Gå til innhold
Hundesonen.no

Fjerne alger


Nina

Recommended Posts

Skrevet

Tja, vidundermiddel finnes vel ikke, men redusering av lystiden og innsetting av algespisende fisk er noen tips.

På algene mine som kommer litt på frontglasset bruker jeg en egen oppvaskbørste kjøpt for akvariet. Sånn på Rema 1000. Funker som fy det.

Mvh Linda

Skrevet

Det billigste og enkleste middelet til å fjerne alger fra glasset, steiner og pynt er å ta litt vanlig filtervatt (som du kjøper i poser på dyrebutikken) og gnikker løs - vatten for en skånsom slipeeffekt under vann som er perfekt til å fjerne alger med.

Ved litt hardere angrep er det beste å bruke et barberblad før man sveiper over med vattdotten.

Planter kan enten lukes eller skrapes forsiktig med neglene.

Sliter man med stadig oppblomstring av alger må man se på tre vesentlige ting:

* står lyset på for lenge eller utsettes det for direkte sollys?

* Bruker man riktig type lys iht karets størrelse?

* forer man feil?

Skrevet

Det finnes ett algemiddel (flytende) som visstnok skal knerte alt av alger, du kan jo prøve det?

Har ikke testet det selv, men har hørt positive ting om det :)

Skrevet
Det finnes ett algemiddel (flytende) som visstnok skal knerte alt av alger, du kan jo prøve det?

Har ikke testet det selv, men har hørt positive ting om det :)

Akkurat hvor vellykket det er kommer helt ann på type alge man sliter med, men uansett kommer man ikke langt med å tilsette slike midler dersom problemet kommer av lys og foring.

Algemagneter er greie redskaper det, men igjen så avhenger resultatet av type alge og hvor sterkt angrepet er. Har selv kastet ut mine magneter da jeg synes de er sjemmende å se på samt at filtervatt er mye mer effektivt å bruke.

Skrevet

Jeg har ikke så mye alger at det gjør noe, er bare at den sitter så godt fast at jeg har vanskelig med å få fjernet det. Det er grønnalger det er snakk om.

Skrevet

eplesnegler tar grønnalge hvis du forer lite, men forer du mye velger eplesneglene det. ancitrius tar også grønnalge

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...