte" Renates innlegg, litt sånn "neeeeida, jeg lurte ikke på om Huldra vanskjøter sin hund fordi hun gir Tulla for lite mat..." :angel: men at du latet som du egentlig hadde ment det frekt likevel.

:ermm:

Hvorpå jeg da latet som jeg ble veldig såret.

Men hvis det var helt feil, så kan jeg gjerne "hmm?"-e tilbake?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns nå heller ikke det er noe ille her - er jo ett veldig vennlig forum. Om man vil ha ett reint spørsmål og svar fora så er jo canis ett alternativ.

Da canis endret seg fra diskusjon til mer komersielt rettet mot å hva flest mulig brukere innom, så var det jo fast takst med slike "sutre" tråder etter hver diskusjon hvor noen følte seg dømt og hakket på (merkelig nok hadde de ofte ikke deltatt i diskusjonen engang - men syns det var for mange slemme folk der)

Det som ikke kom her i kjølvannet av "sutre" trådene er jo de 50 oppfølgingstrådene om hvor redde en er for å være her inne. - så må jo bety at ikke så mange blir skremt :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trodde du "kommenterte" Renates innlegg, litt sånn "neeeeida, jeg lurte ikke på om Huldra vanskjøter sin hund fordi hun gir Tulla for lite mat..." :angel: men at du latet som du egentlig hadde ment det frekt likevel.

Hvorpå jeg da latet som jeg ble veldig såret.

Men hvis det var helt feil, så kan jeg gjerne "hmm?"-e tilbake?

:icon_confused: Jeg følte meg bare veldig snill plutselig siden alle sa at de trodde jeg var snill. Og det var jeg jo.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blæh, nå brukte jeg masse tid på å skrive en hel masse piss som egentlig bare var bullshit. Så jeg sletta alt sammen igjen. Du har rett. Jeg er nok ikke så tynnhuda egentlig, selv om jeg liker å tro det, og selv om det føles sånn der og da. Selv om jeg fortsatt kjenner det stikket langt inne i stoltheten min. :ermm: Jeg hater å ta feil. Og jeg hater å måtte endre på det jeg synes er rett. Jeg vil at alt jeg sier skal være riktig, fordi jeg ikke vil gjøre noe feil med hunden min. Jeg vil ha bekreftelse på at det jeg gjør med hunden min, ikke kommer til å skade den for livet, for i så fall ville jeg jo aldri gjort det mot hunden min!

Hehe. :icon_confused: Jeg tror at det er der ting kan gå litt på tverke. Såret stolthet er ikke noe man ikke kommer over, faren er at folk går i forsvar og blir lite villig til å høre. Det er ingen tjent med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Just me!!

On the road again... Ja, dette har vært oppe før. Forumet regjeres jo av STG'er (eller hva fanden kjerringene her inne kaller seg :icon_confused: ) og de sier ting rett ut. Jeg som er ganske ung kan lett bli fort sur/lei meg/demotivert av krasse innlegg, men en ting skal sies. Om ikke Lotta hadde tatt meg så hardt (ææh, det kom litt feil ut) i burtråden, så ville vi nok ikke slutta med bur. Men, jeg klarte å trosse gjennom og nå har vi nesten bikkja ikke buret i det hele tatt. Kun når han vil. Stolt av meg selv, jeg! :ermm:

Ellers kan jeg jo innrømme at jeg sluttet å være på doggis (eller sonen som det var sist jeg hang her) pga det virket som folk bare snakket med de man kjente/likte, og at unge ikke ble tatt så seriøst. Jeg vet ikke om det har forandra seg, ingen som ville hilse meg eller bikkja velkommen tilbake? :) Kanskje aldri vært godt likt her, tho. ^__^

Men jeg bestemte meg for å komme tilbake nå som jeg har en mer stabil terrier og vil værra med på treff! Også vil jeg lære, såklart.

Såeh... konklusjonen min er vel at doggis er og blir et forum hvor meningene ikke pakkes inn, og at mange deretter kan mistolke dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe

Og jeg som har gått rundt å rost doggis oppi skyene, fordi det ikke er like tragisk som Canis, så fikk jeg jammen meg en sånn tråd, hihihh...

synes tonen er god her inne,og debattkjelleren vet man at det kan smelle litt.. helt ok..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes i grunnen det er en grei tone her inne jeg. At man setter ting på spissen og tør å svare noe krast på enkeltes uttalelser ser jeg ikke på som noe negativt, så lenge man holder seg sakelig. Det er slik man får opp interessante debatter. Blir det for ille er det ikke verre enn å bruke rapporteringsknappen. Når man diskuterer en sak så hender det jo at folk er uenige liksom. Tror det er noen her som fort kan bli litt fintfølende og tar andres uttalelser mer personlig enn hva de ofte var tiltenkt. Likevel mener jeg at nivået er så absolutt akseptabelt her inne, sånn generelt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...