Gå til innhold
Hundesonen.no

God og solid trekksele til vinteren.


Kristiin

Recommended Posts

Noen som vet om en god og solid trekk sele?

Skal brukes til settere, vis det er relevant.

Har webmasteren men synes ikke den egner seg noe spesielt til relativt tung trekking.

Gjerne kom med erfaring. Vill ikke ha noe slags "sykkelsele"

Gjerne kom med linker til plasser de har gode seler. Legg fram butikker de har det osv..

Kan gjerne bli en tråd som alle som er på utkikk etter sele kan skriver og spørre i.

edit; hva med denne ?

edit2; er dette samme sela?

*Dobbelpost, mod. Marthe*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nomesele er det desidert beste å trekke i, med tanke på korrekt belastning på hunden. Jeg er litt usikker på om en setter bør ha dobbel brystreim eller ikke (sliter litt med det selv for tiden). Du er inne på det med den du linker til på FK, den fra xxl får jeg ikke linken til å virke. Men hvis du ser på Seleverkstedet.no sine sider, så har de noe de kaller Nomesele X-back, og det er den typen jeg tenker på. Spørsmålet er om du bør ha dobbel brystreim eller ikke (de har produsert dette også, men har sluttet), og da må du et annet sted. Jeg vet ikke helt hvordan brystet hans er? Er det litt spisst, eller er det mer flatt?

Uansett hvem du velger å kjøpe sele fra, så ville jeg valgt en som er spesialsydd til hunden. Kanskje litt dyrere (trenger ikke å være det), men da passer den hunden din sine mål, og folk som kan å sy seler, har sydd den etter mål du har gitt av akkurat din hund. Ville aldri i verden tatt sjansen på en "vanlig" masseprodusert nomesele, str M eller L eller noe sånt. Spesialsydd er tingen. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

får ikke XXL linken til å fungere, men den heter "NOME TREKK-SELE KOMBI XXL"

Brystet til bikkja mi er noe spist, men ser også etter sele til en annen setter, vet ikke hvordan brystet til den er..

spesiallsyr de på seleverket?

finner fresten ikke noe som heter normesele, bare Sledehundsele (X-back) på seleverket ...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

får ikke XXL linken til å fungere, men den heter "NOME TREKK-SELE KOMBI XXL"

Brystet til bikkja mi er noe spist, men ser også etter sele til en annen setter, vet ikke hvordan brystet til den er..

spesiallsyr de på seleverket?

finner fresten ikke noe som heter normesele, bare Sledehundsele (X-back) på seleverket ...

.. det er det samme:=)

Har du anledning, ville jeg definitivt fått en spesialsydd sele (du kan på hjemmesiden se hvor du skal ta mål av hunden för å få en sele som er spesialtilpasset din hund). Hvis ikke, ta hunden med i butikker som har greie på seler. Hvor i landet bor du? Bor du på østlandet er brukshunden i Oslo kanksje stedet? Eller seleverkstedet på Harestua (de har verkstedet man kan kjøpe direkte fra).

ser du nøye på profilbildet mitt ser du at den ene hunden bruker en "halvnome"sele- dette fordi den har hatt smerter i krysset. ENkelte anbefaler slike seler for snørekjøring og sykling, Jeff King (hundekjører) har sågar kjørt iditarod med lignende seler (som slutter mitt på ryggen i stedet for over krysset) og påstår hundene hans går bedre med slike seler. Ikke vet jeg. For min ene hund er i hvertfall en slik sele det beste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Arminzera har jeg kjent et par hunder av, det er riktignok lenge siden (wow! Snart 20 år?). Men verdt å sjekke ut, og i Meråker. Det var den eneste jeg fant igjen av de jeg har hatt noe med å gjøre.
    • Kalexas kennel har jeg veldig godt inntrykk av. Seriøs oppdretter, gode hunder. Disse liker jeg godt. Kreft er vel det vanligste, litt allergi. Og mange er veldig til å slikke, på deg, andre hunder , alt mulig. Utrolig irriterende.  Noen linjer kan ha mye lyd, som i piping.... Lykke til med valpekjøp:)
    • Etter mye grubling fram og tilbake har valget falt på Flat denne gangen. Rasen gir for oss en god kombinasjon av sosial happy-go-lucky familiehund og passe energisk trenings- og hobbyhund for for meg. Planen er valp i løpet av 2026. Nå er jakten på mulige oppdrettere i gang. Jeg har selvsagt kikket innom oppdretterlistene til NKK og retrieverklubben, og det er en start. Jeg vil i tillegg spørre her, er det noen som har en oppdretter å tipse om/anbefale? Gjerne i Trøndelag, men hele landet er forsåvidt aktuelt. Ønsker en oppdretter med fokus på helse og mentalitet, og helst også fokus på bruk av hundene ut over "bare" utstilling. Men jeg er ikke ute etter heftige brukslinjer heller.  Litt upraktisk at mange ikke bruker hjemmesider lengre. En må følge dem på sosiale media, men der må en ofte være valpekjøper allerede for å få tilgang. Liker å kunne få et inntrykk på nett før jeg eventuelt sender epost eller ringer.  Er det noe jeg bør være spesielt obs på med Flat? Vet det kan være en del kreft. Er det noe annet med helse eller mentalitet å være på vakt mot?    
    • Da tok jeg en telefon til en som driver med dette, og det stemmer at han bør ikke løpe på asfalt men at det er individuelt mht hvor mye de tåler. De bør ivertfall ha en hviledag mellom hver gang og løpe sakte når de gjør det. Så uroen jeg hadde inni meg, intuisjonen eller hva det var, stemte. Jeg var nøye på dette i fjor, men det "tok av" i januar med veldig lange turer pga føre. Så nå skal vi legge om løpet igjen og være mer forsiktige sånn vi var før.
    • Etter 3 ganske intensive dager (pga at jeg har hatt tannlegetimer og diverse surr så jeg vil han skal være sliten) hvor han har fått sine 11-12 km hver dag så skal han ha hviledag i dag, dvs vi går en tur over jordet og lar ham løpe litt fritt (som han pleier å gjøre, men når jeg går ved siden av så pleier han å løpe litt i skogen her borte) også kaster vi litt ball og trener litt på kommandoer + biltur som han ivertfall før satte veldig stor pris på men nå tar som en selvfølge, men det er ivertfall et avbrekk. Lengre løpetur på grus må vente litt til da grusveien i skogen er klissvåt. Så det er kanskje 5 km grus, og 7 km asfalt, korter vi ned blir det kanskje 5 km grus og 3 km asfalt eller bare 5 km bare grus men det blir veldig kort for ham. Det er vanskelig å finne så mye andre steder her for ham å løpe. Har hatt ham hos dyrlegen til sjekk for sikkerhets skyld og alt er tipp topp. Han hopper høyt i været av glede når han skal på tur, så det feiler ham ikke noe men av en eller annen grunn bekymrer belastningsskader meg veldig for jeg vet hvor viktig turene er for ham og han er bare 3 år.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...