Gå til innhold
Hundesonen.no

Laika - Vårt nye familiemedlem


thelberg

Recommended Posts

Skrevet

Endelig har vi fått henne. 5 år gamle Laika. Vi dro ned fra hytta på søndag ettermiddag og hentet henne, og dro rett opp igjen. Det så ut som om hun stortrivdes fra første stund.

Laika_1.jpg

Laika_2.jpg

Turde ikke å la henne gå løs den første tiden. Måtte jo se hvordan hun oppførte seg.

Laika_3.jpg

Laika_4.jpg

Hun fant fort ut hvem hun skulle velge til ny leder i den nye flokken. Allerede dagen etter da vi skulle ut på tur hadde jeg glemt noe på hytta. Hadde nettopp startet da. Og da jeg gikk tilbake bråstoppet hun, og ble sittende å se etter meg. Med en gang jeg rundet hjørnet på hytta og var ute av syne, begynte hun å klynke og pipe :roll:

Da var det gjort. Etter dette gikk hun så tett innpå meg at hun nesten tråkket av meg støvlene :)

Dagen etter, tidlig om morgenen, la vi ut på tur alene - Laika og jeg. Lot henne gå løs hele tiden, og det var aldri noe problem. Hun stoppet opp ustanselig for å forsikre seg om at jeg var med. Hun var aldri lenge unna enn omlag 20 - 30 meter, og hun kom umiddelbart når jeg ropte henne inn.

Laika_5.jpg

Laika_6.jpg

Også elsker hun vann. Der det er en liten bekk eller en pytt - der må hun gå :P

Laika_7.jpg

Godt å ligge i solen, men så snart jeg viser meg med kameraet er hun oppe :P

Laika_8.jpg

Nå har vi kommet hjem fra hytta, og hun har truffet resten av flokken - jentene våre på 11 og 18 år. De var forsåvidt også med da vi besøkte Laika hos de forrige eierne da.

Hun ser ut til å finne seg godt til rette allerede, og vi ser frem til mange koselige stunder med henne.

En herlig hund :P

Nå i helga var vi på hytta i Budalen igjen. Et alldeles nydelg høstvær, og Laika har det helt kjempetopp. (Det har jo forresten vi andre og da...)

Ingen andre som var oppe nå i helga, som har hund i hvert fall. Like greit det, da vi har mistanke om hun kan være løpsk nå. (Har fått høre at det kan være vanskelig å oppdage dette på henne...)

Laika_22.jpg

Fra "Sæteråsen"

Klikk her for å se resten av bildene...

For de som måtte ha interesse av det, så har jeg laget en blogg - en dagbok - på blogs.no, "Laikas Dagbok". (Én fordel med å ha dagboken som en blogg er at man kan poste ved hjelp av mobiltelefon...)

Skrevet

Gratulerer!! Så flott at hun ra tilpasset seg den nye "flokken" sin!!

(nydelig plass dere hadde hytte forresten!)

Skrevet

Hun var så go'! Skikkelig søt var hun. Typisk at de bare MÅ i vannet en tur.. :)

Er det noe rype oppi Midtre Gausdal tro? Det så veldig fint ut, ligger det i tregrensa?

Så ut som en ypperlig plass for fjell og lirype.

Skrevet
Hun var så go'! Skikkelig søt var hun. Typisk at de bare MÅ i vannet en tur.. :D

Er det noe rype oppi Midtre Gausdal tro? Det så veldig fint ut, ligger det i tregrensa?

Så ut som en ypperlig plass for fjell og lirype.

*Midtre Gauldal* :)

Takk for de mange hilsnene :D

Selve hytta ligger nøyaktig 600 moh, og turterrenget bildene er tatt i strekker seg opp til omlag 900 moh.

Normalt er det både rype og storfugl der oppe, men akkurat nå i jakta er det nesten ikke fugl å se i det hele tatt. For et par måneder siden gikk jeg alene i det samme området, og da lettet jeg ikke mindre enn 15 ryper og 3 tiurer på en liten 2-timers tur.

Vi jakter ikke selv, men vi traff da på en kar nå i helgen som "hadde sorten" i sekken sin :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...