Gå til innhold
Hundesonen.no

Pincher


Djervekvinnen

Recommended Posts

Noen som kjenner noen, har erfaring med Pincher? Jeg har hørt at de kan være strie og vanskelige hunder som er annerledes enn dobermann. Men det jeg leser er gangske greit. Føler at man nesten må få høre fra eiere, enn å lese om dem, for det står bare det positive om rasen somregel. SÅ jeg vil gjerne vite mer om den! :)

pincher.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Je et svar!! Tusen takk! :) Ja jeg har hørt litt forskjellig egentlig.. Noen steder at de er lik dobermann i gemyttet' date=' andre sier de er hardere. Jeg tror jeg skal skrive en mail til en kennel og spørre. De burde ihvertfall ha info :P[/quote']

Jepp, det var lurt :P Så kan du legge ut svaret her etterpå! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pinschere er definivt for spesielt interesserte. Den er en slags urhund, med mange trekk man ikke finner hos andre raser (f.eks. bruken av potene)

Den er alltid glad rundt sin familie, og veldig intens i sin glede(det kan bli for mye).

Den er lettstresset, derfor kreves det rotrening i tidlig alder, og den må sosialiseres nøye for ikke å bli skeptisk mot fremmede (sørover i Europa vil de ha dem skarpe, derfor er det greit å sjekke ut linjene til et kull før man kjøper valp).

Det er en "hardere" hund enn dobermann på den måten at den er mer selvstendig, og man må gjøre seg fortjent til et samarbeid, det nytter ikke å tvinge en pinscher til noe som man kan med mange andre raser.

Her er link til en oppdretter som er dønn ærlig om pinscheren, her finner du ingen glorifisering av rasen.

Jeg elsker pinschere, men som du skjønner er jeg veldig forsiktig med å anbefale den til andre,derfor har du fått de fleste ulempene med rasen presentert her :) Man innser ikke hvor krevende de er før et eksemplar er i hus.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tilbakemelding! :) Ja har begynt å få det inntrykket nå at Pincher kan være en vanskelig/krevende hund. Derfor er jeg nøye med å få meg god nok informasjon før jeg evnt. vurderer å skaffe en. Har jo dobermann nå, og de er veldig ivrige etter å lære og lærer utrolig raskt. Derfor er jeg vant til dette, så det blir jo en ganske omstilling og få en sta og ikke fullt så lærevillig rase :P Blir sikkert mye mer tungvindt for min del. Takker og bukker for link, jeg blir nok å ta kontakt med dem for fler spørsmål.

Har du Pincher nå? hvor gammel? fra Norge?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare hyggelig :P

Pinscheren er lærevillig som få, men kjeder seg fort og terper man så melder de seg ut :) utrolig festlig rase å jobbe med, jeg drev med lp med min men rakk aldri å konkurrere før jeg måtte gi han fra meg. Han var da 1 år gammel. Skal helt klart ha pinscher igjen, men må vente til den hunden jeg har nå blir voksen.

Jeg kjøpte min hund i Norge fra en dyktig oppdretter som jeg fortsatt har god kontakt med (har min andre hund fra dem nå.)

Bare et lite tips til slutt, hvis du velger pinscher til tross for skremselspropagandaen :wink:, vær fryktelig forsiktig om du kjøper valp i Sverige. Den svenske pinscherklubben har lagt bort alle helsekrav for å stå på valpeliste,så det er opp til kjøper å sjekke dette.

Her er forresten et pinscherforum hvor det er mange med erfaringer fra rasen, og noen nybakte valpekjøpere :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har dessverre ikke tilsvarende informasjon på norsk. Det var ment som nyttig lesing, å importere valp fra Australia er vel litt drøyt :P

Vær obs på at de fleste oppdrettere har en tendens til å underdrive de negative sidene ved rasen, bare :) Det var en kjempekort oppsummering av linken hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tilbakemelding! :P Ja har begynt å få det inntrykket nå at Pincher kan være en vanskelig/krevende hund. Derfor er jeg nøye med å få meg god nok informasjon før jeg evnt. vurderer å skaffe en. Har jo dobermann nå, og de er veldig ivrige etter å lære og lærer utrolig raskt. Derfor er jeg vant til dette, så det blir jo en ganske omstilling og få en sta og ikke fullt så lærevillig rase :) Blir sikkert mye mer tungvindt for min del. Takker og bukker for link, jeg blir nok å ta kontakt med dem for fler spørsmål.

Har du Pincher nå? hvor gammel? fra Norge?

Du kan få låne Diego en uke, så kan du se hvordan det er å ha en

sta, egenrådig og kattaktig hund.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
    • Jeg ble anbefalt Trikem MaxRelax (Hööks) for å lindre stress. Er selv litt skeptisk til å gi melatonin på dagtid, men folk skryter av produktet. Ashwaganda skal også ha vitenskapelig dokumentert effekt mot stress i hunder.  Lavendelduft er dokumentert å ha effekt. Veterinærklinikken vår bruker det konsekvent. Omega-3  tilskudd i riktige doser er visst supert mot det meste, inkludert stress.  L-theanin isolert fra grønn te e dokumentert effektivt.  Kamille og vendelrot påstås å hjelpe, men er ikke studert nok til å kunne kalle det dokumentert effektivt ennå.  MaxRelax inneholder magnesium, men dersom du er som meg og ønsker holde melatonin til kveld og natt, så er det viktig å gi riktig form av magnesium på morgenen, hvor -glycinat er mest skånsomt for magen og -sitrat er et billigere alternativ. Unngå andre former, fordi de har lav biotilgjengelighet sett mot laksativ virkning.  Å trene stresset hund er fåfengt. Ingenting fester seg for den er bare opptatt av å komme seg ut av situasjonen. Å bruke tid på å la hunden roe seg ned i situasjonen er mer teoretisk enn praktisk, mener jeg. En kan sitte en time og slappe av og vibbe zen og gni på ører og stryke som valpemor slikker valpene gi den T-strokes massage og hunden roer seg ikke ordentlig ned i det hele tatt - kun midlertidig mens en stryker på den - og så spretter den på få sekunder rett opp i skyhøyt stress på den minste trigger, som at en beveger seg for å begynne trene på å forlate den alene. Min blir kumulativt stresset av å trene fører ute av syne. Han blir ikke beroliget og begeistret av at jeg kommer tilbake med ros og glede og belønninger og er imponert av ham. Han blir mer og mer engstelig for hver repetisjon og fokuserer på det at jeg forsvinner ut av syne mer enn å føle mestring av sin egen impulskontroll - slik han gjør i *leave it* med mat, hvor han tydelig er stolt av å mestre og synes belønningen er verdt det. Han er mer opptatt av at vi må være sammen enn hva han kan få ut av å tilbringe sekunder fra hverandre. EN repetisjon av fører ute av syne er alt min er villig til å kjempe litt kamp med seg selv for å tåle at jeg utsetter ham for. Det finnes tross alt andre veier til godis og lek og ros og kos. No need for that abusive abandonment crap behavior ^^ ..så jeg har ingen treningstips utover kosttilskuddene for å få til å trene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...