Gå til innhold
Hundesonen.no

Bære utstyr


Recommended Posts

Skrevet

Hei

(Vet ikke om jeg har lagt ut posten på rett sted)

Jeg tenkte å kjøpe meg en hund veldig snart, og noe jeg har lyst til å få han til å gjøre er å gå med sånn "ryggsekk"

Sånn sæle av et slag, med to små lommer på sidene. Jeg og typen kommer til å bruke hunden til veldig mye til å gå tur i skogen, vil gjerne at hunden også skal hjelpe til å bære litt.

Spm mitt er da: Når kan man begynne med å ha på en hund/valp en sånn sæle? Og skal man legge litt og litt oppi den av gangen så han tåler mer og mer?

Har hørt at de fleste hunder er veldig glad i å jobbe så vi får håpe det ;)

Hvor burde jeg kjøpe sånn sæle? Vil jo ha noe som er bra og som ikke gir hunden problemer

Skrevet

varierer! helt generelt, til alle spørsmålene dine;

1) de skal ikke bære tungt før de er "ferdig utvokste" - dette kan være 1 år for mindre raser, 2 år for større raser.

2) du kan begynne å venne valpen til tom kløv fra dag 1 omtrent (selv om det jo er unødvendig å kjøpe en bitteliten kløv (som det heter) og så kjøpe en ny etterhvert som den vokser.) Derfor kan det være greit å vente til hunden er litt større. Kløven skal også sitte godt for hunden, dermed er det vanskelig å kjøpe en kløv på opptil 1000-2000 kr, også er den ikke passende etter et par mnd. Kan vel evt. bruke noe annet hvis du ser at hunden ikke liker nye ting. Noen hunder har ikke noen problemer med kløv, noen har sikkert mer komplekser mot å få noe på ryggen.

3) for ja kløv er dyrt. spesielt om du vil ha god kvalitet fra f.eks seleverkstedet.no, (som jeg tror spesialsyr for deg også?)

Ja du legger oppi litt og litt, ikke bare å hive 5kgs forposen i kløven og tro dette går greit på tur. Bare tenk deg selv og en ryggsekk, hvor langt du klarer, hvor mye tid du bruker på å få opp kondisen til tyngre sekker osv.

Skrevet

Ja, må også pressisere at hunden IKKE skal bære noe før den er ferdig utvokst.

Corgi er jo også en rase med lang rygg og korte ben, og jeg vil tro at det blir ekstra viktig å vente på en slik rase.

Jeg vet veldig lite om raser med lang kropp, men lurer på, kan de i det hele tatt bære kløv? Vil ikke det kunne forårsake prolaps ol. eller vil det være med å styrke kroppen istedenfor?

Skrevet

Takk takk :lol:

Vet jeg ihvertfall hvordan jeg skal gå fram og starte med det, hvis det blir aktuelt. Skal spørre litt rundt om noen vet noe om Corgi kan få problermer av det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...