Gå til innhold
Hundesonen.no

Litt mer uavhengig av eier?


Taz

Recommended Posts

Spørs hva du legger i det? At hunden skal løpe lengre unna eier på tur i stedet for å dilte i hælene på vedkommende, eller at hunden skal ta flere avgjørelser på egen hånd, ordne mer opp selv liksom, eller at hunden skal takle å være hos andre mennesker bedre enn hva den gjør pr i dag?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lar ofte andre passe hunden, lar den sove borte innimellom, sender andre ut på tur med den etc. Prøver å oppfordre til at hun blir mer selvstendig, lar henne vimse og snuse som hun vil langt uttafor stien på tur, hun liker også å utforske nye ting og bryr seg ikke så mye om hvor jeg er lengre.

Mine fixe ideer om hvordan jeg skal gjøre henne mer selvstendig har faktisk hjulpet! Hadde jeg aldri regnet med :icon_redface: Hun sover frivillig i stua om natta, selv om jeg prøver å overtale henne til å bli i senga. ;) Hun bryr seg ikke lengre om jeg går til ett annet rom hjemme hvis ikke hun hører mat, og hun gidder ikke ligge på fanget. Før var hun en klegg av dimmensjoner. Litt hjemme alene kan hun være også, men hun står akkurat samme sted som jeg forlot henne når jeg kommer hjem igjen ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*flire* Er litt morsomt da... jeg sitter med to hunder. Den ene er ekstrem selvstendig (som faktisk irriterer meg) og den andre er fryktelig opptatt av meg.. Jeg må si at det ikke ville dette meg inn å ha henne mer selvstendig (sistnevnte altså). Nå er hun bare 6 mnd og hun kommer nok til å bli mer trygg på å kunne ligge i ro i et rom selv om jeg går, men frem til det skjer av seg selv- så skal ikke jeg "dytte" henne i den retningen. Jeg ønsker faktisk en hund som er opptatt av meg. Og det er nok sikkert fordi den andre er fullstendig det andre ytterpunktet :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*flire* Er litt morsomt da... jeg sitter med to hunder. Den ene er ekstrem selvstendig (som faktisk irriterer meg) og den andre er fryktelig opptatt av meg.. Jeg må si at det ikke ville dette meg inn å ha henne mer selvstendig (sistnevnte altså). Nå er hun bare 6 mnd og hun kommer nok til å bli mer trygg på å kunne ligge i ro i et rom selv om jeg går, men frem til det skjer av seg selv- så skal ikke jeg "dytte" henne i den retningen. Jeg ønsker faktisk en hund som er opptatt av meg. Og det er nok sikkert fordi den andre er fullstendig det andre ytterpunktet ;)

Ja, den må jeg signere! Dessverre er det litt motsatt hos meg; den første er avhengig og den siste er uavhengig. Guri for en forandring! Og for en frustrasjon!

For å si det sånn; hvis hun yngste stikker litt langt når vi er i skogen, og jeg gjemmer meg bak en busk, så kommer hun da løpende tilbake etterhvert. Hun finner meg også, men i motsetning til springeren som blir helt fra seg av glede over å se meg igjen, så konstanterer denne kråkebollen bare at joda, her sitter mor bak et tre..! :rolleyes::icon_redface: Og så løper hun sin vei igjen.. <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den må jeg signere! Dessverre er det litt motsatt hos meg; den første er avhengig og den siste er uavhengig. Guri for en forandring! Og for en frustrasjon!

For å si det sånn; hvis hun yngste stikker litt langt når vi er i skogen, og jeg gjemmer meg bak en busk, så kommer hun da løpende tilbake etterhvert. Hun finner meg også, men i motsetning til springeren som blir helt fra seg av glede over å se meg igjen, så konstanterer denne kråkebollen bare at joda, her sitter mor bak et tre..! :rolleyes::) Og så løper hun sin vei igjen.. <_<

*ler* Soffen her ville nok ha glemt at jeg var borte før han ville funnet på å tenke på meg (setter blanding, skikkelig upraktisk når en vil ha en litt needy hund *ler*).... mens Flippa nok ville fått hodet ut av ledd under leteaksjonen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*ler* Soffen her ville nok ha glemt at jeg var borte før han ville funnet på å tenke på meg (setter blanding, skikkelig upraktisk når en vil ha en litt needy hund *ler*).... mens Flippa nok ville fått hodet ut av ledd under leteaksjonen.

Haha! Prøver du å fortelle meg at det kunne vært verre? <_< :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...