Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvis man skal skaffe hund nr to...


Linda Kristin

Recommended Posts

Ut av rein nysgjerrighet lurer jeg på når det er "best" å skaffe seg hund nr to. Hvis jeg kn bruke meg som et eksempel så er Cesar 18 uker og ikke gamle karen, men i fremtiden ønsker vi oss en hund til. Lurer da på når man burde gjøre dette. I forhold til den man har fra før og den nye valpen.

Mvh Linda :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg for min del ønsket å ha to hunder som var i nogenlunde lik alder, slik at den yngste ikke skulle herje med en som begynte å bli gammel. Samtidig ville jeg ikke ha to hunder som var valp samtidig heller. Nå er den eldste hunden grei å ha med å gjøre i tillegg. Men ja, jeg begynte å planlegge hund nr. 2 da den eldste var cirka 1, 5 år, og valpen kom i hus da den eldste var 3 måneder fra å være to år. Her fungerer det akkurat slik jeg hadde håpet på. Den eldste er såpass ung til sinns og leken at hun ikke blir "lei" av den yngste, men samtidig såpass voksen at hun ikke lar seg lede med på all slags moro :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, selv da jeg fikk valp da hunden min var 10 år gammel, så var eldstehunden med på mye lek med valpen, og hadde nok vært med på enda mer, hadde det ikke vist seg at han var syk.

Jeg vil anbefale å vente til eldstemann er 2-3 år. Det kan høres lenge ut, men to unge og viltre krabater kan bli litt mye for de fleste. Men det er selvsagt ingen fasit når det gjelder dette, både lengre eller kortere kan være riktig for dere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar begge to.

Kommer til å vente en stund for to unghunder vet jeg ærlig ikke om jeg kan oppdra samtidig og derfor er det kjekt at folk legger ut sine erfaringer.

Vil jo at, når vi skaffer oss en til, det skal gå så smooth som mulig. Og at de i all hovedsak vil ha hverandre og komme godt overens. Hunder er kanskje ikke like sære som katter..hehe :):D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen får to valper samtidig, så det kommer vel an på hvor mye arbeid man orker å legge i det. To unghunder er mye mer jobb. Jeg syns selv av en voksen hund er best, en som er ferdig med alt av pubertet og har litt livserfaring. Så kan man få mye hjelp av den voksne til å oppdra den lille. Min hun er snart 5 år, og syns det er passelig alder å få ny hund. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ede har for første gang sittet alene utenfor en butikk. Trodde IKKE det skulle gå bra, fordi han tåler ikke at jeg forsvinner ut av syne. Trening har ikke hjulpet. Han er og blir en rockestjerne på alle måter. Diva vokalist. Han protesterte så heftig under øvelsene i forkant at jeg revurderte hele ærendet. Vurderte spørre om hjelp fra forbipasserende, men det kom ingen, så vi hadde ikke andre valg. Det fikk bli konsert. Da jeg omsider entret butikken for det nødvendige ærendet, så satt han som et skolelys uten en lyd. Hvorfor? Fordi under de såkalt desentiverende øvelsene så forsvant jeg bare. Magisk borte i en interdimensjonal portal bak en stolpe. Gone forever without a trace i inntil sekunder av gangen. Mental abuse. Da jeg faktisk gikk inn, så kunne han se meg entre butikken gjennom vinduet og hadde kontroll på hvor jeg var og materien oppførte seg slik den i følge naturlovene burde og alt var fint. Ikke en lyd. Bare satt der og så på. Da vet jeg det til siden. Har forøvrig glemt å ta bilder på ever so long. Flere uker gammelt er vel vintage, så det fikk et filter  
    • Kors i taket! Trussel om anmeldelse gjorde vei i vellinga, så i dag kom det melding fra NKK med eierskifte som jeg måtte godkjenne! Da er saken løst 🤗
    • At de aldri har hatt syke hunder synes jeg høres rart ut. Men det er ikke alt man kan se på forhånd, og at en hund utvikler en plage som er vanlig hos rasen er nok en risiko dere må ta. At hunden ikke er registrert på dere er en annen sak. Det burde dere jo få ordnet, og jeg synes det er noe NKK burde rådgi dere om hva dere skal gjøre når oppdretter ikke responderer. 
    • Hei. Det ligger tilbakemeldinger fra tidligere kjøpere både på facebooksiden til kennelen og på googlesiden. Kennel har drevet i flere år og har mange hunder registrert i NKK. Ja, valpen hadde vetattest og chip. Vi kontaktet Dyreid også og der hadde de ingenting registrert på Idnummeret som fulgte helseattesten, men de begrunnet det med at ikke alt var i orden med NKK-registreringen. Nå som det er ordnet så har Idnummeret dukket opp hos dyreid, men valpen står da på oppdretter. Vi ble ikke informert om risiko for utvikling av noen helseproblemer i det hele tatt. Oppdretter sa mens vi stadig fikk svar at hen aldri har hatt syke hunder noen gang. 
    • Hva mener du med registrert oppdretter og anmeldelser? Hvor er disse anmeldelsene fra, har dere snakket med tidligere kjøpere?  Det er ikke oppdretter som er registrert i NKK, men foreldrehundene. Dette bør man såklart sjekke på forhånd, men ser også ut til å stemme i dette tilfellet siden valpene omsider er registrerte. Det kan også være lurt å sjekke om oppdretter er registrert hos raseklubben og kullet er godkjent etter deres retningslinjer, eventuelt hvorfor ikke. De fleste raseklubber har rimelige krav som de fleste seriøse oppdrettere følger, men det finnes unntak både når det gjelder krav og seriøsitet der også. Hadde valpen veterinærattest og chip ved levering? Hvis valpen hadde anlegg for å utvikle sykdom da så skal det være dokumenter, og kan være grunnlag for avslag i pris eller heving av kjøp. Har dere kontaktet Dyreidentitet om dette? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...