Gå til innhold
Hundesonen.no

Bære utstyr


Recommended Posts

Skrevet

Hei

(Vet ikke om jeg har lagt ut posten på rett sted)

Jeg tenkte å kjøpe meg en hund veldig snart, og noe jeg har lyst til å få han til å gjøre er å gå med sånn "ryggsekk"

Sånn sæle av et slag, med to små lommer på sidene. Jeg og typen kommer til å bruke hunden til veldig mye til å gå tur i skogen, vil gjerne at hunden også skal hjelpe til å bære litt.

Spm mitt er da: Når kan man begynne med å ha på en hund/valp en sånn sæle? Og skal man legge litt og litt oppi den av gangen så han tåler mer og mer?

Har hørt at de fleste hunder er veldig glad i å jobbe så vi får håpe det ;)

Hvor burde jeg kjøpe sånn sæle? Vil jo ha noe som er bra og som ikke gir hunden problemer

Skrevet

varierer! helt generelt, til alle spørsmålene dine;

1) de skal ikke bære tungt før de er "ferdig utvokste" - dette kan være 1 år for mindre raser, 2 år for større raser.

2) du kan begynne å venne valpen til tom kløv fra dag 1 omtrent (selv om det jo er unødvendig å kjøpe en bitteliten kløv (som det heter) og så kjøpe en ny etterhvert som den vokser.) Derfor kan det være greit å vente til hunden er litt større. Kløven skal også sitte godt for hunden, dermed er det vanskelig å kjøpe en kløv på opptil 1000-2000 kr, også er den ikke passende etter et par mnd. Kan vel evt. bruke noe annet hvis du ser at hunden ikke liker nye ting. Noen hunder har ikke noen problemer med kløv, noen har sikkert mer komplekser mot å få noe på ryggen.

3) for ja kløv er dyrt. spesielt om du vil ha god kvalitet fra f.eks seleverkstedet.no, (som jeg tror spesialsyr for deg også?)

Ja du legger oppi litt og litt, ikke bare å hive 5kgs forposen i kløven og tro dette går greit på tur. Bare tenk deg selv og en ryggsekk, hvor langt du klarer, hvor mye tid du bruker på å få opp kondisen til tyngre sekker osv.

Skrevet

Ja, må også pressisere at hunden IKKE skal bære noe før den er ferdig utvokst.

Corgi er jo også en rase med lang rygg og korte ben, og jeg vil tro at det blir ekstra viktig å vente på en slik rase.

Jeg vet veldig lite om raser med lang kropp, men lurer på, kan de i det hele tatt bære kløv? Vil ikke det kunne forårsake prolaps ol. eller vil det være med å styrke kroppen istedenfor?

Skrevet

Takk takk :lol:

Vet jeg ihvertfall hvordan jeg skal gå fram og starte med det, hvis det blir aktuelt. Skal spørre litt rundt om noen vet noe om Corgi kan få problermer av det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...