Gå til innhold
Hundesonen.no

Spondylose


Karina+cathy

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min har fått påvist spondylose i dag,hun skal nå gå på spesialfor fra hills og har rimadyl i di periodene som det er ille...Men er det noe annet jeg kan gjøre for å holde det sånn tålig i sjakk?

Og ett spørsmål til,er spondylose hovedsaklig arvlig eller er det noe jeg som eier har påført hunden min?

Skrevet

Huff, dette var da trist! :) Håper ikke hunden har for store smerter.

Spondylose dukker opp i større grad på enkelte raser en andre, noe som kan indikere at det er et arvelig aspekt på sykdommen.

Om Boxer:

"Arveligheten ble beregnet til å være h=0,42 og h=0,62, avhengig av regnemetode. Dette er en svært høy arvelighet. "

Men i følge Netdyredoktoren har store og tunge raser en større tibøyelighet for å utvikle sykdommen.

Jeg tror rett og slett du må undersøke endel om sykdommen, finne ut i hvilken grad den dukker opp på rase din, og om det viser seg å dukke opp mer på enkelte linjer/kombinasjoner enn andre. Dette er noe raseklubben din og rasekjennere burde kunne hjelpe til med. Det forutsetter selvsagt at rasemiljøet er preget av åpenhet og viser vilje til å kartlegge rasens svakheter.

Lykke til! Jeg håper du finner tiltak som hoder sykdommen i sjakk!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Spondylose er noe dritt, men det finnes mye en kan gjøre - for å lindre tilstanden. Jeg synes det er noe betenkelig at Vet. alltid anbefaler spesialfor, som ofte er betydelig dyrere, til å behandle lidelsen... :)

Det viktigste med en slik lidelse, er å holde hunden meget slank, så den ikke bærer rundt på noe overflødig vekt. I tillegg er turer på hardt underlag, som asfalt, det verste en kan trø rundt på. En bør også gå over til et for med lite fett, og mye proteiner - for nå må en bygge opp støttemuskelatur, på jevne (tempo) turer i i ulendt tereng. Et for med lite fett og mye proteiner, vil få hunden slank - samtidig som den også bygger muskler.

Rimadyl hjelper i perioder hvor det er ekstra ille, men det er i utgangspunktet "bra" at hunden kjenner noe smerte, det hjelper den i å begrense seg selv.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...