Gå til innhold
Hundesonen.no

Bære utstyr


Recommended Posts

Skrevet

Hei

(Vet ikke om jeg har lagt ut posten på rett sted)

Jeg tenkte å kjøpe meg en hund veldig snart, og noe jeg har lyst til å få han til å gjøre er å gå med sånn "ryggsekk"

Sånn sæle av et slag, med to små lommer på sidene. Jeg og typen kommer til å bruke hunden til veldig mye til å gå tur i skogen, vil gjerne at hunden også skal hjelpe til å bære litt.

Spm mitt er da: Når kan man begynne med å ha på en hund/valp en sånn sæle? Og skal man legge litt og litt oppi den av gangen så han tåler mer og mer?

Har hørt at de fleste hunder er veldig glad i å jobbe så vi får håpe det ;)

Hvor burde jeg kjøpe sånn sæle? Vil jo ha noe som er bra og som ikke gir hunden problemer

Skrevet

varierer! helt generelt, til alle spørsmålene dine;

1) de skal ikke bære tungt før de er "ferdig utvokste" - dette kan være 1 år for mindre raser, 2 år for større raser.

2) du kan begynne å venne valpen til tom kløv fra dag 1 omtrent (selv om det jo er unødvendig å kjøpe en bitteliten kløv (som det heter) og så kjøpe en ny etterhvert som den vokser.) Derfor kan det være greit å vente til hunden er litt større. Kløven skal også sitte godt for hunden, dermed er det vanskelig å kjøpe en kløv på opptil 1000-2000 kr, også er den ikke passende etter et par mnd. Kan vel evt. bruke noe annet hvis du ser at hunden ikke liker nye ting. Noen hunder har ikke noen problemer med kløv, noen har sikkert mer komplekser mot å få noe på ryggen.

3) for ja kløv er dyrt. spesielt om du vil ha god kvalitet fra f.eks seleverkstedet.no, (som jeg tror spesialsyr for deg også?)

Ja du legger oppi litt og litt, ikke bare å hive 5kgs forposen i kløven og tro dette går greit på tur. Bare tenk deg selv og en ryggsekk, hvor langt du klarer, hvor mye tid du bruker på å få opp kondisen til tyngre sekker osv.

Skrevet

Ja, må også pressisere at hunden IKKE skal bære noe før den er ferdig utvokst.

Corgi er jo også en rase med lang rygg og korte ben, og jeg vil tro at det blir ekstra viktig å vente på en slik rase.

Jeg vet veldig lite om raser med lang kropp, men lurer på, kan de i det hele tatt bære kløv? Vil ikke det kunne forårsake prolaps ol. eller vil det være med å styrke kroppen istedenfor?

Skrevet

Takk takk :lol:

Vet jeg ihvertfall hvordan jeg skal gå fram og starte med det, hvis det blir aktuelt. Skal spørre litt rundt om noen vet noe om Corgi kan få problermer av det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...