Gå til innhold
Hundesonen.no

Drakampfille med visse krav


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Hunden begynner å vise mer lekelyst igjen, og jeg tenkte jeg skulle utnytte det og kjøpe inn en drakampleke som er optimal for henne. Det vil si at den:

- har mykt, men allikevel holdbart, bitemateriale. Hun har overbitt (vanskelig for å holde igjen ting), er labrador (mykt bitt) og har ikke maksimal lekelyst, så om det hun skal bite i er mykt så blir alt 10 000 ganger bedre.

- er mulig å holde i (for meg altså) på begge sider av der bikkja biter fast. Da blir presset jevnere, det blir lettere for Tinka å dra, og dermed blir hun mer giret.

- ikke er alt for stor

- ikke er alt for dyr

Noen som har tips? Enten nettbutikker eller produsenter som holder til i dyrebutikker i Trondheim eller kommer til NKK Hamar.

Skrevet

Kjøp et billig fleecepledd, klipp det opp i ca 5 cm brede strimler og flett det sammen. Lag ev knuter på fletten. Da får du fargen, lengden, tykkelsen og mykheten akkurat slik du vil :console:

Skrevet

Jeg har et langt mykt biteskinn (semska skinn) med "håndtak" på til Blondie.. Det er veldig mykt og fint.. Kjøpte det på Buster Zoo i Ski og ga vel rundt 200 kr.. men Blondie er mere sånn at hun liker å henge fast med tennene i bånd/draleker hun. Så det som fungerer best her er rett og slett et veldig tynt, mykt skinnbånd som jeg surret sammen og slått en knute på midten på. Den fungerer supert som belønningsleke her :console:

Skrevet

Bruker små, eller oppklippte håndklær til Fenris, evt kjøkkenhåndklær. Koster minimalt, er veldig vaskbare, og ikke minst myyye kulere en alle andre dyre filler, sier Fenris. Holdbarheten er kanskje ikke den beste, men nå henger Fenris VELDIG i filla når han henger. Buksebein eller andre oppbrukte klær er også toppers her i gården.

Skrevet

Foreløpig har jeg benyttet meg av lange remser som jeg har strikket av tykt garn for så å tove dem etterpå (så de er litt holdbare), og siden det tross alt fungerer ganske greit og er billig, kan jeg kanskje bare fortsette med det siden jeg ikke umiddelbart fant noe bedre alternativ her? :console:

Fleeceteppeflette kan jeg prøve da, jeg har jo "noen" NSB-tepper liggende.

Skrevet

Jeg må bare kommentere - prøv å tenke deg hvordan det ville føles å tygge på fleece... Urk. Jeg får grøssninger bare av å tenke på å ha det i munnen og å bite på det. Like ****** som isopor. Det er godt bikkjene ikke bryr seg om sånt!

Skrevet

Det der semska skinnet var kjempebra syns jeg,men det forsvant plutselig..?!heh..kvaliteten var ivhertfall kjempegod.Finnes i en mindre og en større variant såvidt jeg har sett.Den ene er vel ca 20 cm pluss håndtak,mens den store er vel ca 50 cm,pluss håndtak.Jeg har sett dem for 98 og 198

Skrevet

Antar Tulla har litt mer lekelyst enn Tinka, men bortsett fra det er de vel nokså like? :) I alle fall; her i gården er det IKKE kult med semsket skinn. Den er for hard, for fyllt, for vanskelig for meg å holde i, jeg kan ikke holde på begge sider, og den er for liten (ja, det finnes større, men de er jo bare enda hardere). Dessuten får ikke bikkja skikkelig tak, og dermed gidder hun heller ikke jobbe for å få bedre tak, for den sklir bare ut av munnen hennes når jeg rykker/drar i den.

Det som fungerer aller best som leke her i gården, er pipedyr i plysj/mykt stoff, fyllt med vatt. Rundt hodet (den må ha en lignende anretning), har jeg knyttet en gammel strømpebukse. Elastisk, mykt, og enkelt å få tak i. Aberet er at disse ødelegges raskt, fordi hunden blir så innmari giret at hun ikke akkurat slipper med det første. Jeg vet ikke om Tinka blir like giret av det, så det kan jo hende det holder bedre hos henne? Men uansett så bør plysjpipedyret være av rimelig god kvalitet. Jeg har måttet sy endel slike, og forsterke sømmene, og det er kjipt.

Jeg lurer nå på om jeg skal lage min egen variant. Har planer om å bruke fleece og en eller annen pipegreie. Fletter med knuter på begge endene, og pip i midten. Fleece er litt mer elastisk og holdbart enn håndduker - de river hun i stykker med en gang (fordi jeg bruker gamle muligens, og ikke kjøper nye, dyre håndduker til sånn bruk).

Skrevet
Jeg må bare kommentere - prøv å tenke deg hvordan det ville føles å tygge på fleece... Urk. Jeg får grøssninger bare av å tenke på å ha det i munnen og å bite på det. Like ****** som isopor. Det er godt bikkjene ikke bryr seg om sånt!

For å ikke snakke om oksepeniser, griseører, og smuldrende myke godbiter som stinker død og fordervelse. Eller en hel tørrfisk! YYYaaaakk!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...