Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva koster det å ha hund?


thelberg

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er klar over at dette er et veeeldig åpent spørsmål som sikkert har like mange svar som det finnes hundeeiere.

Men ta nå f.eks. en 5 år gammel Labrador Retreiver tispe - som er en hund vi muligens kan komme til å overta.

Jeg tenker da på rene "driftskostnader" som fór, veterinærbesøk m/vaksinasjoner, leker og gnagebein etc. - i året? En eller annen plass finnes det sikkert en pekepinn på dette, selv om det er håpløst å angi dette eksakt.

Har søkt litt rundt på nettet, men ikke lyktes enda... Kanskje noen av dette briljante forumets lesere har noen formening om dette? :roll:

Skrevet

Oi... Har du en frisk og rask hund må du vel bare regne de vanlige turene til veterinær.

Men ørebetennelse, lus, eventuelle eksemer (men dere får vel vite om hun har noen plager før dere tar henne over, så det er vel uaktuelt) koster jo litt mer.

Tenk også over ting som plutselig skjer.

Min valp ble trampet på av en hest så hun knakk lårbeinet - det resulterte i enorme utgifter til operasjon og MANGE timer hos veterinær, samt et ødelagt bein.

Men er tispa frisk og rask, blir det vel ikke så svære greiene :) Hør med tidligere eier hva som er vanlig; er hun mye hos veterinær, eller bare til sjekk?

Skrevet

Det du trenger mest primært er hundefor. Dette kan variere i pris, så det er opp til deg og hvilket for du velger. Så bestemmer du om du skal gi hunden godbiter eller bein. Kjøper du ekstra utstyr kommer dette i tillegg. Så er det lurt å ha litt penger i bakhånd hvis det skulle skje noe som krever dyrlege. Men det å ha hund trenger ikke å være veldig dyrt til vanlig.

Skrevet

En voksen golden vil spise for underkant av 500 kr i måneden, ca 6000 i året. Så skal den ha vaksine årlig, det er ca 500 kr. Så skal den ha markkur 2 ganger årlig, det er ca 150 kr for to behandlinger. I tillegg til dette kommer ørerens, øyerens, hundesjampo, utbytting av kobbel, tyggebein, treningsutstyr, forsikring - ikke minst!

Kan hvertfall regne med 8000 årlig, sett at ingenting spesielt dukker opp. det viktigste her er jo fôr og forsikring egentlig, vaksine og markkur.

Selv bruker jeg ca 1000 kr i måneden utenom forsikring, på fôr, treningsutstyr og tyggebein. Beste utgiften jeg har :)

Skrevet
En voksen golden vil spise for underkant av 500 kr i måneden, ca 6000 i året. Så skal den ha vaksine årlig, det er ca 500 kr. Så skal den ha markkur 2 ganger årlig, det er ca 150 kr for to behandlinger. I tillegg til dette kommer ørerens, øyerens, hundesjampo, utbytting av kobbel, tyggebein, treningsutstyr, forsikring - ikke minst!

Kan hvertfall regne med 8000 årlig, sett at ingenting spesielt dukker opp. det viktigste her er jo fôr og forsikring egentlig, vaksine og markkur.

Selv bruker jeg ca 1000 kr i måneden utenom forsikring, på fôr, treningsutstyr og tyggebein. Beste utgiften jeg har :)

Bra satt opp.! =D>

Hundefor er jo en defus ting... Fra 360kr for 20kg til 650kr for 15kg...

Buster spiser for rundt 400kroner i for.. 4800kr ( som er LITE. før var det 600kr)

Har kun vaksine å ormekur ol utgifter 300kr..

Tyggebein å godbiter koster en del ... 800kr..

slitasje på utstyr, utskifting kanskje 400kr året.? (kommer jo HELT ann på.)

++++++++++++++++++++++++++++ såkalte uforutsette utgifter.. :roll:

Så jeg vil si Minimum 7000kr på en 100% frisk hund.

Men kanskje 15.000kr +++ hvis en del går galt å man må en del til veterenæren, bruker dyrt for, kanskje må ha spesialfor pga helseprob... osv...

Så summen varierer frytelig...

(Nå har ikke jeg hatt hund i mange år osv...)

Kanskje noen erfarne her har spesifisert busjett over hunden sin.? Det hadde vært interesangt å lest... :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...