Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med eldre hunder...


Hundeglad

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har selv en hund som er 8 år... Og her for en stund tilbake leste jeg (husker ikke hvor) at hunder over 8 (eller var det 9?) år burde sjekkes jevnlig hos veterinær for å avdekke evt. (aldersrelatert) sykdom tidlig i forløpet. Tar dere andre her inne med eldre hunder ofte med hunden til veterinær for generell undersøkelse, evt. hvor ofte?

På forhånd, takk for svar ;)

Skrevet

Vel, jeg er ingen ekspert - men jeg kjenner godt en Golden på snart 10 år.

Han får rabiesvaksine hvert år, og da får han samtidig en sjekk av dyrlegen. De har aldri sagt at han burde sjekkes oftere, men syns det er greit å sjekke han da... ;)

Skrevet
Hvorfor rabiesvaksine hvert år?

Tja, nå er vi vel litt utenfor trådstartes emne, men det er fordi hunden reiser utenlands hvert år - og da kreves det visst (ellers må den ha ny blodprøve osv før den kan ta vaksinen).

Skrevet

Min skal også få rabiesvaksine hvert år.

Men det var ot.

Men kjenner en gammel hund (13), han blir vel sjekket en gang i året, for sjekkens skyld. Ellers har han vært hos dyrlegen noen ganger av andre grunner (fettkuler og sånn), og da har han og blitt sjekket for andre ting.

Skrevet

Ita er 10 år og er ofte med på klinikken. Vi fant en kul i juret som ble fjernet i sommer, og da tok jeg blodprøve samtidig. Lever og nyrer er fine ;)

Nå oppdaget jeg et chalazion på ene øyet, så da blir hun med ned i morgen tenker jeg. Synes det er viktig med jevne kontroller av eldre hunder, det kan skje mye på et år, men de fleste eiere er ganske oppmerksomme og kommer med hundene sine om de lurer på noe.

Skrevet

Jeg vil nok ikke reise oftere til veterinæren når hundene er blir eldre/gamle, med mindre jeg ser at noe ikke er som det skal. Klart de skal få en jevnlig sjekk, men så lenge hunden virker frisk og fin ser jeg ikke helt poenget med å dra for ofte heller.

  • 4 weeks later...
Skrevet

hunden her blir 9 i februar, men han er like leken som en 4-åring.

Ser ingen grunn til å han skjekket når det ikke er noe synlig feil. Eller at du ser alderdommen komme.

Han er aldri til vet'en med mindre det er noe synlige feil. (vondt i en fot/renner fra øyene ol.)

Tror han har vært til dyrlegen 3 ganger i løpet av sitt liv.

Den ene vaksine tror jeg.

Den andre mark. (mark kur)

Dette skjedde da han var rundt halvåret.

Så har han vært til dyrlegen pga. rennende øyne (vanlig problem hos min rase)

tror ikke han har vært noen flere ganger :lol:

Skrevet

Jeg kommer til å dra ca to ganger årlig for å få sjekket eventuelle svulster som kan dukke opp. Hun har nylig fjernet juret da de fant to små svulster der, som de klarte å sende feil, så labratoriet fikk aldri sjekket det ( :lol::lol: ). Selvsagt krysser jeg fingrene for at det ikke dukker opp flere svulster, men jeg vil få de fjernet så fort som mulig om det kommer flere og denne gangen få de analysert. Hun er bare 6 år da.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...