Jump to content
Hundesonen.no

Hundepass


Kristiin

Recommended Posts

Posted

hei :)

Er det noen av dere som passer hunder i fellesferien?

Hva tar dere per dag? (inkluderer det mat og bur?)

Tar dere hundene med på turer? Vi har en stor inngjerdet tomt de kan springe fritt på ..

Tenkte kanskje vi kunne ta noe ekstra for noen timers tur ..

Hvordan avtalte gjør dere med eierene?

Hva om hunden blir syk?

Blir det ofte knuffing når flere hunder er på tur sammen?

Vi har en stor inngjerdet tomt å en garasje men noe bur og hundeutstyr der hundene kan være .. Samt noen kan være inn i huset. Hva kreves det å holde på med noe sånt?

Vi har tenkt noe på pass av hund i sommeren 2009 i fellesferien når mange er på ferie ..

Posted

Garasje? Håper det er varme i den garasjen, siden de fleste hunder er vant med å sove inne. Og jeg regner med at disse burene er "vanlige" bur, ikke er store båser? Da hadde jeg aldri satt hunden min der i såfall.

Posted

Ja, som dere skjønner er det jo ikke gjennomtenkt enda! Men det er en garasje-bu. Går ann og sette inn varmeovn :)

Men dere kan gjerne kom med tips/erfaring.

Hundene kommer bare til å være der om nettene for det meste.

Og tenkte vi kunne ha no dagtilbud, kommer med hunden om morgenen og henter den etter jobb .. (og da blir jo ikke hunden å sitte i bur)

Men vi har ikke så mange bur, jeg har ett slikt: http://bålet.no/e107_files/public/11796860...T0_hundebur.jpg

og jeg lurer på om hun andre også har 1 eller 2. Men da blir jo det ett problem da, enten må vi kjøpe inn (noe som kommer til å bli dyrt) eller at vi lager avtale med eier og ta med bur hunden skal sove i :)

Posted

Jeg tror det vil bli vanskelig å få "kunder" til et slik hundepass. Ikke har du/dere nok erfaring, med mindre dere har jobbet på kennel osv, og det er et forferdelig stort ansvar å skulle passe andres hunder. "Desverre" er det visst ingenting som kreves for å holde på med sånnt, vi har en lov som sier hvordan et hunde/kattepensjonat skal være, men jeg vet ikke om slike private "hobbyer" går under den loven. Om det gjør det vil ikke en garasje og inngjerdet plen holde hvertfall. Det er minimumskrav til burstørrelser, luftegårder, hvilket materiale som skal være brukt, det skal være mulig for vann å renne vekk, hele området skal være inngjerdet osv osv. Det er bare noen av punktene i den loven. Personlig ville jeg ikke levert hunden min til et sted som ikke holder de kvalifikasjonene, med mindre det er folk jeg kjenner, der jeg vet at hunden får det bra uansett. Dessuten har du alle rundt deg og tenke på. Om du bor i boligfelt er det ikke sikkert naboene setter pris på hundebjeff til alle døgnets tider. Hva som skal gjøres om en hund blir syk, skadet osv må avtales med eierne, ettersom du ikke vil ha noen forskrift om forsikringskrav eller noe sånt i ryggen.

Om dere først skal gjøre dette ville jeg enten gjort det skikkelig, og faktisk laget en liten "kennel" som holder de kravene som stilles, eller droppet det helt.

Posted

Vi bor langt oppi skogen med stor tomter inngjerdet :) Vi tenkte noe på om vi skulle gå gjennom 'kjenninger' Eller kontakte Charlotte(s) og høre om noe samarbeid :) Noen som har noe linkt til kravene på liten'kennel'*?

Posted

For og drive hundepensjonat eller dagpass, må man ha godkjenning fra mattilsynet og en vetrinær. Ganske strenge krav, å det er jo bra!

Kjenner en som har jobbet på kennel, og som hun sier så må man ha mange hunder for å kunne leve av det. Det er mye utgifter og lite inntekt. Dette yrke er veldig sesong preget og navn og rykte preget.

Posted

thæ, dette satt vi å snakka om for første gang idag altså pg dette skal bare være ett sommertilbud de 3 ukene i fellesferien for pass av ett par hunder :)

edit: vi får snakke og diskutere det litt mer sammen vi som tenker tanken! Legger ut her noe senere om hva mer vi tenker :)

Posted
hei :P

Er det noen av dere som passer hunder i fellesferien?

Hva tar dere per dag? (inkluderer det mat og bur?)

Tar dere hundene med på turer? Vi har en stor inngjerdet tomt de kan springe fritt på ..

Tenkte kanskje vi kunne ta noe ekstra for noen timers tur ..

Hvordan avtalte gjør dere med eierene?

Hva om hunden blir syk?

Blir det ofte knuffing når flere hunder er på tur sammen?

Vi har en stor inngjerdet tomt å en garasje men noe bur og hundeutstyr der hundene kan være .. Samt noen kan være inn i huset. Hva kreves det å holde på med noe sånt?

Vi har tenkt noe på pass av hund i sommeren 2009 i fellesferien når mange er på ferie ..

Jeg jobber på hundepensjonat, her har vi 34 plasser/binger, altså plass til noen få til dersom noen bor 2 og 2 til vanlig.

Vi tar 180kr/døgn, inkludert mat. Maten er en svært liten del av utgiftene med hunden, er vasking og lufting som tar tid og er verdt noe. Så om eiere sender med eget fôr, betaler de det samme. For to hunder som kan bo sammen og spise sammen, tar vi 125kr per hund per døgn. Bingene(inne) de står på mellom luftinger og om natten, er ca 2-4kvm, tror jeg(jeg er elendig på størrelser o.l., tror de er litt større, men skal ikke overdrive heller). Noen av bingene er større, for større hunder.

Vi går sjelden tur med hundene, det har vi ikke tid til, men vi har 1 veldig stort jorde, 2 store innhegninger, 3 mindre innhegninger og 4 små, en av de fire med tak over, for hunder som hopper høyere enn 1,80-2meter(mest pga EN hund som hoppa over 5 binger bortover på 1,80m høyde og fillerista en bischon frisé, denne hunden hadde aldri hoppa før) :)

De eneste gangene vi går tur med hunder, er hvis det er noen som er her veldig lenge, eller som ikke kan gå sammen med andre, eller som ikke trives i begynnelsen, og hvis de ikke gjør fra seg når de går i innhegningene. Eventuelt hvis eierne spør spesifikt om det av en god grunn. Ellers hadde det blitt rimelig hektisk å gå en tur med hver hund, når vi har 25 hunder her. Tenk deg 3 turer om dagen da? :)

Ang det å gå tur med hunder sammen, de få vi går med, går jo alene.

Men i forhold til å ha hunder sammen: Vi har ALDRI hannhunder sammen hverken i bånd eller løse, UANSETT hvor snille de er, fordi man ikke kan forutse hva som skjer. Eneste unntaket er hannhunder som bor sammen hos samme eier fra før.

Vi setter heller aldri tisper sammen, fordi disse også kan fly på hverandre. Så, det eneste vi setter sammen, er hunder av motsatt kjønn, etter å ha sett dem an MINST et døgn, for at hunden skal slå seg litt til ro, og for å vite litt hvordan hunden er, og se an hvem som kan passe sammen. Og vi gjør aldri noe eier ikke vil. Hvis eier sier at hunden ikke skal være med andre, så skal ikke hunden det.

Som f.eks en dalmatiner vi har her i blant. Han ser veldig snill ut, og står og logrer til andre hunder, men kommer de bort til ham, eller åpner du døra mellom dem, klikker han helt, og går på for å drepe. Derfor hører vi på eier, når han sier at vi ikke skal slippe ham sammen med andre.

I forhold til hunder i bånd, vil jeg tro det er mer sjanse for at de knuffer i bånd enn løse. Det ser man jo ofte med båndagressivitet, og hvis løse hunder kommer bort til litt usikre hunder som står i bånd. Båndet får dem til å føle seg fanget, og da føler de at de må forsvare seg.

Vi har vel ingen spesiell avtale med eierne. Men de betaler per natt, og vi tar hunden til dyrlegen hvis den blir syk, prøver alltid å få tak i eier med en gang vi merker at det er noe med hunden. Men er det akutt, tar vi hunden til dyrlegen, og legger ut for evt behandling hvis vi ikke får tak i eier. Det er også grunnen til at vi vil ha et tlfnr vi alltid kan nå eierne på, også når de er på ferie. Vi krever også at alle hunder som kommer, er vaksinert det siste året, og de må ta med vaksinasjonskort når de kommer.

Vi gir også evt medisiner som trengs, dersom hunden går på noe, uten å kreve noe ekstra for det.

Vi har 2 meter høyt gjerde rundt ytterkant av hele pensjonatet unntatt framme på tunet. Gravd ned gjerde i alle innhegningene, unntatt på Storjordet, der det kun går hunder som kommer på innkalling av fremmede, som ikke hopper, og som ikke har sterkt jaktinstinkt på sau(da dette jordet grenser til sauejordet). Ellers er alle gjerdinger minst 1,80m. Så OM en hund skulle komme seg ut av utebingen, og komme seg ut på tunet, så er den fortsatt inngjerdet der, og vi har mulighet til å se den og fange den. Men jeg tror aldri noen hund har stikki av her ved å hoppe ut.

Først og fremst, om dere tenker på dette, begynn SMÅTT! Det er utrolig mye mer arbeid enn du tror, og hunder har de merkeligste vaner og uvaner, som man oppdager etterhvert. Og ansvaret er utrolig stort, og om du ikke føler ubehag over det ansvaret du får på dine skuldre, er du ikke egnet til å drive med noe slikt. Jeg hadde ansvaret her alene i 4 netter, hadde vaskehjelp i mora til Stig, mens Stig og Anne var på hytta. Så jeg hadde alt ansvar for fôring, medisinering, lufting, å ta imot bikkjer som kom, ta betalt for og levere ut bikkjer som skulle dra, og evt sjukdom. Var alene fra mandag ettermiddag til fredag ettermiddag.

Tror du jaggu ikke at på onsdags ettermiddag, klokka halv to, oppdager jeg at den ene flat-tispa har begynnende magedreining? Midt i ettermiddagsluftinga, mora til Stig tar ikke i bikkjene, jeg kan ikke la stedet stå uten folk til stede, og jeg kjører ikke bil. Ringer til Stig, ringer til eieren, som heldigvis tar tlf med en gang, ringer til dyreklinikken nedi her, men får vite at der er det ikke veterinær tilstede, i åpningstid, på en onsdag. Så ringer jeg til Nittedal, men der er det stengt. Eneste mulighet er Gjøvik, 50 min unna.

Mens jeg ringte rundt til dyrleger, ringte Stig til en som kunne kjøre, så jeg får tatt inn alle de andre bikkjene, så de slipper å stå ute i sola, og reiser avgårde til dyrlege med en gang. Rekker akkurat såvidt fram til å redde bikkja, de gikk rett igang med operasjon når vi kom inn døra, da slimhinnene var veldig misfarga. Var flaks at vi klarte å komme så fort, ellers hadde hun ikke klart seg.

Dette er også sånne ting man må ta i ettertanke når man begynner med noe sånt. Hvor nært bor du til dyrlege, har du økonomi til å legge ut for evt behandling(den magedreiningsoperasjonen kom på 28-30 000, pga det var etter stengningsstid, i vakt-tiden). Har du erfaring nok til å se når en hund er alvorlig syk? Hva gjør du dersom en hund skader en annen som er der? Hvem skal da betale for dyrlegeregning? Du, fordi det er ditt ansvar mens hundene er der? Har du økonomi til det?

Posted

Heisann :)

Fin tanke dere brygger på, men jeg lurer på hvor mye erfaing du har med hund? En person som starter noe slikt burde ha en god del erfaring med hundehold. Erfart forskjellige raser, forskjellige hundepersonligheter, visse situasjoner og i de fleste tilfeller være ett steg forran i henhold til å forutse ting som KAN skje. Som roya87 sier; En hund kan se så snill ut som bare det, MEN.... Vet du hva som skjer normalt sett når to fremmede hannhunder kommer sammen f.eks? Eller to tisper for den del? Å hva ville du gjort om om du kom opp i en situsjon som det?

Jeg har sett utfallet av begge deler, å det er IKKE noe vakkert syn. Hverken for hundene eller for den som prøver å gripe inn. Dyrt kan det også bli.

Anbefaler deg å ta kontakt med ett pensjonat som du vet har godt rykte, spør om du kan få komme å bare se deg litt om å spørre noen spørsmål. Om mulig, spør om du kan få muligheten til å komme å jobbe der sammen med de en stund sånn at du vet hva du går til om du bestemmer deg for dette.

Det finnes aldri dumme spørsmål, bare dumme svar :) Tror nok de fleste vil være behjelpelig om du bestemmer deg og er fast bestemt på at du skal gjennomføre det. :) Men det er dyrt å starte, for det er visse regler for hvordan en kan drive å hvordan lokalene skal være. Så som Tolleren sier, det kreves godkjenning av mattilsyn og vetrinær, samt at du bør ha en avtale med en vetrinær i henhold til sykdom etc.

Ønsker deg lykke til! :P

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...