Gå til innhold
Hundesonen.no

Oljesøl imellom tærne


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

My har vært og tråkka i noe merkelig noe, og jeg mistenker det for å være noe slags oljesøl. Hun er veldig svart under den ene labben og imellom tærne på samme labb.

Kan jeg vaske labben hennes i zalo (antibakteriell for å være nøyaktig) før jeg vasker resten av hunden i hundeshampo? Tviler på at hundeshampoen blir å fjerne sølet på labben..

Skrevet

ja du kan bruke Zalo, det er kjempe effektivt å fjerne fett/oljesøl/asfalt osv.. men jeg har ikke prøvd anti bakteriel men den funker sikkert.. bland den godt ut i vann og skyll masse:-)

Lykke til

Skrevet

Men sånn helt på en sidenote, antibakteriell er egentlig "dumt" å bruke til hverdags, gjør ikke noe annet enn å skape superresistente bakterier som trenger stadig tyngre skyss. Men zalo er knall til å ta fett! Når jeg har raska i peisen er det rett på vanlig zalo for å fjerne all sota :D

Skrevet

Du kan faktisk også bruke grønnsåpe, for det inneholder en tynn, lettflytende olje. Dette blander seg med den seige oljen på poten, og tynner den ut slik at den blir enklere å få vekk. Jeg bruker kun grønnsåpe til vask av hundene, for det gjør at de ikke mister fettlaget i pelsen. En liten skvett eplecidereddik eller sitronvann i skyllevannet bidrar til å senke pH-nivået i huden, og gir go'lukt.

Jeg bruker forøvrig ALDRI!! antibakterielle midler, verken i hus eller på hund. Du tar livet av de svake bakteriene, men de som overlever blir mer og mer motstandsdyktige. Det er bedre å bruke tradisjonelle vaskemidler, slik at man ikke "favoriserer" de sterkeste bakteriene.

Jeg bruker heller eddik til f.eks. vasking av hundenes mat-/vannskåler, og jeg sveiper over kjøkkenbenken og gulvet rundt mat-/vannskålene med oppvaskklut oppvridd i eplecidereddik-vann. Det lukter godt, også! Skjærefjøler (plast) vasker jeg i oppvaskmaskinen, for jeg skjærer opp kjøtt til hundene på dem. Og alle vaskefiller og oppvaskfiller vasker jeg på 60 grader i vaskemaskinen, flere ganger i uka.

Skrevet
Du kan faktisk også bruke grønnsåpe, for det inneholder en tynn, lettflytende olje. Dette blander seg med den seige oljen på poten, og tynner den ut slik at den blir enklere å få vekk. Jeg bruker kun grønnsåpe til vask av hundene, for det gjør at de ikke mister fettlaget i pelsen. En liten skvett eplecidereddik eller sitronvann i skyllevannet bidrar til å senke pH-nivået i huden, og gir go'lukt.

Jeg bruker forøvrig ALDRI! antibakterielle midler, verken i hus eller på hund. Du tar livet av de svake bakteriene, men de som overlever blir mer og mer motstandsdyktige. Det er bedre å bruke tradisjonelle vaskemidler, slik at man ikke "favoriserer" de sterkeste bakteriene.

Jeg bruker heller eddik til f.eks. vasking av hundenes mat-/vannskåler, og jeg sveiper over kjøkkenbenken og gulvet rundt mat-/vannskålene med oppvaskklut oppvridd i eplecidereddik-vann. Det lukter godt, også! Skjærefjøler (plast) vasker jeg i oppvaskmaskinen, for jeg skjærer opp kjøtt til hundene på dem. Og alle vaskefiller og oppvaskfiller vasker jeg på 60 grader i vaskemaskinen, flere ganger i uka.

Så flott, nå har jeg lært noe nytt!! Kjøpe eplecidereddik imorgen :D

Har aldri brukt antibakteriell på hunden, men kjøkkenbenker osv får stadig en runde med Zalo antibakteriell.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...