Gå til innhold
Hundesonen.no

Startpakke for jakthund :p


Klementin

Recommended Posts

Skrevet

Min samboer skal begynne å jakte, og vil bruke vår golden retriever som jakthund ;) Jeg tenkte å kjøpe en gave fra hunden til pappaen så de kommer i gang. I gaven skal det være en bok om golden retrievere, og hvordan trene de til jakt og et jaktdekken. Hva mer trenger en hund som skal være med på jakt?

Skrevet

Hva skal de jakte på? Skal hunden være kun apportør etter fugl, eller skal den faktisk gå løs og spore opp dyr?

Skrevet

Så vidt jeg har sett på bilder av apporterende fuglehunder, så bruker de ingenting. Ikke jaktdekken engang.. Men hvis de ikke har begynt å trene, kan du jo kjøpe en dummy som de kan øve med, eller hva med en skikkelig fugl?? Charlotte her inne har mye mer peiling, du kan sikkert søke opp hjemmesiden henns på google; Nordic Hunter. Hun har jaktlabrador og driver med jakttrening/prøvetrening.

Ah - nå kom jeg på en ting! Retrieverkobbel! ;)

Skrevet
Da er gaven klar!

Boka Retrieveren som apportør

Boka Golden Retriever som inneholder hvordan trene en golden til jakt

Jaktdekken

Dummy

Langt retrieverkobbel

Gleder meg ;)

Tror det blir en bra "startpakke". Et tips i tillegg er fløyte, brukes mye til både innkalling og dirigering (stopp, nærsøk m.m). Den og dummy er jeg avhengig av under jakttreningen hvertfall. Retrieveren som apportør er forresten veldig god! Dummy bør du forresten titte litt rundt etter, mange steder er de direkte overpriset! Petandplay.com har ganske billige ifh til mange. ;)

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...